Швейцария започна с победа UEFA EURO 2024, след като победи Унгария с 3:1 в мач от Група "А".

Срещата бе изиграна в Кьолн, а с трите точки „кръстоносците“ изравниха Германия. Домакинът вчера откри форума с гръмка победа срещу Шотландия в първия мач от групата.

Gulliver/GettyImages
42 снимки

Футболистът на Лудогорец Квадво Дуа започна като титуляр за Швейцария. Нападателят остана на терена 68 минути. Иначе именно и той даде преднина на „кръстоносците“ в 13-ата минута, когато бе изведен и с удар по земя преодоля стража на Унгария.

Тимът на Мурат Якин продължи да държи инициативата и да създава повече опасни положения. В 30-ата минута Рубен Варгас бе близо до втори гол, но не успя да преодолее Петер Гулачи в ситуация лице в лице.

Все пак швейцарците се прибраха на почивката със солидна преднина от два гола, след като Мишел Ебишер вкара красив гол.  Футболистът на Болноя пое и шутира с десния крак извън наказателното поле. Той отправи неспасяем удар, който влезе в долния ляв ъгъл на вратата, пазена от Петер Гулачи.

Във второто полувреме унгарците показаха по-добра игра и се върнаха в мача в 66-ата минута. Тогава капитанът Доминик Собослай прати добро центриране отляво, а Барнабаш Варга изпревари защитник на Швейцария, за да стреля с глава. Този път ударът му влезе във вратата на Ян Зомер.

В 90-ата минута Брийл Емболо се възползва от грешка на Вили Орбан, след което прехвърли вратаря на унгарците, за да сложи край на интригата в мача.

Така се стигна до успеха на „кръстоносците“, които в следващия си мач на турнира ще мерят сили с Шотландия. Унгария пък има още по-сериозен тест срещу домакина Германия.

Стартовите състави на двата отбора:

Унгария: 1. Петер Гулачи, 2. Адам Ланг, 6. Вили Орбан, 4. Атила Салай, 11. Милош Керкез, 8. Адам Наги, 5. Атила Фиола, 13. Андраш Шефер, 20. Роланд Шалай, 10. Доминик Собослай, 19. Барнабаш Варга

Селекционер: Марко Роси

Швейцария: 1. Ян Зомер, 5. Мануел Аканджи, 22. Фабиан Шер, 13. Рикардо Родригрес, 3. Силван Видмер, 19. Дан Ндойе, 8. Ремо Фройлер, 20. Мишел Ебишер, 10. Гранит Джака, 17. Рубен Варгас, 18. Квадво Дуа

Селекционер: Мурат Якин