Коста Рика хвърли нова бомба. След като би Уругвай с 3:1, сега скромният тим от Централна Америка победи и Италия с 1:0. Така Коста Рика взе скалпа на втори световен шампион, а с това изхвърли от борбата трети бивш първенец на планетата - Англия.

С 6 спечелени точки до момента Коста Рика се класира за осминафиналите. Англичаните нямат точка до момента, а в последния кръг срещат Коста Рика.

Италия и Уругвай с по 3 точки ще се хвърлят на живот и смърт в битката за второто полезно място в групата.

Брайън Руис вкара с глава в 44-ата минута единствения и победен гол за Коста Рика в мача. Италианците в нито един момент от двубоя не показаха, че са по-класен тим от съперника си.

Първата по-опасна ситуация бе пред вратата на Италия. След корнер Борхес се извиси над всички, но стреля над вратата. Последва нов ъглов удар в 16-ата минута в полза на костариканците, но Буфон боксира центрираната топка.

Италианците отправиха първия си неточен изстрел чрез Тиаго Мота към вратата на Коста Рика чак в 27-ата минута.  В 31-вата обаче Балотели излезе сам срещу вратаря Навас, прехвърли го, но не успя да уцели вратата на Коста Рика и пропусна чисто положение.

Боланьос стреля отдалеч в 36-ата минута и затрудни донякъде Буфон, който изби встрани.

Малко след това Балотели стреля от дъгата, но право в ръцете на Навас.

В 42-ата минута удар с глава на Дуарте мина опасно над вратата на Италия. Минута по-късно Кембъл падна в наказателното поле, но съдията не отсъди нищо.

В 44-ата минута Коста Рика все пак стигна до гол. Брайън Руис оползотвори с глава добро центриране към далечната греда и топката тупна зад голлинията. Технологията на голлинията потвърди гола.

Коста Рика се оттегли с гол аванс срещу Италия.

В началото на второто полувреме Балотели падна малко артистично за дузпа, но съдията не отсъди нищо. После Пирло стреля от пряк свободен удар, но Навас отрази.

Италия не успя да наложи надмощие в първата половина на втората част, а и до края не стори нищо, за да избегне загубата.

И двата тима спечелиха първите си срещи от групата. Италианците спечелиха с 2:1 дербито срещу Англия, а Коста Рика хвърли бомбата срещу Уругвай с успеха си 3:1.

Чезаре Прандели бе направил три смени в състава си в сравнение с мача с англичаните. В тима се завърна вратарят Буфон на мястото на Сиригу, Абате и Мота започват, вместо Палота и Верати. Тези промени обаче не доведоха до успех "Скуадра адзура".

ИТАЛИЯ: Буфон, Абате, Киелини, Бардзали, Дармиан, Де Роси, Мота /46-Касано/, Пирло, Маркизио  /70 Черчи/, Кандрева /57 Инсиние/, Балотели.

КОСТА РИКА: Навас, Гамбоа, Дуарте, Гонсалес, Умана, Диас, Борхес, Техеда /68 Куберо/, Руис /80 Бренес/, Боланьос, Кембъл.