На метростанция „Стадион Васил Левски” вече има паметна плоча посветена на вековния юбилей на „синия” клуб и на мястото, където е построено първото игрище на Левски.
Инициативата на привърженици от „Източен фронт” и техни приятели вложили средства, идеи и много работа за да стигнат до крайния резултат – паметната плоча. 60-килограмовата плоча е с юбилейната емблема на клуба с текст „От 1914 до безкрай“. Има и надпис „На 50 метра оттук бе построен първият стадион на Левски“. Визира се игрище „Левски“, построено през 1926 година и обновено изцяло през 1934 година. Съоръжението е било в близост до стадион „Юнак“ и се е намирало точно между „Орлов мост“ и настоящия стадион „Васил Левски“.Инициативата е една от последните през юбилейната година и е част от многото подобни през 2014 г., с които бе отбелязана стогодишнината на „синия“ клуб.
С основен принос за изваждане на необходимите разрешителни бе Любомир Яшев, който не се изказа, но чрез Дарик радио благодари на Столична община, на софийския метрополитен и на главният архитект на София Петър Диков, за оказаното съдействие да бъде поставена паметната плоча. Най- голямо медийно внимание привлече и най- младия привърженик на Левски присъствал на церемонията – Антони Вутков, който бе дошъл с баба му Даниела и дядо му Иван.
Водещи на кратката церемония бяха Кирил Ефремов и Владислав Камфилов – Влади Въргала . Пред множеството събрали се ветерани, привърженици, политици и граждани отец Живко направи кратко освещаване на мястото и паметната плоча. След него видният привърженик Петър Димитров разказа емоционално историята на първото игрище на Левски. Още по- вълнуващ момент настъпи, когато почти 90 годишният Делчо Бояджиев разказа накратко как е играл на първото игрище просъществувало от 1926 до 1948 година. Той е юноша на Левски и освен футбол е играл и хокей. Ветеранът бе изпратен с бурни овации.
В словото си шефът на обединени спортни клубове Левски Стоян Хранов разкри колко тежко е финансовото състояние на баскетболните отбори мъже и жени. Хранов призова да се спасят тези отбори и привържениците да помогнат финансово както на футбола , така и на баскетбола.
Последен се изказа Александър Димитров от Западните покрайнини, който бе дошъл с роднини от Босилеград специално за откриването на паметната плоча. Сашо подчерта,че в деня от годишнината на Ньойския договор, много българи извън границите на България, подкрепят идеята Левски.
Футболният клуб бе представен от Георги Иванов, Константин Баждеков, Даниел Боримиров, Станислав Ангелов, капитанът Владимир Гаджев и други футболисти.
Кратката церемония бе уважена и от група депутати, някои от които ще участват в новосформирания клуб на привържениците на Левски в Парламента.
Коментирай