Английският национален отбор по футбол записа победа в последната си контрола на родна земя преди Мондиал 2014 година. На „Уембли” играчите на Рой Ходжсън победиха Перу с класическото 3:0, като две от попаденията бяха дело на централната двойка бранители Фил Ягиелка и Гари Кейхил.

Иначе Даниел Стъридж откри преди почивката в двубоя, който едва ли ще стресне някой от противниците на „трите лъва” в група D. Англичаните заложиха на обичайното 4-2-3-1 с разликата, че Уейн Рууни действаше зад гърба на самотния нападател Стъридж. Островитяните успяха да надиграят противника си главно заради по-големия си опит и повечкото индивидуална класа, но ще се нуждаят от нещо повече, ако искат да бъдат фактор на Световното в Бразилия.

Началото на мача не бе от най-вълнуващите, като южноамериканците оказа солиден отпор на далеч по-именития си опонент. Футболистите на Пабло Бенгоечеа затвяраха изключително успешно пространствата пред „трите лъва”, които от своя страна опитваха да разкъсат съперника с постепенни атаки.

Не бе никак изненадващо, че първата опасност дойде пред вратата на Джо Харт в 18-ата минута. Андре Карийо реши да отправи тежък шут от дистанция, който рикошира във Фил Ягиелка и придоби неприятна парабола. Вратарят на Англия все пак успя да направи няколко крачки назад и първо да избие, а след това да улови топката.

Буквално в следващата атака домакините можеха да открият. Даниел Стъридж успя да си пробие път в наказателното поле и изскочи под ъгъл отдясно. Нападателят на Ливърпул стреля покрай вратаря, но за сантиметри не намери далечния ъгъл.

В 32-ата минута по-голямата индивидуална класа на „трите лъва” изигра своята роля и те поведоха с великолепен гол на Стъридж. Нападателят получи пред дъгата, влезе навътре и с левия крак шутира под гредата на безпомощния Раул Фернандес.

Перу изпусна да изравни точно преди почивката, когато унгарските арбитри начело с Виктор Касай не забелязаха засада на Луис Рамирес. Крилото се отскубна сам срещу Джо Харт, който излезе навреме и затвори ъгъла, преди да отрази с крак.

След почивката отново гостите стигнаха първи до опасна ситуация, като грешка на Глен Джонсън доведе до извеждащ пас към Жан Деса. Халфът веднага нанесе удар, но Ягиелка се хвърли на шпагат и изчисти.

В 65-ата минута без кой знае какви положения до този момент Англия стигна до втори гол.  Лейтън Бейнс центрира от ъглов удар, а Гари Кейхил бе оставен да стреля непокрит на първа греда – 2:0.

Пет минути по-късно преднината на „трите лъва” набъбна още повече. Ново центриране на Бейнс от корнер доведе до грешка в отбраната на Перу, като вратарят Фернандес се сблъска с Крусадо и изпусна топката. Ягиелка бе на точното място, за да намери мрежата за 3:0.

Съставът на Англия (4-2-3-1): Джо Харт – Глен Джонсън, Фил Ягиелка (Крис Смолинг – 73’), Гари Кейхил, Лейтън Бейнс (Джон Стоунс – 75’)– Стивън Джерард /к/ (Джак Уилшър – 65’), Джордан Хендерсън – Адам Лалана (Джеймс Милнър – 63’), Уейн Рууни (Рахийм Стърлинг – 66’), Дани Уелбек – Даниел Стъридж (Рос Баркли – 82’)