Исландия пренаписа футболната си история и при своя дебют на европейски финали се пребори за класиране в елиминационната фаза! Момчетата на Ларс Лагербак победиха Австрия с 2:1 в последния си мач от група F на UEFA EURO 2016 и така заеха второто място. Това означава, че островитяните ще срещнат Англия в осминафиналите, докато австрийците станаха поредният отпаднал от турнира.

Не пропускайте шанса да печелите награди, като участвате в анкетата ни за Играч на мача!

Ако тези призове са ви малко, чакат ви още в играта ни за Гол на деня!

Винаги можете да разцъкате и нашия Quiz, където знанията тежат повече от всичко друго!

Головете за победата вкараха Йон Дади Бьодварсон и Арнор Ингви Траустасон, който беше точен дълбоко в добавеното време на мача. Между тях Алесандро Шьопф се разписа, за да върне надеждите на австрийците, които обаче направиха прекалено много пропуски, за да се надяват на нещо повече.

Островитяните започнаха мача много надъхано и след по-малко от 2 минути игра Йохан Гудмундсон разтресе гредата над Роберт Алмер. Външният халф на Исландия изпрати мощна тупалка от около 25 метра, която австрийският вратар просто изгледа, докато топката срещна дясната сглобка.

Десет минути по-късно стражът на Исландия Ханес Халдорсон също се прояви, но в негативен план. Изявите му можеха да костват гол, след като 32-годишният вратар се забави с изритването на върната към него топка. Арнаутович го пресрещна и успя да я избие от краката му. Халдорсон все пак се реваншира с решителен шпагат, който не позволи на противноковия играч да стреля.

Въпреки всичко Исландия получи отплата за силното си начало в 18-ата минута. Тогава капитанът Арон Гунарсон изпълни тъч към наказателното поле, където притичалият в предни позиции Кари Арнасон с глава свали за Йон Дади Бьодварсон. Централният нападател показа добро първо докосване, а след това прониза вратата с нисък диагонален шут отблизо – 1:0.

Постепенно Австрия иззе инициативата и в последните минути на първата част натисна отчетливо. Така се стигна до 35-ата минута, когато Ари Скуласон много лекомислено задържа Дейвид Алаба за ръката в наказателното си поле и реферът Шимон Марчиняк наду свирката за дузпа.

Изненадващо зад топката застана централният защитник на австрийците Александър Драгович. Той нанесе много силен шут по тревата, който бе извън възможностите на Халдорсон, но пък срещна десния стълб и излезе в аут.

Секунди по-късно Биркир Бярнасон прокара топката между краката на Алмер, останал сам срещу него. Попадението резонно не бе признато, тъй като крилото на исландците се намираше в засада при паса на Гудмундсон.

Втората част започна под яростен австрийски натиск и защитата пред Халдорсон започва да се задъхва. Арнасон направи две самопожертвователни намеси, като блокира тежки изстрели на Шьопф и Алаба.

В крайна сметка логичното се случи в 60-ата минута. Дейвид Алаба намери Шьопф в половината на Исландия и той напредна към наказателното поле. Там с хубав финт свали противник на тревата и от 15-ина метра технично насочи кълбото в долния ляв ъгъл за 1:1.

Ислаандия показа зъби в 65-ата с хубава бърза акция отляво, подета от Биркир Бярнасон. С пас по тревата той намери Сигторсон около точката на дупзата, а нападателят продължи елегантно към Сигурдсон зад себе си. Последният шутира право във вратаря Алмер, който парира.

Въпреки тази атака Австрия продължи да доминира. В 69-ата минута Марк Янко засече опасно ниско центриране, а топката облиза външната страна на мрежата. Три минути по-късно Алаба намери Янко в дъгата, той се обърна и с тънък пас изведе Шьопф сам срещу Халдорсон. Стражът обаче съумя да реагира и с крак спаси изстрела към вратата си.

Австрийците продължиха да натискат до самия финал и дори хвърлиха вратаря си Алмер при поредицата от корнери в продължението. Именно в него бе сложена точка на спора, когато исландците подеха контраатака след изчистена топка. Трима футболисти на Исландия имаха само един защитник пред себе си и Елмар Бярнасон даде идеален пас по тревата за резервата Траустасон, който отблизо прониза вратата за крайното 2:1.

Така Исландия остана втори с 5 точки, колкото има и Унгария, но "маджарите" са с по-добра голова разлика. Трети остава тимът на Португалия с 3 точки, докато Австрия отпада с 2 на сметката си.

ИСЛАНДИЯ – АВСТРИЯ 2:1

1:0 Йон Дади Бьодварсон 18'

1:1 Алесандро Шьопф 60'

2:1 Арнор Ингви Траустасон 90+4'

Исландия (4-4-2): 1. Ханес Халдорсон – 2. Биркир Севарсон, 14. Кари Арнасон, 6. Рагнарс Сигурдсон, 23. Ари Скуласон – 7. Йохан Гудмундсон (80' - 5. Сверир Ингасон), 17. Арон Гунарсон /к/, 10. Гилфи Сигурдсон, 8. Биркир Бярнасон – 15. Йон Дади Бьодварсон (71' - 18. Елмар Бярнасон), 9. Колбейн Сигторсон (79' - 21. Арнор Ингви Траустасон)

треньор: Ларс Лагербак

Австрия (4-2-3-1): 1. Роберт Алмер – 3. Александър Драгович, 15. Себастиан Прьодл (46' - 18. Алесандро Шьопф), 4. Мартин Хинтерегер, 5. Кристиан Фукс /к/ – 6. Щефан Илзанкер (46' - 21. Марк Янко), 14. Юлиан Баумгартлингер – 17. Флориан Клайн, 8. Дейвид Алаба, 7. Марко Арнаутович – 20. Марсел Забицер (78' - 22. Якоб Янчер)

треньор: Марсел Колер