Отборът на Камерун даде немалко поводи за размисъл на Германия, след като измъкна 2:2 в приятелския мач, който се игра на стадион „Борусия Парк” в Мьонхенгладбах. Селекционерът на „маншафта” Йоаким Льов реши да експериментира, използвайки схема с „фалшива деветка” в лицето на Марио Гьотце, но идеята му определено не даде нужния резултат. Едва когато „бундестимът” заигра с чист нападател, паднаха и головете в мрежата на Шарл Итанже. Ерик-Максим Чупо-Мотинг и Самуел Ето’о обаче наказаха разсеяната немска отбрана, която не вдъхва увереност на феновете преди старта на Мондиала.

Още преди да бе изминала и минута от игровото време Месут Йозил можеше да открие. Защитата на африканците се пропука през центъра и позволи на плеймейкъра да излезе сам срещу вратаря. Изстрелът на Йозил обаче прелетя на сантиметри в аут покрай дясната греда.

Преимуществото на немците бе ясно изразено в началото на мача. В 3-ата минута Пер Мертезакер можеше да се разпише, след като с глава отклони далечен шут на Тони Кроос, ала кълбото прелетя над целта.

В 11-ата минута Томас Мюлер отправи интересен пас с глава към Гьотце, който от остър ъгъл пробва да прониже близкия ъгъл. Шарл Итанже успя да парира удара, като топката отскочи и от гредата.

Постпенно Камерун изравни играта и стигна до първия си точен изстрел към вратата на Роман Вайденфелер в 18-ата минута, когато след продължителна атака Самуел Ето’о овладя в наказателното поле. Останал с гръб към вратата, футболистът на Челси се обърна и стреля между защитниците, а вратарят улови.

След период на затишие, „маншафтът” отново вдигна оборотите към края на полувремето. В 36-ата минута Марко Ройс центрира отляво от пряк свободен удар, а на далечната греда непокритият Сами Кедира не успя да нанесе точен изстрел с глава и стреля в аут.

В 39-ата минута Камерун съвсем спокойно можеше да поведе, ако не беше брилянтната намеса на Вайденфелер. Ето’о получи дълбоко в половината на германците и с пас през центъра изведе Бенджамин Муканджо сам срещу вратаря, който обаче с крак успя да парира ниския шут на крилото. Импулсът в играта на гостите продължи и в 40-ата минута Бедимо се подигра с двама съперници отляво, преди да центрира към непокрития Джоел Матип. Неговият изстрел с глава бе точен, ала попадна право в ръцете на Вайденфелер.

Второто полувреме започна със скоростна комбинация между Мюлер и Ройс, при която нападателят на Борусия Дортмунд от остър ъгъл опита да стреля към далечната греда, но прати кълбото в аут.

В 62-ата минута камерунците съвсем заслужено стигнаха до гол. Алекс Сонг пусна към Самуел Ето’о, който шутира от границата на пеналта. Вайденфелер боксира вдясно от себе си, където Чупо-Мотинг догони кълбото и го върна пред вратарското поле, а този път Ето’о опъна мрежата с със своя 56-и гол за „неукротимите лъвове”.

Отговорът на Германия дойде само след 4 минути. Джером Боатенг се пребори с няколко души отдясно, за да центрира към близката греда, където Мюлер се отскубна и с глава връхлетя върху топката, за да изравни - 1:1.

След още пет минути „маншафтът” осъществи пълен обрат. Той обаче дойде с помощта на страничния съдия, който подмина засада на Лукас Подолски по левия фланг. Играчът на Арсенал напредна в наказателното поле и пусна към друга резерва – Андре Шюрле, който намери опразнената врата за 2:1.

Домакините доста видимо намалиха оборотите и в следващите минути платиха цената за пасивното си поведение. В 78-ата минута Ето’о пусна вляво към Ерик-Максим Чупо-Мотинг, който проби мощно в пеналта и с кинжален шут по диагонала заби кълбото в долния ляв ъгъл за 2:2.

В добавеното време на срещата Ейонг Ено дори можеше да донесе успех за „неукротимите лъвове”, ала шутът му от дистанция прелетя на половин метър над напречната греда зад Вайденфелер.

В последната си проверка преди Световното Германия ще се изправи срещу Армения на 6 юни, докато ден по-късно Камерун излиза срещу Молдова.

Германия-Камерун 2:2