Отборът на Франция се класира за четвъртфиналите на UEFA EURO 2024, след като успя да отстрани тима на Белгия. „Петлите” се наложиха с минималното 1:0, а попадението, което реши мача дойде пет минути преди края.

Ян Вертонген имаше малшанса да си отбележи автогол в заключителните минути на срещата след удар на резервата Рандал Коло Муани.

На четвъртфиналите тимът на Дидие Дешан ще срещне победителя от осминафинала между Португалия и Словения.

Gulliver/GettyImages
37 снимки

През първото полувреме на двубоя двата тима предложиха доста предпазлива игра, а играчите на двата тима не предприемаха излишни рискове.

Мачът започна с леко предимство на „петлите”, които обаче не успяха да стигнат до чисти ситуации пред противниковата врата. Едва в десетата минута Антоан Гризман отправи първия точен удар, но той бе твърде слаб и не затрудни белгийския страж.

Постепенно отборът на Доменико Тедеско започна на свой ред да гледа по-сериозно към вратата на французите. В 23-ата минута Белгия бе много близо до това да открие резултата чрез Кевин Де Бройне. „Червените дяволи” получиха правото да изпълнят свободен удар в близост до наказателното поле на Франция. Зад топката застана именно Де Бройне, който стреля много добре, топката рикошира леко и заблуди Майк Менян на голлинията. Френският страж обаче реагира много добре и с крак успя да предотврати сигурен гол.

Франция отговори с добра атака и удар на Маркус Тюрам с глава. Той засече перфектно центриране на Жул Кунде отдясно, но нямаше късмет и прати топката на сантиметри от левия страничен стълб.

В продължението на първото полувреме „петлите” стигнаха до ъглов удар, който разиграха късо. Топката попадна в Мбапе, който преодоля двама бранители на Белгия и нахлу в наказателното поле. След като стигна до самата аутлиния той намери Чуамени, който стреля много силно и неточно в аут.

Втората част започна с отчетливо предимство за Франция. Футболистите на Дидие Дешан стигнаха до няколко удара към вратата на Белгия, но така и не успяха да преодолеят Кастелс под рамката. Най-добрата възможност бе създадена от Килиам Мбапе, който проби отляво, преодолявайки двама защитници на съперника, нагласи топката на десния си крак и стреля много силно, но над вратата.

Белгия също имаше своя шанс да открие резултата. Ромелу Лукаку бе намерен в наказателното поле и въпреки че бе притиснат от Чуамени, нападателят успя да стреля много силно, но Майк Менян успя да избие.

Кевин Де Бройне също бе разколебан от вратаря на „петлите”  в заключителните минути. Доку намери крилото на границата на наказателното поле, откъдето звездата на Манчестър Сити стреля много силно, но Менян отново спаси.

Развръзката в мача дойде пет минути преди края, когато появилият се като смяна Рандал Коло Муани успя да се превърне в герой за своя тим. Това се случи с известна доза късмет, тъй като ударът му, който не бе един от най-добрите, рикошира в Ян Вертонген и заблуди белгийския страж за 1:0, което се оказа и крайният резултат в мача.

FT .

1 : 0

• 85+4’ (а.г.) Ян Вертонген
Излъчва се по
  • Край на мача!

90+4'
  • Жълт картон за Мангала.

90+3'
  • Корнер в полза на Белгия.

90+2'
  • Три минути добавено време.

90'
  • В крайна сметка попадението на Франция официално е записано като автогол на Ян Вертонген.

86+4'
  • ГОООЛ за Франция! "Петлите" повеждат с гол на Ян Вертонген. След разиграване отляво, Канте намери Рандал Коло Муани в наказателното поле, той се обърна и стреля не толкова добре. Топката обаче рикошира в крака на Ян Вертонген и остави безпомощен Коен Кастелс, който вече бе плонжирал вдясно.

85+4'
  • Много добра възможност за Белгия! Кевин Де Бройне стреля от границата на наказателното поле, Майк Менян обаче отново е на мястото си и избива.

83'
  • Пореден шут към белгийската врата. Килиан Мбапе отново стреля, но от трудна позиция и праща топката в аут.

78'
  • Ян Вертонген получава жълт картон.

76'
  • Уилям Салиба също пробва късмета си, но ударът му минава встрани от вратата.

74'
  • До този момент тимът на Франция е отправил цели 17 удара към вратата на Коен Кастелс, като само един е бил точен.

72'
  • Шанс за Белгия! Ромелу Лукаку получава в пеналта и стреля много силно по диагонала. Майк Менян успява да избие и да предотврати сигурен гол.

71'
  • Нов далечен шут на Чуамени към белгийската врата, който също е неточен.

69'
  • Орел Мангала замрня Икома Опенда за Белгия.

64'
  • Рандал Коло Муани заменя Маркус Тюрам за Франция.

62'
  • Отличен извеждащ пас към Караско в наказателното поле на Франция, но в последния момент Тео Ернандес успява да направи впечатляващ шпагат и да изчисти топката.

61'
  • Чул Кунде намира Килиан Мбапе в наказателното поле, но капитанът на "петлите" не успява да уцели добре топката и я праща в аут.

55'
  • Великолепен пробив на Килиан Мбапе по лявото крило, преодоля двама играчи на Белгия и стреля, но над вратата.

54'
  • Нов изстрел по посока вратата на Белгия. Жул Кунде центрира към Тюрам, който пробва удар с глава, който отново не е точен.

50'
  • Далечен изстрел на Чуамени, топката рикошира в Кастан и затруднява максимално Кастеля, който избива в корнер.

49'
  • Начало на второто полувреме.

45+2'
  • Край на първото полувреме.

45+2'
  • След разиграването от ъгловия удар, топката попадна в Килиан Мбапе, който перодоля двама бранители на Белгия и нахлу в наказателното поле. Мбапе намери Чуамени в пеналта, който стреля много силно, но и неточно в аут.

45+2'
  • Ъглов удар за Франция.

45+1'
  • Далечен удар на Чуамени, който не попада в целта.

39'
  • Страхотно центриране на Жул Кунде отдясно към Тюрам, който стреля с глава на сантиметри от левия страничен стълб на вратата.

34'
  • Силни минути за тима на Белгия, който се настани трайно в половината на своя противник.

30'
  • Добра атака за Белгия, която завършва с удар на Караско в тялото на Тео Ернандес. Белгийците имат претенции за игра с ръка, но такава нямаше.

27'
  • Жълт картон на Адриен Рабио за грубо влизане срещу Доку.

24'
  • Жълт картон за Антоан Гризман.

23+2'
  • Чудесен шанс за Белгия! Кевин де Бройне стреля силно от фал, топката рикошира и тупна коварно пред Менян, който с крак все пак успя да изчисти и да предотврати сигурен гол.

23'
  • След ъгловия удар топката е центрирана на границата на вратарското поле, където Тюрам успява да стреля с глава, но твърде неточно.

18'
  • Ъглов удар в полза на Франция.

17'
  • Владеене на топката: Франция: 58%, Белгия: 42%.

15'
  • Жълт картон за Чуамени за реакция срещу съдията.

14'
  • Добра възможност за Франция! Килиан Мбапе получава в наказателното поле и стреля силно по диагонала, но след рикошет топката излиза в корнер. Изненадващо обаче реферът посочва аут.

14'
  • Първи точен удар в мача. Антоан Гризман стреля от границата на наказателното поле, но твърде слабо и не затруднява вратаря на белгийците.

10'
  • Владеене на топката: Франция: 64%, Белгия: 36%.

10'
  • Хубава атака на Белгия по левия фланг. Опенда е изведен зад отбранта на Франция, но Менян излиза далеч извън наказателното си поле и пресича подаването.