Отборите на Колумбия и Уругвай изиграха латинодерби, което колумбийците спечелиха с 2:0 и получиха като подарък тима на Бразилия на четвъртфиналите на 4 юли. Мачът бе на легендарния стадион „Маракана“ в Рио де Жанейро пред 73 804 зрители.

Големият герой за Колумбия отново бе Хамес Родригес. Първо той вкара гол от волле в 28-ата минута и после отново в 50-ата.

Гейм, сет и мач, обявяват на кортовете на Уимбълдън при краен изход от даден двубой на Откритото по тенис на Великобритания.

Хамес, сет и мач - трябва да бъде обявката на Мондиала по футбол след изявите на 23-годишния Родригес.

Очаквано Колумбия започна мача по-активно, докато уругвайците действаха предпазливо и с подсилена защита.

В началните 25 минути не се стигна до опасности пред двете врати.

В 28-ата минута минута обаче Хамес Родригес отбеляза гол-красавец за Колумбия. Той укроти топката и я изстреля от волле към уругвайската врата. Топката се отби от напречната греда и тупна зад голлинията за 1:0 в полза на колумбийците.

Това бе четвърто попадение на Мондиала за Родригес.

Уругвайците се активизираха и Алваро Гонсалес затрудни с опасен изстрел вратаря на Колумбия Оспина в 39-ата.

Полувремето приключи при 1:0 за колумбийците.

Още в началото на втората част Колумбия вкара втори гол. Мартинес центрира към Куадрадо на далечна греда, той свали за Хамес Родригес и нападателят вкара втория си гол в мача отблизо за 2:0 в 50-ата минута. Така активът на талантливия Родригес набъбна на 5 попадения от началото на Мондиала.

После Кристиян Родригес обстрелва вратата на Колумбия, но вратарят Оспина спаси.

Вратарят Оспина отново реагира добре и изпревари Макси Перейра в 79-ата.

Пет минути преди края Хамес Родригес напусна терена и бе сменен от Рамос в състава на Колумбия.

Урусите бяха без наказания сурово Луис Суарес. Въпреки отнетата му акредитация за Световното, сайтът на ФИФА все пак постави формално „Канибала“ сред резервите. Неговото място в тима зае опитният Диего Форлан.

Като цяло формацията на Уругвай бе доста дефанзивна и в постройка 5-3-2.

Колумбия отново показа сериозен потенциал и постигна четвърта поредна победа на Мондиала. Класирането за четвъртфинал е и най-сериозното постижение на тази страна на подобни форуми.

КОЛУМБИЯ: Давид Oспина, Пабло Армеро, Хуан Камило, Maрио Йепес, Кристиан Сапата, Карлос Санчес, Aбел Агилар, Хамес Родригес /85 Рамос/, Хуан Куадрадо /80 Фреди Гуарин/, Джаксън Мартинес, Teoфило Гутиерес /67 Мехия /

УРУГВАЙ: Фернандо Муслера, Maртин Касерес, Диего Годин, Хосе Мария Хименес, Maкси Перейра, Егидио Aревало, Aлваро Гонсалес /67 Ернандес/, Кристиан Родригес, Aлваро Перейра /54 Рамирес/, Eдинсон Кавани, Диего Форлан /55Стуани/