Ирландските „детелини“ откъснаха детелината на щастието 5 минути преди края на мача с Италия, когато го спечелиха с 1:0, благодарение на гола с глава на Роби Брейди.

Така ирландците събраха 4 точки в група Е, която бе спечелена с 6 пункта от италианците още преди последния кръг.

Ирландия отива срещу домакина Франция на осминафинал, докато за Италия бе ясно, че ще играе срещу еврошампиона Испания.

Една традиционна Италия, с 8 промени в състава, не се напъна особено срещу островитяните и това отприщи радостта по трибуните на стадиона в Лил.

Двубоят определено бе скучен, с изключение на последните минути, а положенията бяха малко.

Мачът започна с лек превес за Италия, но първата по-сериозна опасност бе далечният удар на Джеф Хендрик в 10-ата минута, когато топката профуча покрай вратата.

Опасен изстрел с глава на Дарил Мърфи бе отразен акробатично от Салваторе Сиригу в 20-ата минута, като топката бе избита в корнер.

Първото полувреме не бе богато на положения. След началните минути, които поне териториално бяха по-скоро за италианците, дойде периодът на Ирландия. Предимно с центрирани топки, в британски стил, „детелините“ опитваха да превземат вратата на Сиригу, но без особени опасности за него.

В 43-ата минута Флоренци отправи опасен удар от средна дистанция, но топката мина покрай вратата.

В края на първата част ирландците имаха претенция за дузпа, но лекото бутане в гръб не се видя достатъчно на съдията от Румъния Овидиу Хацеган, за да посочи бялата точка.

Румънецът получи освирквания от ирландската част на стадиона.

Много хубав изстрел на Симоне Дзадза в 52-ата минута изпрати топката над вратата на Ирландия.

Разбъркване пред вратата на Италия в 56-ата минута не доведе до решителен изстрел на ирландците.

В 77-ата минута току-що влезлият в игра Лоренцо Инсиние с далечен изстрел намери гредата на ирландската врата.

Невероятен пропуск трима срещу вратар на ирландците в 84-ата минута сякаш бе предвестник на онова, което се случи в следващата минута. Дълго центриране към вратата на Франция бе достигнато от Роби Брейди, който с глава направи резултата 1:0 за Ирландия.