Хърватия изигра отлично второ полувреме и заслужи успех с 2:1 над Испания, в битка за първото място в група D на UEFA Euro 2016.

Хърватите имат седем точки в актива си, испанците са със шест, на първо и второ място в групата.

По този начин още на осминафинал ще видим повторение на финала от Евро 2012 - Испания-Италия! Хърватия ще почака още за името на своя съперник.

Хърватия взе първа победа над този съперник на официален футболен форум. За все още притежаващия титлата тим на Испания пък поражението бе първо на Европейско първенство от точно 12 години насам.

Испанците стартираха с абсолютно същия състав, с който взеха победата с 3:0 над Турция, докато за Хърватия големият липсващ бе Лука Модрич.

Испания започна по-динамично и още в седмата минута поведе в резултата. Алваро Мората реализира третия си гол на Европейското, по лесния начин. След като хърватската защита веднъж отрази атака на испанците, от втория опит Давид Силва изведе Фабрегас отдясно в пеналта, а неговото успоредно на вратата подаване бе лесно засечено от Мората.

Невероятен шанс покри Испания в 14-та минута, и съхрани аванса им. Нещата тръгнаха от грешка на Пике, който върна опасно към Де Хеа, стражът също не отигра добре, а топката стигна до Ракитич, чийто опит да намери опразнената врата нацели гредата. Топката се тупна до голлинията, но технологията показа, че не я е преминала.

Това обаче бяха единствените чисти голови възможности и пред двата тима, чак до края на първото полувреме.

Центрирания, далечни удари и неуспешни изпълнения на статични положения бяха единствените по-любопитни неща след първия четвърт час.

Страхотен гол на Никола Калинич изравни резултата в 45-та минута. Иван Перишич надигра Хуанфран отляво, той центрира, а Калинич с петичка, пред погледа на Рамос, добави в мрежата.

През второто полувреме Хърватия изглеждаше по-интересният тим на терена, и атакуваше като равен с равен с европейския шампион.

Ударите на испанците продължаваха да летят покрай вратата на Субашич.

В 63-та минута реферът Бьорн Куйперс не даде дузпа в полза на Хърватия, за лек фаул срещу Марко Пяча, но само седем минути по-късно, много спорно посочи бялата точка от другата страна.

Куйперс даде дузпа за Испания, след като Давид Силва падна в наказателното поле, докато Шиме Вършалко тичаше след него. Вършалко обаче бе вдигнал високо ръце, за да избегне наказателен удар.

Изненадващо, Серхио Рамос застана зад топката, за да изпълни дузпата. Защитникът и капитан на Испания би в центъра на вратата, но Даниел Субашич спаси!

Втори красив гол донесе победата на хърватите в 87-та минута. Иван Перишич надбяга Жерар Пике, шутира от малък ъгъл, Де Хеа също не се намеси по най-добрия начин, и топката влезе покрай крака му и гредата.

Шокираните испанци не използваха оставащите пет минути за тотален натиск, и чак във финалната атака Давид Силва имаше възможност да изравни отново, но самоотвержена намеса на хърватската защита остави успеха за "шахматистите".

ГЛАСУВАЙТЕ ТУК ЗА ИГРАЧ НА МАЧА!

Хърватия: Даниел Субашич, Тин Йедвай, Симе Вършалко, Дарио Сърна, Ведран Чорлука, Марко Рог (82-Матео Ковачич), Иван Перишич (90+4-Андрей Крамарич), Иван Ракитич, Милан Бадел, Марко Пяча (90+2-Дуйе Чоп), Никола Калинич

Испания: Давид де Хеа, Серхио Рамос, Хуанфран, Жорди Алба, Жерард Пике, Андрес Иниеста, Серхио Бускетс, Сеск Фабрегас (84-Тиаго Алкантара), Нолито (60-Бруно Сориано), Давид Силва, Алваро Мората (67-Ариц Адурис)