България напълно резонно загуби второто си място във временното класиране в  квалификационна група А след нова обезсърчителна визита на бившия стадион „Летна” в Прага. 18 години след онова 0:6 отборът на Чехия отново ни надигра по всички показатели този път в битките за място на Евро 2020, макар и само с 2:1.

Балъков: Сега трябва да победим Косово на всяка цена

Иса: Когато си гост, се играе трудно навсякъде

Треньорът на Чехия: Показахме характер

Двата гола на Патрик Шик бяха най-малкото, с което „лъвовете” се отърваха на „Дженерали Арена”. Дебютът на Красимир Балъков като национален селекционер завърши по болезнен начин, тъй като момчетата му не се възползваха от първия гол на Исмаил Иса с фланелката на България. Треньорът ни заложи на абсолютни дебютанти като Кристиан Димитров и Мартин Минчев, но не това беше основната причина, а липсата на какъвто и да е синхрон между линиите.

Ники Михайлов: Имахме своите шансове

Чешкият герой: Ранният гол за България беше полезен шамар

Чунчуков: Всички искаме да играем футбол, дано се подобрим

Резултатът превръща победата над Косово в София след три дни в напълно задължителна в името на голямата цел - класиране на европейските финали. В тази връзка услуга ни направи ремито в другата среща, където косоварите направиха реми 1:1 навън срещу Черна гора. То позволи на Чехия да излезе на втора позиция с 3 точки (и мач по-малко от нас) зад лидера Англия (6 т.). България се смъкна до 4-о място по силата на своите 2 точки и по-лошата голова разлика в сравнение с Косово.

Срещата имаше възможно най-доброто начало, на което Краси Балъков и неговите момчета можеха да се надяват. Още в 3-ата минута при първата ни контраатака капитанът Ивелин Попов получи топката отдясно до ъгъла на наказателното поле. Последва фалцово центриране, което Исмаил Иса успя да атакува пред статичния Филип Новак. От подобна дистанция за нападателя на Дунав Русе не беше проблем да разстреля Томаш Вацлик – 0:1.

В лагера на Чехия определено имаше стъписване, което обаче не продължи много дълго. Само 10-12 минути след попадението домакините започнаха да създават шанс след шанс. След четвърт час игра домакините разиграха заучено пряк свободен удар, което позволи на Томаш Сучек от въздуха да центрира към Шик в наказателното поле. Нападателят по странен начин насочи топката към тъчлинията, вместо да я отправи към вратата.

Само 4 минути по-късно обаче играчът на Рома не беше в настроение за същите подаръци. Защитата ни твърде лесно беше разкъсана с висок пас в дълбочина към Якуб Янкто отляво. Играчът на Удинезе изпревари Кристиан Димитров в наказателното поле, а после с рязка смяна на посоката го разбалансира. Димитров направи чист шпагат и изби топката от крилото на чехите, ала я прати право към Шик, който с шут от десетина метра преодоля Ники Михайлов – 1:1.

Оттук нататък пред вратата ни стана страшно, като всяка висока топка в пределите на българското наказателно поле се превръщаше в голова опасност. В 20-ата минута центриране на Янкто позволи на Алекс Крал да спечели въздушния дуел с Божиков. Само неумението на халфа да отправи по-точен шут не доведе до по-сериозни главоболия.

Пет минути по-късно отново имаше миг на паника в редиците ни. Лукаш Масопуст подмина Антон Недялков и центрира отдясно към другия край на наказателното поле. На самата аутлиния Крал не се отказа и отигра с глава високата топка, връщайки я към вратарското поле. Там Ники Михайлов се подхлъзна и за няколко секунди вратата беше изцяло незащитена. Беше истински късмет, че Патрик Шик не беше близо, за да се възползва.

Секунди по-късно чехите пропиляха нов шанс. Отново Масопуст създаде главоболия за Недялков, а центрирането му към точката на дузпата позволи на Янкто да шутира от движение. Кристиан Димитров пробва да блокира с тяло, а получилият се рикошет тотално заблуди Михайлов, който вече се хвърляше в другата посока. И тук съдбата ни се усмихна, тъй като кълбото тупна на тревата и излезе в корнер на сантиметри покрай страничната греда.

В 29-ата минута Чехия почти ни матира след дълго изпълнение на тъч. Шик спечели кълбото и го продължи с глава зад гърба си, оставяйки Крал на 6-7 метра съвсем непокрит. Халфът нанесе изстрел от въздуха, който Михайлов отби, а после добавката му намери тялото на бранител. При последвалия корнер Масопуст намери Шик с центриране на около 7 метра от вратата  и таранът улучи напречната греда.

Десет минути по-късно Божиков беше принуден да чисти от голлинията след центриране на Филип Новак отляво. Топката прехвърли цялото ни защитно каре, за да падне при Павел Кадержабек. Играчът на Хофенхайм стреля от воле до лявата греда и само доброто заставане на Божиков ни избави.

Второто полувреме започна с офанзивна смяна за нашия тим – Десподов вместо дебютиралия Мартин Минчев – ала голът падна в нашата врата. В 50-ата минута Малинов опита амбициозен дрибъл и позволи на Сучек много лесно да му избие топката. Тя попадна у Марек Сухи около централния кръг и централният бранител моментално даде извеждащ пас през центъра за Шик. Васил Божиков опита да се противопостави с тяло на бързоногия нападател, който ефектно го финтира в наказателното поле и после стреля над приближаващия се Ники Михайлов.

Десетина минути след втория гол домакините имаха златен шанс до голяма степен да решат всичко. Защитата ни размаха ръце за засада при паса към Кадержабек отдясно, а крайният бранител не се трогна и игра докрай. Центрирането му изглеждаше балонно, ала Страхил Попов се подхлъзна в сюблимен миг и това остави Филип Новак съвсем сам срещу вратата. Неговият изстрел с глава премина на по-малко от половин метър покрай левия стълб.

Четвърт час преди края друго попадение на Шик беше отменено заради засада. До финалния съдийски сигнал на Тамаш Вогнар домакините имаха още поне 2-3 чисти ситуации, които пропуснаха да реализират.

Страхил Попов: Нужно е да се мобилизираме

След три дни чехите имат второ поредно домакинство, като приемат на същия стадион Черна гора. По същото време нашият тим е домакин срещу Косово.

ЧЕХИЯ – БЪЛГАРИЯ 2:1

0:1 Исмаил Иса 3'

1:1 Патрик Шик 19'

2:1 Патрик Шик 50'

Чехия (4-2-3-1): 1. Томаш Вацлик – 2. Павел Кадержабек, 3. Ондрей Челюстка, 17. Марек Сухи /к/, 22. Филип Новак – 11. Давид Павелка, 15. Томаш Сучек – 12. Лукаш Масопуст (66' - 13. Ян Копиц), 21. Алекс Крал, 14. Якуб Янкто (82' - 7. Ладислав Крейчи) – 19. Патрик Шик (78' - 10. Мартин Долежал);

Селекционер: Ярослав Шилхави

България (4-2-3-1): 13. Николай Михайлов – 2. Страхил Попов, 5. Кристиан Димитров, 15. Васил Божиков, 14. Антон Недялков – 16. Кристиян Малинов (64' - 12. Янис Карабельов), 6. Георги Сърмов – 8. Тодор Неделев (82' - 17. Цветелин Чунчуков), 10. Ивелин Попов /к/, 22. Мартин Минчев (46' - 9. Кирил Десподов) – 19. Исмаил Иса

Селекционер: Красимир Балъков

Стадион: „Дженерали Арена” (Прага, Чехия)