След смазващо 4:1 над Япония, Колумбия запази първото си място в Група С на Световното в Бразилия. Момчетата на Хосе Пекерман започнаха последния мач от груповата фаза колебливо, но след голове на Хуан Куадрадо, от дузпа, на Дажксън Мартинес, който бе точен на два пъти, и на Джеймс Родригес колумбийците отказаха „самураите“. За Япония почетното попадение бе дело на Шинджи Оказаки.

Япония бе доста по-активният състав особено в началото на мача. Възпитаниците на Алберто Дзакерони често поглеждаха към вратата на колумбийците, чиито изяви бяха малко по-епизодични. „Самураите“ организираха няколко добри атаки и стигнаха до няколко статични положения, а Кейсуке Хонда опита късмета си, но без резултат.

Така въпреки че играчите от страна на изгряващото слънце бяха по-активни, колумбийците поведоха в 18-ата минута. Точно реализирана дузпа изведе възпитаниците на Хосе Пекерман напред. Адриан Рамос навлезе заплашително в наказателното поле, бе фаулиран от Ясуюки Коно, а един от топ реферите на Стария континент - Педро Проенса - посочи бялата точка. Хуан Куадрадо се нагърби с изпълнението, той се засили и с десния крак прати топката във вратата - 1:0.

В 22-ата минута Хонда изпълни фаул, засили се, стреля, но ударът му не сполучи. В 33-ата минута „самураите“ си спечелиха правото да изпълнят фаул от много добра позиция. Отново Хонда застана зад топката, шурира, но ударът му мина в страни от левия страничен стълб на вратата на Давид Очоа.

В 41-ата зрителите станаха свидетели на фрапантен пропуск на Джаксън Мартинес. Той получи много добро подаване около точката на дузпата, но прати топката в страни.

Все пак, късметът се усмихна и на момчетата на Дзакерони. В самия края на първите 45 минути след центриране от дясно на Кейсуке Хонда, топката стигна Шинджи Оказаки, който с глава се разписа за 1:1.

Така интригата в срещата бе върната, а това гарантира интересно начало на второто полувреме. Колумбийците извършиха някои смени, като на мястото на Хуан Куадрадо в игра се появи Карлос Карбонеро, а Джеймс Родригес замени Хуан Кинтеро.

Замисълът на Пекерман се оказа успешен и в 56-ата минута Колумбия отново излезе напред. Появилият се само преди минути на терена Джаксън Мартинес завърши по отличен начин хубава триходова атака, подета от Джеймс Родригес и минала през Адриан Рамос - 2:1.

В 67-ата минута Оказаки напредна от дясно, центрира в наказателното поле, но Йошито Окубо пропусна да се разпише от много чиста позиция.

Около 20-ина минути след това положение бе сложена окончателна точка на спора. Колумбия притисна още по-силно „самураите“ до стената, като покачи на 3:1. Джеймс Родригес изведе Джаксън Мартинес, а той с безпощадния си удар лиши оставащите минути от интрига, като записа и втори гол в сметката си.

Крайният резултат бе оформен в последната минута на редовното време, когато Джеймс Родригес с техничен удар направи 4:1.

В класирането Колумбия запази първото си място в Група С с 9 точки в актива си. Така на осминафиналите футболистите на Хосе Пекерман ще спорят със завършилия на второ място в Група D – Уругвай. Япония напусна Бразилия, след като се класира на последното място с едва точка в актива си.

Стартови състави:

Япония: Eйджи Кавашима, Ясуюки Коно, Мая Йошида, Aцуто Учида, Юто Нагатомо, Toширо Аояма, Maкото Хасебе, Шинджи Кагава, Keйсуке Хонда, Йошито Окубо, Шинджи Оказаки

Колумбия: Давид Oспина, Пабло Армеро, Карлос Валдес, Eдер Алварес Баланта, Сантяго Ариас, Фреди Гуарин, Aлександер Мехия, Хуан Куадрадо, Хуан Кинтеро, Aдриан Рамос, Джаксън Мартинес