Стотици хиляди фенове следят домакинските мачове на националния отбор, но това контрастира с трудното намиране на екипировка. Животът на футболистите в Иран е уникален, а той също така е пълен с възходи и падения. Те имат страст към бързите автомобили и скъпите играчки, което е абсолютно противоположно от чисто финансова гледна точка към живота в страната. Все още без отбелязан гол на световното първенство, иранците, които в голямата си част бяха непознати за света преди първенството в Бразилия, излизат срещу елиминирания тим на Босна и Херцеговина в опит да се продължат към осминафиналите на световния шампионат през 2014 година.
"Предвид огромните затруднения в намирането на нормални терени за футбол, в нашата страна има страхотни футболисти. Различни сме от тези играчи, които играят в Европа, защото там разполагат с нормални игрища още от най-ранна детска възраст. Ние нямаме такива и това е огромната разлика между Иран и останалите. Това е и причината другите да прогресират, а ние - не", каза вратарят на иранците Рахман Ахмади за Ройтерс.
От всичките 23 футболисти в групата на Иран, 14 се състезават в местната лига. Селекционерът Карлос Кейрош пък описва този състав като почти изцяло аматьорски, защото само шестима от неговите футболисти се състезават в европейски клубове. Местните мачове обаче имат силата да привличат стотици хиляди фенове пред телевизорите, благодарение на което футболът постепенно се превръща във водещия спорт в азиатската държава.
"В тази държава футболът е вграден в ДНК-то на хората. Той предизвиква истинска лудница в хората", каза Кейрош.
Най-високоплатеният футболист в националния отбор е Андраник Теймуриан, който изкара две години в английския Болтън с начало 2006-а. Той получава по 700 хиляди долара годишно като играч в местната Премиер лига, докато повечето национали прибират по около 400 хиляди.Повечето от националите, израснали извън страната, пък са трудно приемани от феновете. Например, Aшкан Дежага е роден в Иран, но е отгледан в Германия от ранна възраст. Неговото включване в националния тим роди редица полемики в медиите, които го определят като вулгарен заради татуировките, нелегални в Иран. Феновете обаче го обичат и това е най-важното.
Положението за самите привърженици също не е леко. Двама от тях дори бяха арестувани, след като заснеха видео и го качиха в интернет, а на него пееха и танцуваха в подкрепа на родните национали. Мачовете в кината пък са забранени за смесена публика от мъже и жени, а на ресторантите не им беше позволено да декорират интериора с флагове. За да бъдат избегнати тъплите, Техеран няма големи екрани, предаващи Мондиала, на оживените площади. Все пак, ако Иран се класира на осминафиналите, няма кой да спре феновете. Така, както се получи при самото класиране за Мондиала.
"Когато пристигнах в Бразилия, видях някои любопитни коментари във вестниците. Когато медиите говореха за нашата група, те не споменаваха Иран, а само Аржентина, Нигерия и Босна и Херцеговина. Нашата цел беше да се покажем пред света, а това вече се случи", добави Кейрош.
Коментирай