Турция спечели дербито на дъното на своята група D на Европейското първенство с Чехия. Момчетата на Фатих Терим надделяха с 2:0 над съперника си и ще чакат развръзката на двубоите в сряда, за да разберат дали продължават напред в турнира.

Чехите пък си заминават у дома, а този развой се оказа повече от щастлив за Северна Ирландия, който с едничката си победа в групите вече продължава на осминафиналите. А героите за южните ни съседи бяха Бурак Йълмаз и Озан Туфан с попаденията си.

Първата част предложи много емоции и ранен гол. Още в 10-та минута младата турска звезда Емре Мор направи невероятен пробив по десния фланг и сложи топката на крака на нахлуващия Бурак Йълмаз. Той с мощен шут прониза Петър Чех за 1:0.

Последва мощен натиск на чехите, които само могат да съжаляват, че в тези минути не стигнаха до изравняване. Само пет минути по-късно Томаш Сивок стреля с глава, но тресна напречната греда и статуквото се запази.

Младият Емре Мор беше основната заплаха за чешката врата с пробивите си, но ударите му не бяха точни, а и при центриранията съотборниците му не успяваха да се възползват по най-добрия начин.

В същото време чехите продължаваха да налитат опасно, но все неточно. В 24-та минута Ярослав Плашил изведе зад защитата Павел Кадержабек. Десният защитник обаче реши да стреля, вместо да подаде на свободен съотборник и нацели вратаря Бабаджан.

До почивката страхотни пропуски направиха отново Кадержабек и Ярослав Плашил, чийто страхотни удари бяха отразени от турския вратар и така турците се оттеглиха на почивка с минимален аванс.

След подновяването на играта централноевропейците продължиха да имат хубави възможности да се разпишат, но Томаш Нецид в 55-та и Владимир Дарида в 59-та не успяха да матират Волкан Бабаджан. И бяха наказани.

В 65-та минута турците убиха интригата с второто си попадение в мача. То падна след центриране от пряк свободен удар на Селчук Инан, при което Мехмет Топал свали към непокрития в наказателното поле Озан Туфан и той с мощен в близкия ъгъл прониза Чех за 2:0.

Това окончателно уби ентусиазма на чехите и хубавите положения пред тях драстично намаляха. Турците пък бяха доволни от този развой и вече спокойно търсеха шансовете си на контраатака. Арда Туран можеше да оформи класиката в 76-та минута, но стреля с глава в аут.

Все пак чехите не се отказаха и до края имаха два опасни изстрела на Владимир Дарида, при които можеха да отбележат гол. Волкан Бабаджан обаче майсторски се намеси и при двата. Олджай Шахан пък пропиля страхотен шанс да отбележи за 3:0 в полза на южните ни съседи.

В крайна сметка до края на двубоя резултатът не се промени и Турция взе важна победа, с която зае третата позиция и продължава да мечтае и таи надежди да продължи напред. Чехите пък си заминаха у дома разочаровани и само с една точка.

ГЛАСУВАЙ ЗА ИГРАЧ НА МАЧА И ПЕЧЕЛИ НАГРАДИ!

Ето и стартовите състави на двата тима:

Чехия: 1 Петър Чех, 5 Роман Хубник, 6 Томаш Сивок, 2 Павел Кадержабек, 9 Борек Дочкал, 13 Ярослав Плашил, 11 Даниел Пудил, 19 Ладислав Крейчи, 15 Давид Павелка, 22 Владимир Дарида, 7 Томаш Нецид;

Резерви: 16 Томаш Вацлик, 23 Томаш Кубек, 17 Марек Сухи, 3 Михал Кадлец, 8 Давид Лимберски, 4 Теодор Гебре Селасие, 10 Томаш Росицки, 14 Даниел Коларж, 18 Йозеф Шурал, 20 Иржи Скалак, 12 Милан Шкода, 21 Давид Лафата;

Турция: 1 Волкан Бабаджан, 3 Хакан Балта, 13 Исмаил Кьойбашъ, 7 Гьокхан Гьонюл, 20 Волкан Шен, 8 Селчук Инан, 10 Арда Туран, 15 Мехмет Топал, 16 Озан Туфан, 17 Бурак Йълмаз, 21 Емре Мор;

Резерви: 12 Онур Къврак, 23 Харун Текин, 2 Семих Кая, 4 Ахмет Джалик, 22 Шенер Йозбайраклъ, 18 Джанер Еркин, 5 Нури Шахин, 14 Огюзхан Йозякюп, 11 Олджай Шахан, 19 Юнус Малъ, 6 Хакан Чалханоглу, 9 Дженк Тосун.