Българската звезда в световния тенис - Григор Димитров победи 56-ия в света сърбин Душан Лайович с 3:0 сета в отделните части 6:3, 6:4, 7:5. Мачът продължи 1 час и 46 минути, като българинът наниза 16 аса за победата.

Във следващия кръг българинът ще играе с Кристиан Гарин от Чили или китайския тийнейджър Шан Джънчен. Първият поставен съперник на българина може да бъде номер 22 Адриан Манарино (Франция), а други потенциални съперници в трети кръг са ветераните Стан Вавринка от Швейцария и французинът Гаел Монфис.

Gulliver/GettyImages
7 снимки

Първият и вторият сет преминаха под доминацията на Григор, който играеше почти безгрешно, доминираше със сервиса и форнехда си и напълно отчая Душан Лайович след като поведе с 6:3 6:4 за само час игра.

Третата част започна с пробив за сърбина, който набързо поведе с 3:0, а играта на Григор не вървеше. Постепенно българинът успя да намери отново сервиса и удари си и върна пробива, след което реализира още един при 5:5 и макар и трудно спечели сервис гейма си, а с него и мача.

Ето как протече мача на първата ни ракета:

Първи сет:

Солиден гейм за Григор за начало за мача, Лайович успя да спечели 2 точки, но българинът затваря гейма с брилянтен минаващ удар. 1:0

Пробив! След солидна угра на ретур и няколко грешки на сърбина Григор реализира пробив и повежда с 2:0

Бърз гейм за Гришо, който затвърждава пробива, благодарение на  мощните си сервиси. 3:0

Душан Лайович успява да стабилизира играта и да спечели първи гейм в мача. 3:1

Безпощаден Григор печели гейма си на 0. Освен сервиса, форхендът на Григор също заработи на максимални обороти. 4:1

Григор започна гейма със страхотен бекхенд уинър по правата, но Лайович успя да се пребори и с мощен сервис затваря гейма за 4:2.

Гейм на 0 за около 1 минута, Григор сервира отлично, като до момента има 5 аса и 100% спечелени точки на първи сервис. 5:2

Сърбинът измъкна гейма, въпреки че се стигна до 30:30 и Григор ще трябва да сервира за първия сет. 5:3

СЕТ ЗА ГРИГОР! Отново бърз сервис гейм, с който Григор записва първия сет в своя полза след само 28 минути игра. 6:3

Втори сет:

Пробив! Григор започва втория сет по възможно най-добрия начин. С фантастичен минаващ удар Григор подпечатва първия пробив във втория сет. 1:0

Българинът затвърждава пробива с великолепен ас и повежда с 2:0.

Първи гейм във втория сет за Душан Лайович. Грешка в мрежата на Григор му попречи да се задържи в гейма и сърбинът печели подаването си на 30. 2:1

Сервис гейм на 0 за българина! Сервисът на Григор не може да бъде разчетен от Лайович. 3:1

Гейм за Лайович! Григор стигна до 40:40, но сбърка в опит за къса точка и сърбина успява да се задържи близо в резултата. 3:2

Сервис доминацията на Гришо продължава с пореден гейм на 0. Българинът все още не е загубил точка за първи сервис. 4:2

Лайович отвръща с може би най-добрия си сервис гейм досега в мача, с ефектно изпънение сервис-воле сърбинът печели подаването си. 4:3

С ас започва поредния сервис гейм на Гришо, но Лайович съумя да стигне до 40:40, но Григор все пак спечели гейма си, макар и трудно. 5:3

Бърз гейм за сърбина, който определено повиши нивото си на игра и принуждава Гришо да сервира за втория сет. 5:4

СЕТ ЗА ГРИГОР! Този път никакви трудности за Григор, който с ас слага край на втория сет. 6:4

Трети сет:

Уникален минаващ удар не помогна на Григор да поведе с пробив и сърбинът печели първия си сервис гейм в третия сет. 0:1

Пробив! Лайович достигна до първата си точка за пробив в мача и след грешка на Григор, пробивът е факт. 0:2

Сърбинът поведе с 40:0 на свой сервис, след което българинът спечели следваяите точки, но сърбинът успява да спечели гейма си, след грешка на Григор в мрежата. 0:3

Първи гейм за Гришо в третия сет. Българинът успява да спре серията на Лайович със солидна игра. 1:3

Лайович печели сервис гейма си, въпреки добрата игра на Григор на ретур и увеличава преднината си. 1:4

Бърз гейм за Григор, който с прецизен форхенд уинър печели подаването си на нула и намаля изостването. 2:4

Пробив на 0 за Гришо! Страхотна игра на ретур за българина, който се завръща в борбата за третия сет! 3:4

Григор изостана с 15:40. но показа здрави нерви и след най-красивото разиграване в мача успява за спечели сета и да изравни резултата. 4:4

Лайович повежда отново след солиден гейм спечелен на 15. 4:5

Григор печели гейма си на 15, българунът затвори гейма с ас по правата и резултатът вече е 5:5.

Пробив! Григор ще сервира за мача!! 6:5

Гейм, сет и мач за Григор Димитров! 6:3 6:4 7:5