Предвид качествата, с които разполага, Хърватия възлага съвсем обосновани големи надежди на своя отбор за Мондиал 2014. Макар че се намира в не особено приятната група А заедно с Бразилия, Мексико и Камерун, балканската нация се надява поне на достигане до елиминационната фаза.
За последно „шахматистите” прескочиха групите на Световното през 1998 година, когато завоюваха престижно 3-о място. Оттогава досега на три големи форума хърватите се представят доста под очакванията. Затова пък сега съдбата им отрежда водеща роля поне по отношение на откриването – на 12 юни Мондиал 2014 официално стартира със сблъсъка между Хърватия и домакина Бразилия.
Следват два мача срещу опасни опоненти като Камерун (18 юни) и Мексико (23 юни), които ще бъдат предхождани от дълги самолетни полети из Страната на кафето.
Откакто се състезава като независима държава, Хърватия се е класирала за 8 от 10 възможни големи форума (Световни и Европейски първенства). Пропускането на Евро 2000 и отпадането в групите на Мондиал 2002 се приеха доста тежко от привържениците, които се разгневиха още повече след Евро 2004 и Световното в Германия.
В мача срещу Бразилия Хърватия няма да може да разчита на своя наказан голмайстор Марио Манджукич, който бе изгонен в плейофа срещу Исландия. Защитникът Йосип Шимунич пък ще пропусне целия турнир, след като Спортният арбитражен съд му наложи санкция от 10 мача заради нацистките скандирания, които ветеранът си позволи след триумфа в решителните сблъсъци с исландците.
Селекционерът – Нико Ковач
Макар че като играч пропусна третото място във Франция заради контузия, сега Нико Ковач може да се реваншира пред себе си вече от треньорската скамейка. 42-годишният бивш дефанзивен халф прекара 10 години в Бундеслигата, където игра за тимове като Байер Леверкузен, Хамбургер ШФ, Байерн Мюнхен и Херта Берлин, затова и феновете не се чудиха дълго на неговото назначение след претърпените три загуби в заключителните четири мача от квалификациите в Зона Европа.
Ковач пристигна три седмици преди плейофите срещу Исландия, за да замени освободения Игор Щимац, и постигна успех с общ резултат 2:0. За него това бе промоция от младежкия национален отбор на страната, който специалистът пое в началото на 2013 година.
Известен с биткаджийския си стил като футболист, Ковач набързо успя да наложи нужния ред в съблекалнята. Освен всичко друго наставникът притежава нужния опит, като самият е играл на Световните първенства през 2002 и 2006 година.
Ключовата фигура – Лука Модрич
Халфът на Реал Мадрид без съмнение е голямата звезда на „шахматистите”. Той е диригентът и двигателят на целия тим и няма атака, която да не преминава през него. В испанската столица бившият ас на Тотнъм постигна огромен напредък при играта в дефанзивен план, с което само препотвърди статута си на незаменяем играч.
Още от първите си години като професионален футболист Модрич е определян като невероятен талант и често сравняван с един от великите полузащитници на Хърватия – Звонимир Бобан. За късмет на нашите съседи свръхочакванията към Лука не само, че не спъват развитието му, но плеймейкърът много бързо се утвърждава като титуляр за Тотнъм след трансфера си от Динамо Загреб. За „шпорите” той вкарва 33 гола в 128 мача преди в крайна сметка да си уреди мечтания трансфер в Реал.
Вече на 28 години Модрич няма друга опция освен да поведе Хърватия в тежката битка по бразилските стадиони. С националната фланелка халфът досега има повече поводи за разочарования като драматичното отпадане в групите на Мондиал 2006 след 2:2 с тоталния аутсайдер Австралия. Единствено четвъртфиналът от Евро 2008 може да предизвика някакво задоволство у него, докато може би най-голямата болка е провалът в квалификациите за Световното в Южна Африка.
Разширеният състав на Хърватия за Мондиал 2014:
Коментирай