Макар и по трудни начин, Наполи си свърши работата срещу Сампдория на „Сан Паоло” в 18-ия кръг на Серия А. В изключително напечен мач неаполитанци се наложиха с 3:2 и защитиха първото си място, а Марек Хамшик вкара исторически 116-и гол, с който вече еднолично излезе на първо място във клубната ранглиста на топ реализаторите за всички времена.

Началото на мача зададе тона с изумителен гол от пряк свободен удар на Гастон Рамирес. Още във втората минута уругваецът реализира фаул от около 30 метра, а изстрелът му се заби в горния десен ъгъл за 1:0.

Оттук нататък положенията започнаха да се редят пред вратата на гостуващия тим. Кайехон направи немислим пропуск в 9-ата само на метри от вратата, като шутира към долния ляв ъгъл, ала Емилиано Вивиано някак успя да отрази.

В 16-ата равенството беше възстановено. Дрийс Мертенс отмъкна топката отляво до наказателното поле и с диагонален пас моментално намери Хосе Кайехон в пеналта. Испанецът стреля опасно, Вивиано спаси, а след това дойде и добавката за Алан – 1:1.

Изглеждаше така сякаш Наполи няма да има проблем да си върне контрола върху мача, ала в 26-ата минута Сампдория получи съвсем справедлива дузпа за безумен шпагат на Елсеид Хисай в краката на Джанлука Капрари. Опитният Фабио Куалярела стреля отсечено в центъра на вратата, за да направи резултата 1:2.

Още до почивката обаче пълният обрат за „везувиани” стана факт. В 33-ата минута домакините отнеха топката дълбоко в половината на противника, а Мертенс бързичко я разпредели вляво към Инсиние в наказателното поле. Италианецът стреля мигновено в близкия долен ъгъл и изненада вратаря – 2:2.

Шест минути по-късно Наполи поведе с историческия 116-и гол на капитана Марек Хамшик. Отново пресата в предни позиции бе ключова, а после Алан се подигра на няколко пъти с двама съперници точно пред пеналта. Мертенс дотича, когато неговият съотборник безуспешно си поведе дълго, а белгиецът я стигна и пусна пас към Хамшик. За словенеца бе детска игра да вкара на празна врата – 3:2.

След паузата Наполи заигра с една идея по-внимателно, което доведе до сериозно намаляване на броя голови ситуации. В 75-ата минута Куалярела не бе никак далеч да изравни резултата, след като нанесе страховит шут от средна дистанция. Топката премина само на сантиметри покрай ляватагреда.

Две минути по-късно генуезци получиха предимство, след като Марио Руи от гостите бе изгонен за втори жълт картон. Въпреки численото неравенство на терена Наполи изигра много умно оставащите минути и не позволи сериозни сътресения, с което си заслужи трите точки.

По този начин лидерите в класирането събраха 45 точки на върха и временно пренесоха напрежението върху преследвача Ювентус (41), който тази вечер има дерби срещу Рома. Сампдория е на 6-ото място с 27 точки, на цели 9 зад петия Лацио.