Германия удари Алжир с 2:1 в осминафиналната битка на изтощението, която премина през 120 минути футбол и куп крампове, за да излъчи противника на Франция в четвъртфиналите. Селекцията на Йоаким Льов не изнесе много впечатляващ мач за разлика от африканския си опонент, в чийто редици блестеше вратарят на ЦСКА Райс М'Боли.

Стражът на "пустинните лисици" бе с основна заслуга за нулевото реми в редовното време, след като извърши серия от геройства под рамката. Той спаси поне четири или пет чисти гола, а съотборниците му в атака пък пропуснаха да се възползват от силното си начало на срещата. В крайна сметка Андре Шюрле откри рано през първото продължение, а Месут Йозил удвои в 119-ата минута. Още в ответната атака Алжир намали, но това бе и последният епизод в двубоя.

Двубоят стартира с очакван териториален превес за германците, които обаче разиграваха твърде бавно, за да затруднят опонента си. Африканците търпеливо дебнеха за своите шансове и в 9-ата минута Ислам Слимани догони една изритана топка в предни позиции, а Мануел Нойер напусна наказателното си поле, за да го пресрещне. Нападателят на Алжир тръгна по крилото, за да си отвори коридор към празната врата, но вратарят блокира изстрела му с крак.

Контраатаките на "пустинните лисици" вещаеха опасности почти всеки път и в 15-ата минута Софиан Фегули направи красив рейд отдясно, преминавайки покрай двама опоненти в пеналта. От остър ъгъл звездата на Алжир се полакоми и шутира към далечния горен ъгъл само за да изпрати кълбото в аут. Минута по-късно топката попадна в мрежата зад Нойер. Фаузи Гулам центрира прострелно отляво, Боатенг позволи на Слимани да се измъкне зад гърба му и нападателят на Спортинг Лисабон вкара ефектно с глава в горния ляв ъгъл. Страничният съдия обаче забеляза, че голаджията е бил зад предпоследния в отбрана и правилно отмени попадението.

Две минути по-късно бързото преливане на алжирците от атака в защита отново хвана Германия в крачка. Ел Судани изчака умело отляво включването на Гулам в атака и изведе крайния бранител сам срещу Нойер на 6-7 метра от вратата. Играчът на Наполи потърси далечния ъгъл, а шутът му прелетя доста встрани от целта.

Постепенно инициативата отново се върна у Германия, която стигна до реални опасности едва в края на полувремето. В 37-ата минута Месут Йозил изненада Райс М'Боли със силен изстрел от дистанция. Вратарят на родния ЦСКА не успя да хване топката, която отскочи и отиде у Мюлер. За негов късмет Мостефа притисна нападателя до аутлинията и го затвори.

Четири минути преди почивката Гьотце пропиля идеален шанс да изведе отбора си напред. Тони Кроос нанесе коварен изстрел по тревата от 26 метра. М'Боли плонжира и изби кълбото, което влиташе в долния му десен ъгъл. Гьотце стигна първи до топката и пробва да я промуши между краката на стража, който с блестящ рефлекс се изправи навреме, за да парира.

Още на почивката Льов взе мерки и пусна Андре Шюрле вместо незабележимия Гьотце. Още с първото си докосване до топката играчът на Челси спечели корнер, при който Мустафи получи шанс да стреля с глава от 6-7 метра, но го стори право в тялото на М'Боли.

В 55-ата минута стражът на ЦСКА отново спаси тима си със страхотна намеса. Швайнщайгер подканящо остави кълбото за Филип Лам пред наказателното поле и капитанът на "маншафта" стреля фалцово към далечния горен ъгъл. М'Боли демонстрира изключителен атлетизъм и с върха на пръстите си отклони прецизния шут.

Последва дълъг период на затишие, в който двата отбора сякаш се приготвяха за продълженията, когато Германия вдигна оборотите в края. Срещу тях обаче имаше един невероятен М'Боли. Първо в 80-ата минута Томас Мюлер бе оставен абсолютно непокрит да стреля с глава от 8-9 метра, но стражът на Алжир спаси атрактивно, а след това и Белкалем блокира точната добавка на Шюрле. Две минути по-късно отново Мюлер се отмъкна зад отбраната, заблуди застигналите го защитници, ала шутът му към близкия долен излезе в аут.

Буквално в последната минута от редовното време Швайнщайгер също профука чисто положение. Лам завърши бърза контраатака с меко центриране отдясно към непокрития си около точката на дузпата съотборник. Оттам с глава халфът на Байерн стреля точно, но и твърде слабо, за да създаде трудности на М'Боли.

Продълженията започнаха по най-добрия начин за "бундестима". Още във втората минута на първото от тях Мюлер се спусна отляво по атаката, нахлу в наказателното поле и центрира остро по тревата към Андре Шюрле, който стреля триково с пета  през гърба си в далечния ъгъл на М'Боли - 1:0. Малко по-късно Месут Йозил се откъсна сам срещу вратаря от центъра, но бе застигнат от Халиш в пеналта  и капитанът с цената на контузия му отне.

Алжир можеше да върне попадението в 102-ата минута, когато Кедира действа крайно разсеяно при центриране от корнер и вместо да изчисти, върна кълбото в купа от играчи. Там Мостефа нанесе хубав шут, който прелетя на метър встрани от дясната греда зад Нойер.

Месут Йозил сложи точка на спора в 119-ата минута, когато получи на чиста позиция от Шюрле, но първоначално изчака М'Боли да излезе напред, преди да върне топката към своя съотборник. Защитник на Алжир изби шута на Шюрле, но при добавката на Йозил резултатът стана 2:0.

Още в следващата атака Алжир намали пасива си. Аиса Манди почна хубава атака отдясно, пусна към Фегули, който центрира остро към далечната греда. Там резервата Джабу изскочи от втора позиция и опита да скъса мрежата за 1:2. Секунди по-късно бразилският съдия Сандро Ричи даде и последният съдийски сигнал, който отбеляза отпадането и на последния африкански представител от Мондиал 2014.

Мачът можете да коментирате и във нашия форум ТУК!

ГЕРМАНИЯ – АЛЖИР 2:1

1:0 Андре Шюрле 92'

2:0 Месут Йозил 119'

2:1 Абделмумен Джабу 120+1'

Германия (4-3-3): Мануел Нойер – Шкодран Мустафи (70' - Сами Кедира), Джером Боатенг, Пер Мертезакер, Бенедикт Хьоведес – Бастиан Швайнщайгер (109' - Кристоф Крамер), Филип Лам /к/, Тони Кроос – Месут Йозил, Марио Гьотце (46' - Андре Шюрле), Томас Мюлер

Селекционер: Йоаким Льов

Алжир (5-4-1): Райс М'Боли – Аиса Манди, Меди Мостефа, Есаид Белкалем, Рафик Халиш /к/ (96' - Маджид Бугера), Фаузи Гулам – Софиан Фегули, Сафир Тайдер (78' - Ясин Брахими), Меди Ласен, Ел Судани (100' - Абделмумен Джабу) – Ислам Слимани

Селекционер: Вахид Халилходжич

Стадион: „Ещадио до Бейра Рио“ (Порто Алегре)