Световният шампион Германия постигна успех с 1:0 над Северна Ирландия в последния си мач от група С на UEFA EURO 2016 и се класира за осминафиналите в турнира. Бундестимът завършва на първа позиция в подреждането със седем точки. Толкова има и вторият Полша, който в същото време се наложи със същия резултат над Украйна. Головата разлика на поляците обаче е по-лоша.

Северна Ирландия пък остава на трета позиция и ще трябва да изчака изиграването на останалите мачове от груповата фаза, за да стане ясно дали ще продължат в следващата фаза на финалите.

Световните шампиони от Германия изцяло диктуваха събитията на стадион „Парк де Пренс“ в Париж, но въпреки страхотното си превъзходство, особено през първата част, вкара само един гол. Точен за тима на Йоаким Льов бе Марио Гомес, а в герой за дебютантите от Северна Ирландия се превърна вратарят Майкъл МакГавърн, който спаси куп положения.

През първата част Германия пропусна повече от шест чисти положения пред противниковата врата, като освен тях, Томас Мюлер на два пъти удари гредата зад МакГавърн.

Единствената ситуация за Северна Ирландия през първата част дойде едва в 25-ата минута на мача, когато централният нападател на тима Конър Уошингтън потърси изненадата с далечен удар, но Мануел Нойер безпроблемно спаси.

След пропуски на Йозил, Мюлер и Гомес, все пак правдата възтържествува и Германия успя да поведе. Това се случи в 30-ата минута, а попадението бе дело на Марио Гомес.

След отлична атака започнала, преминала пред Йозил и Мюлер, последния предостави топката на Гомес, който бе оставен абсолютно непокрит в наказателното поле и с удар от около десет метра, с лекота вкара в опразнената врата.

През второто полувреме Йоаким Льов видимо смени тактиката, а тимът му намали темпото с ясната мисъл за следващата фаза. Веднага след подновяването на играта, Марио Гьотце имаше два великолепни шанса, но при първия удар МакГавън спаси с ръка, а при втората възможност стреля в аут.

Футболистите на световния шампион умело успяха да запазят крехката си преднина до края, а за дебютанта на европейски финали остава утехата с третото място и надеждите за положителна развръзка в останалите мачове от груповата фаза.