Италианският национален отбор постигна своята първа победа над Норвегия като гост и след две равенства и две загуби в съперничеството записа успех с 2:0. Дебютиралият преди няколко дни за „скуадра адзура“ Симоне Дзадза реализира своя първи гол за родината си, а през втората част Леонардо Бонучи общо взето реши мача, който можеше да приключи и с далеч по-категорична победа за гостите.

Антонио Конте буквално съсипа съперника си с изключитилно динамичната халфова линия, включваща халфбековете Матео Дармиан и Матиа де Шилио, опорните халфове Даниеле де Роси, Емануеле Джакерини и Алесандро Флоренци. В нито един миг италианците не позволиха на съперника си да наложи надмощие, а хъсът на младите състезатели се оказа решаващ за историческия успех.

Той започна с гол още в 16-ата минута. Матиа де Шилио пусна диагонален пас към дъгата, където Дзадза на пръв поглед овладя непохватно, но защитата на Норвегия действаше твърде пасивно и му позволи да влезе навътре и с кинжален шут през краката на Хавард Нордвайт в близкия ъгъл да матира вратаря Ориан Ниланд.

В 19-ата минута Джошуа Кинг не беше далеч от изравняването, след като Пер Силиан Шелбред го намери в уличка в наказателното поле, а нападателят от 7-8 метра пробва да намери горния ляв ъгъл на Буфон. Топката обаче прелетя доста над вратата.

Мачът продължи да бъде равностоен и в 31-ата минута Емануеле Джакерини пробва да изненада Ниланд с шут от около 24 метра. Топката беше в обсега на стража, който се намеси колебливо и малко не стигна на Чиро Имобиле да го изпревари, за да нанесе удар.

„Скуадрата“ много умело придаваше неочаквана скорост на атаките си и точно преди почивката Де Шилио проби отдясно и сви топката зад точката на дузпата. Там Дзадза пробва атрактивен удар от воле, който за щастие на Ниланд прелетя покрай десния стълб.

Италианците подходиха изключително тактически към втората част, като в първите 15 минути направих нужното, за поемат контрол върху ритъма на мача. Постепено норвежките атаки секнаха, а в 62-ата минута резултатът стана 2:0. Появилият се секунди по-рано Мануел Паскуал получи отляво и веднага центрира към далечната греда, където непокрит бе оставен Леонардо Бонучи и играчът на Ювентус с глава разстреля безпомощния Ниланд.

В 77-ата минута защитата на Норвегия отново бе хваната в крачка от брилянтен пас на Чиро Имобиле, който с гръб към вратата изведе Дзадза сам срещу Ниланд. Таранът стреля силно и преодоля вратаря, като се контузи при удара, разтресъл напречната греда. Флоренци първи стигна до отскочилата топка, ала изстрелът му с глава бе париран от Ниланд.

Три минути по-късно Дзадза пресече къс пас назад на Тарик Елионоси, излезе ек на ек срещу Нордвайт, финтира го и технично копна покрай вратаря. Вегард Форен обаче притича навреме и изчисти топката току преди да пресече голлинията.

Така Италия също има 3 точки в нашата група H и заради по-добрата си голова разлика, излиза преди България. В следващия си мач „адзурите“ приемат Азербайджан.