Босна и Херцеговина стигна до 1:1 при домакинството си на Ирландия в първия бараж помежду им за класиране в груповата фаза на Евро 2016. Срещата в Зеница имаше драматични последни минути, в които гостите взеха изненадващ аванс чрез Роби Брейди, преди Един Джеко да възстанови надеждите на домакините преди реванша в понеделник. Зрелището в края бе единственото, което си заслужаваше в двубоя, преминал под пелената на жестока мъгла, която започна да пада на полувремето.

Началните минути на срещата не предложиха кой знае какво зрелище, като Ирландия плътно се групираше в отбрана и остави много малко шансове за сносни атаки на балканците.

Първата сериозна опасност за домакините се откри едва в 22-ата минута, когато Стивън Уорд бе надигран от Вишча по десния фланг. Крилото веднага центрира полувисоко в наказателното поле, където от 7-8 метра Ведад Ибишевич засече в търсене на близкия долен ъгъл. Топката само облиза външната страна на мрежата.

Десет минути по-късно Босна отправи и първия си точен шут във вратата. Джеко започна контраатака с добро гардиране на топката в центъра и пас надясно за Вишча. Последният центрира хубаво в наказателното поле. Топката прелетя над главата на Сенад Лулич и бе засечена от Ервин Зуканович, който обаче стреля право в тялото на Рандолф.

Това беше и всичко по-интересно до почивката въпреки явните усилия на босненците да вземат преднина преди реванша.

След паузата над стадиона започна да се стеле гъста мъгла, а в 52-ата минута Киърън Кларк не беше далеч от това да порази собствената си врата. Вишча за пореден път се отскубна отдясно и центрира остро по тревата, търсейки пространството между точката на дузпата и вратарското поле. Там Кларк се хвърли на шпагат, за да пресече, а по този начин насочи кълбото в очертанията на вратата. Рандолф следеше ситуацията и улови.

В 60-ата минута защитата на Ирландия пак подцени една ситуация. Кио трябваше да изчисти топката, но я прати в тялото на съперник. Така тя пак се върна в пеналта, където от 6-7 метра по диагонала Лулич можеше да потърси далеч по-добро отиграване от изстрела в далечния ъгъл, който Рандолф укроти с една ръка.

След този епизод темпото на мача стана почти приспивно, преди да дойдат последните десетина минути, в които срещата буквално избухна. Първо в 82-ата минута Роби Брейди откри резултата след първата сносна атака на гостите. Играчът на Норич Сити напредна отдясно, влетя в наказателното поле, където след рязък финт отправи нисък шут. Топката премина през краката на защитник, за да влети в близкия долен ъгъл.

Радостта на ирландците обаче секна само три минути по-късно. Тогава Враньеш бе изведен чудесно отдясно, за да центрира по тревата. Ведад Ибишевич прескочи топката на първа греда и така заблуди бранителите, а Един Джеко без проблем я прати в опразнената врата за 1:1.

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА – ИРЛАНДИЯ 1:1

0:1 Роби Брейди 82'

1:1 Един Джеко 85'

Босна (4-4-2): Асмир Бегович – Менсур Муйджа (51' - Огньен Враньеш), Тони Шунич, Емир Спахич, Ервин Зуканович – Един Вишча (73' - Милан Джурич), Миралем Пянич, Един Цоцалич, Сенад Лулич (88' - Изет Хайрович) – Ведад Ибишевич, Един Джеко /к/

Селекционер: Мехмед Баждаревич

Ирландия (4-2-3-1): Дарън Рандолф – Шеймъс Коулман, Ричард Кио, Киърън Кларк, Стивън Уорд (67' - Марк Уилсън) – Джеймс Маккарти, Глен Уилън /к/ - Джеф Хендрик, Уесли Хуулахан (70' - Джеймс Макклийн), Роби Брейди (86' - Ейдън Макгийди) – Дарил Мърфи

Селекционер: Мартин О'Нийл

Главен съдия: Феликс Брих (Германия)

ПРИ КАКВИ УСЛОВИЯ ЩЕ СЕ ИГРАЕ МАЧЪТ В ЗЕНИЦА?ВИЖ В SINOPTIK.BG!