Рууд Гулит е един от ключовите футболисти в състава на Холандия при триумфа на Европейското първенство през 1988 година.

Холандия побеждава СССР с 2:0 на финала на Олимпийския стадион в Мюнхен, а Гулит отбелязва първото попадение в мача.

Холандия повежда в 32-та минута, след като Гулит открива резултата. С глава той изпраща топката под напречната греда след асистенция на Марко ван Бастен.

През второто полувреме Холандия запазва надмощието си, а в 54 минута Ван Бастен с гол шедьовър прави резултата 2:0. След зашеметяваща атака, в която участват ван Тигелен, Мюрен и разбира се Бастен, младият нападател забива топката в сглобката.

До края на финала има достатъчно време. След удар на Беланов топката спира в напречната греда. След това Ханс ван Брюкелен спасява дузпата изпълнена от Беланов.