Босна и Херцеговина победи Иран с 3:1 в последния мач и за двата отбора на Световното първенство в Бразилия.

Преди двубоя в Салвадор Иран имаше минимални шансове за класиране в следващата фаза, но поражението от Босна означава, че и иранците напускат надпреварата заедно с балканския тим. Босна имаше две загуби в първите си два мача на Световното, но все пак завърши с успех, който се явява и историческа първа победа за младата държава на световни финали.

С него Босна зае трето място с 3 точки, докато Иран остана на последна позиция с 1. Напред продължават отборите на Аржентина с 9 точки и Нигерия с 4.

В последния си двубой Босна най-сетне показа своята класа и напълно заслужено победи азиатския тим след голове на Един Джеко, Миралем Пянич и Авдия Вършаевич. Почетното попадение за съперника реализира Реза Гооченайхад като това бе и първи гол за Иран на Световното.

Още от началото на мача на „Арена Фонте Нова“, босненците имаха превъзходство, което бе материализирано от Един Джеко. Нападателят на Манчестър сити получи пас от Миралем Пянич, излезе в добра позиция и с отличен изстрел с левия крак извън наказателното поле вкара в левия ъгъл на вратата на Ахмади като преди това топката удари гредата.

Веднага след това Иран бе близо до изравняването като Шоджаеи стреля в напречната греда. Почивката дойде при минимален аванс на Босна, а Иран имаше едно полувреме да запази шанс за класиране.

През второто полувреме обаче статуквото на терена не се промени и по-активният отбор на Босна стигна и до втори гол. След грешка при изнасянето на иранците, топката бе открадната от съперника, а Миралем Пянич бе изведен в перфектна позиция, от която реализира технично под плонжа на защитника.

Иран изненадващо реализира попадение в 82-ата минута, когато Реза получи перфектен пас и от няколко метра засече топката в опразнената врата.

Още в ответната атака обаче Босна реализира трети гол. Един Джеко подаде отдясно към Авдия Вършаевич, който с прострелен удар отдясно вкара за крайното 3:1.

Вижте съставите на двата отбора:

Босна и Херцеговина: Бегович, Вършаевич, Шунич, Спахич, Колашинац, Хаджич (61' Вранеш), Бешич, Сушич (79' Салихович), Пянич, Джеко (85' Вишча), Ибишевич.

Иран: Хагиги, Монтазери, Хосеини, Садеги, Поолади, Некунам, Тимотян, Хаджи Сафи (63' Бахш), Шоджаеи (46' Хейдари), Дежага (67' Ансари Фард), Гооченайхад.