Франция отправи недвусмислено послание към всички на Мондиал 2014, след като буквално разпиля швейцарския национален отбор с 5:2. Дидие Дешан започна срещата с подчертано офанзивна формация с Оливие Жиру, Карим Бензема и Матийо Валбуена в атака, а всеки от тях му се отблагодари с по един гол във вратата на противника. Така „петлите“ вече уверено гледат към 1/8-финалите с 6 точки от 2 мача и първо място в група Е.

Спокойното начало на срещата по никакъв начин не предвещаваше светкавичните удари, които петлите щяха да нанесат. Момчетата на Дидие Дешан видимо имаха инициативата и диктуваха темпото на срещата, ала противникът им се затваряше добре. В 7-ата минута обаче символичните домакини претърпяха тежък удар, след като Жиру ритна лошо в лицето централния защитник Стийв Фон Берген. Опасната игра не донесе картон на острието, макар холандският арбитър Бьорн Куйперс да отсъди фаул. Лекарите направиха всичко по силите си, за да затворят аркадата върху скулата, но Фон Берген трябваше да напусне за сметка на Филип Сендерос.

Франция изненада своя опонент в 16-ата минута, когато откри резултата след изпълнение на корнер. Матийо Валбуена центрира пред вратарското поле, където Жиру се извиси и с глава засече във вратата. Диего Беналио успя да докосне кълбото, но не и да спре летежа му към горния ляв ъгъл - 0:1.

Шокът за "часовникарите" стана двоен секунди по-късно. Едва изпълнили начален удар, те подариха кълбото на Бензема в собствената си половина и нападателят се втурна напред, преди да пусне в коридор към Блейс Матуиди. Халфът не нанесе най-сполучливия изстрел, но Беналио не разчете добре ситуацията и топката отново бе в мрежата му - 0:2.

Отборът на Хитцфелд успя да се вдигне в следващите минути и в 27-ата дори стигна до гол, който правилно бе отменен заради засада. "Петлите" действаха неточно в отбрана и изчистиха центриране право към Гьокан Инлер. Играчът на Наполи шутира доста несръчно от границата на пеналта, а  кълбото попадна у Гранит Джака, който отблизо разстреля Лорис. Халфът обаче се намираше на поне метър зад предпоследния в отбрана за Франция и Куйперс справедливо не призна попадението.

В 31-ата минута двубоят почти приключи за Швейцария. Вездесъщият в този мач Бензема нахлу на висока скорост отляво и тръгна към аутлинията, а Йоан Джуру глупаво го изрита през краката. Бьорн Куйперс без колебание посочи бялата точка, но нападателят на Реал Мадрид не успя да реализира. Той стреля към долния десен ъгъл, ала Беналио предугади намеренията и отрази. Йоан Кабай веднага дотича и направи добавка от около 6-7 метра, като разтресе напречната греда.

Пропускът не се оказа фатален за "петлите", които взеха своето пет минути преди паузата. Швейцария не се възползва от статично положение, което даде началото на бърза контраатака. Матуиди със страхотен пас намери оставения сам отляво Жиру, който напредна  в наказателното поле и сервира топката за Матийо Валбуена. Нисичкият халф нямаше как да сбърка от 4-5 метра - 0:3.

Второто полувреме започна с подчертан натиск на швейцарците, които обаче трудно успяваха да влязат с топката в наказателното поле на Лорис. Франция се прибра по-назад и комфортно отбиваше атаките на своя противник. Дешан реши да се върне към схемата с петима полузащитници, като пусна Пол Погба вместо Жиру, а малко по-късно му се наложи да върши и принудителна смяна заради контузията на Мамаду Сако.

В 67-ата Карим Бензема окончателно прекърши крехкия устрем на швейцарците. Погба блесна с техничен извеждащ пас, при който Сендерос се размина нелепо с топката, а отблизо нападателят на Реал находчиво пусна кълбото между краката на Беналио - 0:5.

Шест минути по-късно Муса Сисоко се възползва от поредната чиста ситуация пред вратата на "часовникарите". Бензема се отчете с чудесна асистенция, след като забеляза включването на халфа от Нюкасъл вдясно и му подаде, а той реализира първия си гол на световни финали с кинжален шут в далечния долен ъгъл.

Швейцария защити честта си с две попадения в заключителните 10 минути на мача. Първо в 81-ата Блерим Джемайли вкара първия гол от пряк свободен удар в турнира, след като се възползва от лошо построената стена и прати кълбото в долния десен ъгъл на Лорис. Три минути преди края Дебюши фатално покри засадата при подаване на Инлер към нахлуващия Джака и халфът с красиво воле до лявата греда оформи резултата на 2:5.

В самия край на срещата Бензема вкара много красив гол, който обаче се случи секунди след последния съдийски сигнал на Куйперс и не бе признат. Така Франция ще играе само за протокола срещу Еквадор, макар в този мач да трябва да се справя без Йоан Кабай, който си изкара картон срещу "часовникарите" и ще изтърпи наказание.

Швейцария от своя страна посреща Хондурас, който преди това ще срещне Еквадор.

ШВЕЙЦАРИЯ – ФРАНЦИЯ 2:5

0:1 Оливие Жиру 16'

0:2 Блейс Матуиди 17'

0:3 Матийо Валбуена 40'

0:4 Карим Бензема 67'

0:5 Муса Сисоко 73'

1:5 Блерим Джемайли 81'

2:5 Гранит Джака 87'

Швейцария (4-2-3-1): Диего Беналио – Стефан Лихтщайнер, Йоан Джуру, Стийв Фон Берген (9' - Филип Сендерос), Рикардо Родригес – Гьокан Инлер, Валон Бехрами (46' - Блерим Джмайли) – Джердан Шакири, Гранит Джака, Адмир Мехмеди – Харис Сеферович (69' - Йосип Дръмич)

Селекционер: Отмар Хитцфелд

Франция (4-3-3): Юго Лорис – Матийо Дебюши, Рафел Варан, Мамаду Сако (63' - Лоран Кошчиелни), Патрис Евра – Муса Сисоко, Блейс Матуиди, Йоан Кабай – Матийо Валбуена (82' - Антоан Гризман), Оливие Жиру (63' - Пол Погба), Карим Бензема