Отборът на Ирландия пропусна златна възможност да се поздрави с трите точки в първия си мач на UEFA EURO 2016 срещу Швеция. Двубоят от група Е на шампионата приключи при резултат 1:1, а тимът на Златан Ибрахимович изненадващо не успя да отправи нито един точен удар в рамките на ирландската врата.

Възпитаниците на селекционера Мартин О'Нийл поведоха в началото на втората част чрез Уес Хулахан, а крайният резултат в мача бе оформен от Киърън Кларк, който си реализира нелеп автогол. Това бе и първият автогол от началото на Европейското първенство във Франция.

Първото полувреме на „Стад дьо Франс“ определено бе в полза на ирландците. Тимът на Мартин О'Нийл имаше предимство в играта и бе този, който създаде чистите голови положения през първите 45 минути.

Противно на очакванията, Златан Ибрахимович и компания не оправдаха големите очаквания и дори не успяха да застрашат вратата на Дарън Рандълф нито веднъж.

След равностойни първи 15 минути, футболистите на Ирландия постепенно взеха инициативата и стигнаха до няколко поредни корнера пред вратата на Андреас Исаксон. В 18-ата минута, след центриране от корнер, Киърън Кларк стреля с глава, а Джон О'Шей не успя да засече топката от непосредствена близост.

Футболистите на Швеция се опитаха да отговорят чрез Златан Ибрахимович, който се нагърби с изпълнението на пряк свободен удар от 35 метра, но изстрелът му бе крайно разочароващ и спря в стената.

След половин час игра дойде и едно от най-чистите положения през първата част. Левият бранител Роби Брейди получи топката пред наказателното поле на Швеция и пробва да изненада Исаксон и бе съвсем близо до откриването на резултата. Ударът на Брейди мина на сантиметри над вратата.

Само две минути по-късно Джеф Хендрик също пробва късмета си, но този път напречната греда се оказа верен помощник на шведския вратар.

В края на първото полувреме селекционерът на Швеция трябваше да извърши принудителна смяна, след като Микаел Лустиг получи травма.

Втората част започна по отличен начин за тима на Ирландия. Само три минути след подновяването на играта, тимът на Мартин О'Нийл успя да вземе преднина в резултата. Шеймъс Коулман получи топката отдясно, напредна и центрира прецизно към абсолютно непокрития Уес Хулахан в наказателното поле, който с прекрасен удар прати топката в левия ъгъл на вратата за 1:0!

Швеция се опита да реагира мигновено и набързо стигна до три поредни корнера, които обаче не донесоха желания резултат. В 60-ата минута Златан Ибрахимович имаше добра възможност да изравни резултата, но ударът му от воле мина встрани от вратата.

Все пак звездата на шведите бе с основна заслуга за изравнителния гол на „тре кронур“. Джон Гуидети получи топката и с пета успя да намери Ибрахимович отляво, който направи няколко крачки и центрира остро в малкия пеналт, където Киърън Кларк с глава насочи коженото кълбо в собствената си врата.

В оставащите близо 20 минути до края двата тима не успяха да стигнат до нови голове и така започнаха борбата в група Е с равенство.

ИРЛАНДИЯ - ШВЕЦИЯ 1:1

1:0 Хулахан 48'

1:1 Кларк (авт) 71'

Стартовите състави на двата тима:

Ирландия: 23 Дарън Рандълф, 3 Киърън Кларк, 4 Джон О'Шей, 2 Шеймъс Коулман, 6 Глен Уилън, 8 Джеймс Маккарти, 13 Джеф Хендрик, 20 Уес Хулахан, 19 Роби Брейди, 9 Шейн Лонг, 14 Джонатан Уолтърс

Швеция: 1 Андреас Исаксон, 5 Мартин Олсон, 14 Виктор Линдельоф, 2 Микаел Лустиг, 4 Андреас Гранквист, 9 Ким Шелстрьом, 18 Оскар Левицки, 6 Емил Форсберг, 7 Себастиан Ларсон, 11 Маркус Берг, 10 Златан Ибрахимович