Холандия шокира Испания в първия мач и за двата състава на двадесетото издание на Световното първенство в Бразилия и в Група В на надпреварата. „Лалетата“ взеха доста сладък реванш от световните шампиони, които завоюваха титлата си в ЮАР именно след победа над тях. Възпитаниците на Луис ван Гаал се наложиха с 5:1, като точни за успеха бяха Робин ван Перси и Ариен Робен, които се отчетоха с по две попадения, и Стефан де Врай. Единственият гол за испанците бе дело на Чаби Алонсо от дузпа през първата част

Двубоят започна динамично, а „лалетата“ се отчетоха с наистина фрапантен пропуск още в 8-ата минута. Уесли Снайдер получи чудесен извеждащ пас от Ариен Робен, излезе сам срещу Икер Касияс, но отправи доста слаб удар, който Касияс успя да парира с дясната си ръка, а в последствие бранителите пред него изчистиха топката.

В 10-ата минута Шави се възползва от грешка на холандците, комбинира с Диего Коща, който се намираше в наказателното поле, но натурализираният испанец бе доста бавен, а това позволи на Рон Влаар да му отнеме владението на топката. Две минути след това, в 12-ата минута, Андрес Иниеста отправи чудесен удар, но Яспер Силесен спаси.

Макар и неособено стабилни и уверени в изявите си, испанците сътвориха няколко хубави положения, а в 26-ата минута излязоха напред в резултата. Чаби Алонсо отбеляза първия гол за „Ла Фурия“ на 20-о издание на Световното първенство, като играчът на Реал Мадрид бе точен от дузпа. 11-метровият наказателен удар бе отсъден от Никола Рицоли за нарушение на Стефан де Врай срещу Диего Коща. Натурализираният испанец получи топката в наказателното поле, а холандският защитник игра непозволено срещу него. Главният рефер бе безапелационен, а Чаби хладнокръвно матира холандската мрежа за 1:0.

В 30-ата минута Джонатан де Гузман проби от дясно по атаката и центрира във вратарското поле, където Давид Силва успя да изчисти точно пред Дейли Блинд. В 42-ата минута Шави се отчете с ново чудесно извеждащо подаване, този път към Давид Силва. Последният стреля, но ударът му бе изчистен в корнер, от който не произлезе нищо. В ответната атака Холандия възстанови равенството. Невероятен гол на Робин ван Перси върна Луис ван Гаал и компания в срещата. Нападателят на „лалетата“ бе изведен по уникален начин от Дейли Блинд, който сътвори удивително диагонално извеждащо подаване от средата на терена, а Ван Перси разсреля Касияс за 1:1.

Второто полувреме започна с проливен дъжд, който епизодично се изливаше над стадиона. Испанците стартираха сравнително добре, след като в 49-ата минута Андрес Иниеста отправи коварен удар, топката тупна пред Яспер Силесен, но стражът на холандците все пак улови. Въпреки това, колебливата тенденция в играта на Испания от първата част се затвърди през вторите 45 минути, като „Ла Роха“ така и не можа да сътвори нещо запомнящо се до края, а същевременно холандците бяха на другия полюс. Красиви отигравания и още цели 4 попадения във вратата на световните шампиони.

Така в 52-ата минута Ариен Робен завърши чудесно триходова атака на Холандия. Нападателят на „лалетата“ получи топката малко пред наказателното поле, навлезе навътре, измъкна се от Жерар Пике и Серхио Рамос, и безпроблемно се разписа за 1:2. След това Диего Коща се отчете с доста неспортсменска изява, след като удари с глава Бруно Мартинс. Тази постъпка на натурализирания испанец обаче остана незабелязана от съдийската бригада.

В 59-ата минута момчетата на Ван Гаал организираха нова добра атака. Ариен Робен тръгна заплашително, пусна към Дарил Янмаат, който пък комбинира с Робин ван Перси. Последният стреля и разтресе напречната греда, но преди това бе маркирана засада.

Холандците обаче не се отказаха да търсят ново попадение и то не закъсня. Голът падна в 65-ата минута, а с него в голяма степен бе предопределен изходът на мача. Уесли Снайдер центрира от ляво, получи се разбъркване, Икер Касияс остана да лежи, а Стефан де Врай се възползва от това и с тяло покачи на 3:1.

В 66-ата минута Испания все пак стигна до попадение. Давид Силва се разписа, но голът му бе отменен заради засада.

Грешките на световните шампиони продължиха, а в 73-ата минута Икер Касияс направи шокираща такава. Опитният страж не можа да изчисти топката, а с това направи чудесен подарък на Робин ван Перси, който не остави ненаказана грешката – 4:1.

Натискът на „лалетата“ не спря до тук, а окончателният удар на Холандия бе нанесен десет минути преди края. Ариен Робен оформи крайното 5:1, а малко след това същият имаше шанс да отбележи и още един гол, но този пък Касияс показа концентрация.

В класирането в Група В Холандия е лидер с 3 точки, а Испания е на последното място с нулев актив.

Стартови състави:

ИСПАНИЯ: Икер Касияс, Сесар Аспиликуета, Серхио Рамос, Жерар Пике, Жорди Алба, Серхио Бускетс, Чаби Алонсо, Шаби Ернандес, Давид Силва, Андрес Иниеста, Диего Коща

ХОЛАНДИЯ: Яспер Силесен, Бруно Мартинс Инди, Рон Влаар, Далей Блинд, Стефан де Врай, Дарил Янмаат, Найджъл де Йонг, Уесли Снайдер, Джонатан де Гузман, Ариен Робен, Робин ван Перси.