Португалия се класира за финал на UEFA Euro 2016, след като победи Уелс с 2:0 в решителната стъпка напред.

Това бе едва първа победа за иберийците на Европейското първенство в редовните 90 минути, но дойде тъкмо навреме, за втори в историята на страната финал на този форум.

В историческото си първо Европейско, уелските футболисти стигнаха много, много далеч, но приказката им приключи до Топ 4.

Суперзвездата на Португалия Кристиано Роналдо изравни рекорда на Мишел Платини за най-много попадения на европейски футболни финали - 9 - и може да го подобри във финала на 10 юли.

ГЛАСУВАЙ ТУК ЗА ИГРАЧ НА МАЧА!

Португалия бе без основния си защитник Пепе в полуфинала, но отсъствието на Аарън Рамзи бе по-фатално за Уелс.

Британският тим бе доста по-лишен от идеи в атака, и въпреки огромното старание в дефанзивен план, две пропуквания се оказаха напълно достатъчни за Роналдо и компания.

Гарет Бейл хвърли страшно много сили, но така и не получи достатъчно подкрепа от съотборниците си, за да може Уелс да постигне нещо още по-феноменално.

Португалия започна по-активно от първата минута, а в десетата Роналдо вече имаше претенции за дузпа.

След едно центриране в наказателното поле на Седрик Соареш, Роналдо в битка с Джеймс Колинс падна на земята, но не последва сигнал.

Малко по-късно Нани пропусна да открие резултата, като не стигна да засече една топка от Жоао Марио във вратата.

Последваха малко силни минути за Уелс, и удари на Гарет Бейл, но без грешки на Руи Патрисио в рамката на португалската врата.

Първото полувреме приключи без попадения, но само за три минути през второто иберийците приключиха спора.

В 50-та минута Кристиано Роналдо се извиси над всички във въздуха и засече с глава едно центриране на Рафа Герейро отляво с глава. Три минути по-късно Нани направи 2:0.

Роналдо изведе Нани сам срещу Хенеси, останаха съмнения, че Ренато Санчес е повлиял върху играта, в положение на засада, но голът бе зачетен.

Трите бързи смени на Крис Коулман и пускането в игра на далеч по-офанзивен състав не помогнаха много. Сам Воукс имаше няколко опасни удара към вратата на Португалия, а

Бейл продължи да тормози всички линии на защитата на съперника, но уелсците така и нямаха някакво 100-процентово положение.

Най-красивото изпълнение бе в 80-та минута, отново дело на Гарет Бейл, но отново в ръцете на Руи Патрисио.

Така приключиха нещата за Уелс на Европейското, а Португалия продължава напред, и за втори път в историята си ще се бори за трофея.

Кристиано Роналдо и компания вече чакат своя съперник измежду колосите Франция и Германия.

Португалия: Руи Патрисио, Седрик Соареш, Жозе Фонте, Бруно Алвеш, Рафаел Герейро, Данило, Жоао Марио, Ренато Санчес (74-Андре Гомеш), Адниен Силва (79-Жоао Моутиньо), Луиш Нани (86-Рикардо Куарешма), Кристиано Роналдо

Уелс: Уейн Хенеси, Джеймс Честър, Ашли Уилямс, Джеймс Колинс (66-Джонатан Уилямс), Крис Гънтър, Джо Алън, Джо Ледли (58-Сам Воукс), Анди Кинг, Нийл Тейлър, Хал Робсън-Кану (63-Саймън Чърч), Гарет Бейл