Домакинът Франция е поредният четвъртфиналист на UEFA EURO 2016, след като успя да отстрани една от приятните изненади на турнира – Ирландия. „Петлите“ изстрадаха успеха си с 2:1, а мачът на „Стад дьо Люмиер“ предложи изключителни емоции. Освен три гола, феновете на футбола видяха пълен обрат, дузпа, червен картон и куп други положения, а в крайна сметка късметът се усмихна именно на французите.

В следващата фаза на надпреварата отборът на Дидие Дешан ще срещне победителя от осминафиналната двойка Англия – Исландия, които се изправят един срещу друг в утрешния ден.

НАЙ-ВАЖНИТЕ МОМЕНТИ МИНУТА ПО МИНУТА!

ГЛАСУВАЙ ЗА ИГРАЧ НА МАЧА И СПЕЧЕЛИ!

Мачът на препълнения стадион в Лион започна по зашеметяващ начин, като още при първата си атака към вратата на домакините, тимът на Ирландия стигна до дузпа. Звездата на „петлите“ Пол Погба сбърка фатално, фаулирайки в наказателното поле нападателя на „детелитени“ Шейн Лонг. Главният рефер на двубоя Никола Рицоли не се поколеба да посочи бялата точка.

Това бе и най-бързата дузпа в цялата история на европейски първенства до този момент.

Зад топката срещу Юго Лорис застана Роби Брейди, който бе клинично точен и прати топката в мрежата за 1:0. Преди да влети във вратата, коженото кълбо се удари в левия страничен стълб.

Футболистите на Дидие Дешан се опитаха да отговорят възможно най-бързо, натиквайки своя противник в собствената му половина. Ирландците обаче показаха отличен синхрон в защита и не допуснаха големи опасности пред своя вратар Дарън Рандълф.

В осмата минута на двубоя се откри и първия шанс за Франция. Дмитри Пайе се нагърби с изпълнението на пряк свободен удар от границата на наказателното поле, но ударът му не затрудни ирландския страж, който улови.

Само четири минути по-късно централният бранител на Ирландия Шейн Дъфи се намеси решително, изчиствайки прекрасно центриране към Оливие Жиру, като по този начин предотврати сигурен гол.

Футболистите на домакините привидно продължиха да владеят топката в по-големи периоди от мача, но чистите положения пред Дарън Рандълф почти липсваха. Антоан Гризман и Пол Погба пробваха няколко удара към противниковата врата, но без особен успех.

На почивката селекционерът на Франция Дидие Дешан предприе тактическа смяна в своя състав, като на терена се появи Кингсли Коман на мястото на Н'Голо Канте. Рокадите в центъра на терена за домакините дадоха почти незабавен резултат.

„Петлите“ започнаха вихрено втората част, като атаките към вратата на Дарън Рандълф се редяха една след друга. Само три минути след подновяването на играта, Лоран Кошчелни направи уникален пропуск, след като от няколко метра не успя да уцели вратата след заучено изпълнение на фаул. Отбраната на Ирландия обаче се пропука фатално в 58-ата минута.

След поредната атака на домакините, Бакари Саня получи топката отдясно и центрира по прекрасен начин в наказателното поле, където Антоан Гризман се бе позиционирал отлично и с глава прати топката във вратата на ирландците. Голът падна в 58-ата минута на срещата.

Окрилени от попадението си, французите продължиха да атакуват дори по-масирано. Това разбира се даде резултат само няколко минути след изравняването на резултата. Отново Гризман, но този път след асистенция на Оливие Жиру, за втори път порази целта, осигурявайки пълния обрат за домакините.

В 66-ата минута Шейн Дъфи извърши откровена глупост, фаулирайки откъсващия се абсолютно сам срещу вратаря Гризман и съвсем логично получи директен червен картон от рефера Никола Рицоли.

Останали с човек по-малко на терена и гол пасив, футболистите на Мартин О'Нийл трудно успяваха да се противопоставят на своя противник и не успяха да намерят верния път към вратата на Юго Лорис, който през втората част почти нямаше никаква работа.

ФРАНЦИЯ - ИРЛАНДИЯ 2:1

0:1 Брейди 2', 1:1 Гризман 58', 2:1 Гризман 61'

Съставите:

Франция: 1 Юго Лорис, 3 Патрис Евра, 21 Лоран Кошчелни, 4 Адил Рами, 19 Бакари Саня, 14 Блейс Матуиди, 5 Н'Голо Канте, 8 Димитри Пайе, 15 Пол Погба, 7 Антоан Гризман, 9 Оливие Жиру

Треньор: Дидие Дешан

Ирландия: 23 Дарън Рандълф, 17 Стивън Уорд, 12 Шейн Дъфи, 5 Ричард Кио, 2 Шеймъс Коулман, 8 Джеймс Маккарти, 13 Джеф Хендрик, 19 Роби Брейди, 11 Джеймс Маклейн, 9 Шейн Лонг, 21 Дарил Мърфи

Треньор: Мартин О'Нийл