Франция се класира за полуфиналите на Европейското първенство, след като разби с 5:2 Исландия на „Стад дьо Франс“ в последния четвъртфинален сблъсък. Французите ще играят на полуфинала срещу Германия. Воденият от Дидие Дешан отбор постигна много убедителен успех, който бе подсигурен още през първото полувреме, когато „петлите“ реализираха четири попадения във вратата на Ханес Халдорсон. Двубоят между Франция и Исландия се превърна в най-резултатния на европейски финали от 2000 година насам. На Европейското първенство през 2000 година Холандия разби с 6:1 Югославия.

ОПРЕДЕЛЕТЕ ИГРАЧА НА МАЧА ТУК!

Двубоят започна отлично за Франция, който поведе още в 12-та минута, когато Блез Матюиди пусна отличен извеждащ пас към Оливие Жиру, който изскочи зад отбраната на Исландия и остана сам срещу Ханес Халдорсон, след което прокара топката между краката му.

„Петлите“ удвоиха своята преднина в 20-та минута, когато Антоан Гризман центрира от корнер в наказателното поле на Исландия, където Пол Погба засече топката с глава и я изпрати във вратата на Ханес Халдорсон.

Исландия можеше да върне интригата в мача в 26-та минута, когато след изпълнението на тъч топката бе изпратена в наказателното поле на Франция, където Йон Дади Бьодварсон стреля, но над напречната греда в аут.

Франция отбеляза трети гол в 43-та минута, когато Оливие Жиру свали с глава към Антоан Гризман, който подаде към Димитри Пайе, който с удар от границата на наказателното поле на Исландия изпрати топката в долния ляв ъгъл на вратата на Ханес Халдорсон.

Французите реализираха четвърти гол в 45-та минута, когато Блез Матюиди пусна пас към Оливие Жиру, който пропусна за Антоан Гризман, а той изскочи сам срещу Ханес Халдорсон и технично го прехвърли за 4:0.

Исландия реализира почетно попадение в 56-та минута. Гилфи Сигурдсон центрира в наказателното полер в наказателното поле на Франция, Сверир Ингасон стреля с глава, но Юго Лорис демонстрира чудесен рефлекс и изби в корнер.

Франция реализира пето попадение в 59-та минута, когато Димитри Пайе центрира от фаул в наказателното поле на Исландия, където Оливие Жиру засече топката с глава и я изпрати във вратата на Ханес Халдорсон.

Исландия можеше да отбележи второ попадение в 62-та минута, когато след центриране от корнер в наказателното поле на Франция, Сверир Ингасон стреля с глава, но Юго Лорис демонстрира чудесен рефлекс и изби в корнер.

Исландците все пак успяха да реализират втори гол в 83-та минута, когато Ари Скуласон центрира в наказателното поле на Франция, където Биркир Бярнасон бе оставен непокрит и отблизо с глава изпрати топката във вратата на Юго Лорис.

На полуфиналите Франция ще се изправи срещу Германия, а в другия полуфинал един срещу друг ще играят Португалия и Уелс.

Франция:1.Юго Лорис, 3.Патрис Евра, 7.Антоан Гризман, 8.Димитри Пайе, 9.Оливие Жиру, 14.Блез Матюиди, 15.Пол Погба, 18.Муса Сисоко, 19.Бакари Саня, 21.Лоран Кошчелни, 22.Самуел Умтити.

Исландия: 1. Ханес Халдорсон, 2. Биркир Севарсон, 6.Рагнар Сигурдсон, 7.Йохан Гудмундсон, 8.Биркир Бярнасон, 9.Колбейн Сигторсон, 10.Гилфи Сигурдсон, 14.Кари Арнасон, 15.Йон Дади Бодварсон, 17.Арон Гунарсон, 23.Ари Скуласон.