Бразилия е на четвъртфинал, след като победи с дузпи Чили в невероятно драматичния първи осминафинал на Мондиал 2014! Редовното време на „Ещадио Минейрао“ завърши 1:1, при продълженията нов гол не падна и така се стигна до 11-метрови удари, при които „кариоките“ се наложиха с 3:2, за да запазят жива мечтата си за шеста световна купа.

Мачът в Бело Оризонте предложи невероятни емоции на всички зрители като атаките към двете врати и интересните положения бяха постоянно явление. Чили отново демонстрира, че е страхотен отбор като съвсем успешно игра като равен с равен срещу домакините на Мондиала и дори можеше да стигне до победата, след като удар на Пиния в последните минути удари напречната греда. При дузпите обаче чилийците изпуснаха цели три, което ги лиши от поднасяне на сензацията.

Първото полувреме на мача предложи доста бърза игра с атаки и към двете врати като логично бразилците бяха по-активни и по-често поглеждаха към вратаря на съперника Клаудио Браво. Неймар бе най-активният футболист на терена през първите 45 минути, но неговите усилия не се увенчаха с гол. Все пак Давид Луис отбеляза за Бразилия, но съотборникът на Неймар в Барселона Алексис Санчес огорчи всички бразилци с изравнителен гол.

Добрите начални минути за „кариоките“ дадоха резултат и в 18-ата минута Давид Луис вкара за 1:0. Неймар центрира от ъглов удар, а в наказателното поле Тиаго Силва отклони с глава към Луис, който на метър пред вратата успя да засече с коляно и да открие резултата.

В следващите минути Неймар пробва няколко опасни пробива, но при една от своите атаки, чилийците успяха да изравнят. В 32-ата минута бразилците подходиха несериозно при изпълнение на тъч, топката стигна в наказателното поле до Санчес, който с прецизен удар в долния десен ъгъл вкара за 1:1.

До края на полувремето Бразилия продължи да бъде по-активният отбор на терена, но нов гол не падна и така двата тима се оттеглиха на почивка при равенство.

През втората част обаче събитията на терена се промениха, Чили заигра доста по-уверено, а в същото време бразилците определено намалиха нивото на своята игра.

Те все пак стигнаха до попадение в 54-ата минута, което обаче бе правилно отменено от съдията Хауърд Уеб. Негов автор бе Хълк, но нападателят на „селесао“ бе поел топката с ръка, което бе забелязано от рефера.

В следващите минути двата отбора направиха промени в съставите си като Жо смени неубедителния Фред, а Рамирес замени Фернандиньо.

В 84-ата минута Хълк отново бе близо до гол, след като премина през няколко играчи на Чили и стреля мощно от 5-6 метра, но Браво спаси отново блестящо.

В продълженията двата отбора играха равностойно като си личеше, че вече мислят и за евентуалните дузпи. Селекционерите извършиха и последните си смени, а Хълк на два пъти бе отчаян от блестящите намеси на Браво. В самия край на продълженията обаче Чили бе отборът, който можеше да стигне до успеха. Влезлият като резерва Пиния стреля мощно, а само напречната греда спаси Жулио Сезар.

Така се стигна до дузпи, в които драмата бе пълна. Давид Луис реализира първата, но след това последваха три пропуска – на Пиния, Вилиан и Алексис Санчес.

Марсело вкара втора дузпа за „кариоките“, а Аранхис реализира първа за Чили. Браво спаси изстрела на Хълк, а Диас отбеляза и изравни за 2:2.

Остана да се изпълнят по една дузпа. Неймар се справи с напрежението и отбеляза, а след него Гонсало Хара стреля в гредата, с което сложи точка на спора в полза на Бразилия.

Така, макар и много драматично, „кариоките“ продължават похода си към четвъртфиналите, където очакват победителя от мача Колумбия – Уругвай.

Съставите на двата отбора:

Бразилия: Жулио Сезар, Марсело, Давид Луис, Тиаго Силва, Дани Алвеш, Луис Густаво, Фернандиньо (72' Рамирес), Неймар, Оскар (93' Вилиан), Хълк, Фред (64' Фред)

Чили: Браво, Исла, Силва, Медел (108' Рохас), Хара, Мена, Аранхис, Видал (87' Пиния), Диас, Санчес, Варгас (56' Гутиерес)

Припомнете си как се разви мачът минута по минута!

А ако искате да коментирате случилото се на терена – използвайте нашия форум!