Астън Вила изненада и победи Байерн Мюнхен с минималното 1:0 в един от най-интригуващите сблъсъци от втория кръг на обновената Шампионска лига на стадион „Вила Парк“ в Бирмингам. Единственото и победно попадение реализира резервата Джон Дюран в 79-ата минута след грешка на вратаря Мануел Нойер. Преди това, в 22-ата минута, гол на Пау Торес пък беше отменен заради засада след преглед със системата ВАР. Това бе и първа загуба за германците при новия им треньор Венсан Компани, както и първа такава в групова фаза от 41 мача насам или от 2017-а година.

Снимки: Gulliver/GettyImages
84 снимки

Баварците бяха по-активния тим, като държаха повече топката и имаха повечето удари, но пък домакините имаха по-чистите ситуации и показаха страхотен отборен дух, за да дочакат своя голям момент. В заключителните секунди на срещата и вратарят на бирмингамци Емилиано Мартинес се отличи с ключова намеса, която спаси трите точки за английския тим. Този мач бе повторение на финала на надпреварата през 1982-а година, когато Вила побеждава баварския колос с минималното 1:0 във финала на Купата на европейските шампиони (КЕШ). Голмайстор в спора за трофея е Питър Уит, а за бирмингамци това е първа и единствена засега купа в историята.

По този начин Астън Вила събра шест точки в актива си, след като в първия кръг се наложи над швейцарския Йънг Бойс с класическото 3:0 като гост. Байерн, от своя страна, остава с три пункта след гръмкия успех над Динамо Загреб с 9:2 и загубата в Бирмингам. В следващия кръг англичаните приемат Болоня, докато баварците ще търсят обратно пътя на победите с тежко гостуване на Барселона.

Мениджърът на Астън Вила - Унай Емери, направи една промяна в сравнение при равенството 2:2 срещу Ипсуич Таун през уикенда и тя е изненадваща - от първата минута започна Джейдън Филоджийни-Бидейс, който до момента имаше само три мача във Висшата лига или общо 43 минути в първенството, като замени Леон Бейли. На вратата с капитанската лента бе Емилиано Мартинес, а пред него в защита действаха Езри Конса, Диего Карлос, Пау Торес и Люка Дин. В центъра оперираха Амаду Онана и Юри Тилеманс. Напред бяха разположени Филоджийни-Бидейс и Джейкъб Рамзи по крилата, а Морган Роджърс бе зад централния нападател Оли Уоткинс.

Старши треньорът на Байерн Мюнхен – Венсан Компани, пък бе предприел две промени. Джамал Мусиала и Рафаел Герейро останаха на пейката за началото, като на техните места стартираха Конрад Лаймер и Кингсли Коман. Вратар бе капитанът Мануел Нойер, а в защита започнаха Алфонсо Дейвис, Ким-мин Дже, Даю Упамекано и Лаймер на десния бек. Юношата на баварците Александър Павлович и Йошуа Кимих действаха в центъра, а Коман и Серж Гнабри атакуваха по фланговете. Новото попълнение Майкъл Олисе беше поставен зад възстановения Хари Кейн на върха на нападението.

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ И ГОЛМАЙСТОРИ ОТ МАЧОВЕТЕ В ШАМПИОНСКА ЛИГА В СРЯДА!

Астън Вила Байерн Мюнхен

източник: Sofascore.com

Гостите от Германия опитаха натиск в началните минути и те отправиха първия удар към една от двете врати в четвъртата минута, когато Йошуа Кимих шутира от границата на наказателното поле, но слабо и в ръцете на вратаря Емилиано Мартинес.

Две минути по-късно центриране отляво достигна Хари Кейн, който стреля, но Емилиано Мартинес спаси. Впоследствие се оказа, че нападателят на гостите е бил в засада. Малко след това баварците създадоха нова суматоха в наказателното поле, когато този път Серж Гнабри отдясно получи в пеналта и опита да намери свой съотборник вляво, но подаването бе пресечено от бранител.

В 15-ата минута и Астън Вила погледна към вратата на своя съперник, като Люка Дин центрира отляво към втора греда, където Мануел Нойер увисна, а Оли Уоткинс опита да стреля с глава, но над вратата в аут.

Астън Вила изненада неприятно баварците в 22-ата минута, когато прати топката във вратата на Нойер, но гол в крайна сметка нямаше. Минута преди това Даю Упамекано не успя да се справи с дълга топка и вместо това фаулира Оли Уоткинс, което му донесе жълт картон. Последва центриране в пеналтерията, където Джейкъб Рамзи овладя и след това комбинира със свой съотборник, който центрира във вратарското поле. Настана суматоха заради лошо подредената отбрана на гостите, където най-съобразителен се оказа Пау Торес, който успя да я прокара в мрежата от близка дистанция за 1:0. Ситуацията, обаче, бе прегледана със системата ВАР и съдията Мариан Петрску отмени гола заради на Рамзи при центрирането към него.

Домакините натиснаха и три минути по-късно Оли Уоткинс проби много добре в наказателното поле на Байерн отляво и отклони топката, която Алфонсо Дейвис изчисти, но точно на пътя на Амаду Онана, който стреля, но слабо и право в ръцете на Нойер.

В 27-ата минута се наложи да бъде извършена принудителна смяна в състава на Астън Вила, след като с контузия напусна Джейкъб Рамзи, а неговото място зае Леон Бейли.

Две минути по-късно Байерн пропусна чудесна възможност да открие резултата. Серж Гнабри получи чудесно извеждащо подаване отдясно в наказателното поле зад изнесената защита на бирмингамци, но вместо да подаде към далечната греда за нахлуващия Хари Кейн реши да стреля в близкия ъгъл и сбърка, пращайки топката от външната страна на мрежата. Това отприщи гнева на Кейн, който буквално се развика на Гнабри, а германецът му се извини.

В 37-ата минута Йошуа Кимих реши да стреля директно от пряк свободен удар от сериозна дистанция покрай стената и го направи точно, но слабо и в ръцете на Мартинес.

120 секунди по-късно Майкъл Олисе отправи страхотен изстрел с левия крак от дистанция, като завъртя чудесно топката, която падаше точно под гредата, но аржентинският страж на домакините показа класата си и изби майсторски с лявата ръка в корнер.

До почивката Байерн контролираше топката и организара още една добра атака отдясно, когато Майкъл Олисе изведе Гнабри в наказателното поле, а той се пета върна за Конрад Лаймер, но Мартинес отново успя да го блокира.

На почивката Венсан Компани направи промяна и пусна в игра Джамал Мусила на мястото на Кингсли Коман в търсене на повече креативност в предни позиции.

В първия четвърт час игра през втората част Байерн продължи да държи контрола, но не успяваше да застраши сериозна вратата на Мартинес. В 57-ата минута се стигна до два блокирани изстрела на Майкъл Олисе в наказателното поле в рамките на няколко секунди.

Малко след изтичането и на час игра Серж Гнабри нанесе точен изстрел отляво в наказателното поле по тревата, но без да затрудни стража на домакините.

В 64-ата минута баварците организираха чудесна атака. Александър Павлович комбинира с Джамал Мусиала, който мина между двама футболисти на Астън Вила, след което направи чудесно двойно подаване с Хари Кейн. Впоследствие младият германец бе изведен в наказателното поле на стрелкова позиция, но в последния момент Пау Торес успя да го бликара в корнер.

Действията на терена притихнаха, сякаш се чакаше победното попадение. И, въпреки че Байерн държеше топката и контрола, Астън Вила бе този, който поведе в 79-ата минута след грешка на вратаря Мануел Нойер. Пау Торес пусна отличен пас от собствената си половина към резервата Джон Дюран, който вдигна глава и видя, че капитанът на баварците е излязъл много напред извън границата на наказателното поле и успя с едно чудесно докосване да го прехвърли и да вкара топката във вратата му за 1:0, а трибуните на „Вила Парк“ избухнаха в бурна радост.

Баварците тръгнаха напред в търсене на изравнително попадение, а в 89-ата минута Матис Тел стреля точно от разстояние, но право в ръцете на Мартинес.

В първата минута от добавеното време Байрен направи огромен пропуск и не можа да стигне до изравняването. Серж Гнабри получи отличен извеждащ пас в наказателното поле на домакините и остана сам срещу Емилиано Мартинес, но аржентинският вратар успя да отрази удара му с крак.

Секунди след изтичането на четирите добавени минути отново световният шампион трябваше да прави великолепно спасяване с една ръка след удар с глава отблизо на Хари Кейн, с което спаси трите точки за Астън Вила.

FT  | АСТЪН ВИЛА – БАЙЕРН МЮНХЕН  1:0

1:0 Джон Дюран 79'

Отменен гол: Пау Торес (Астън Вила) 22'