Големите първенства вече отдавна са нещо повече от само една футболна надпревара за определена титла. Те стават глобално явление, независимо, че замесените са само от един континент. И когато това е така, няма как да не влияят върху множество различни аспекти от ежедневието на всички части от света.
В случая с Евро 2016, то се превръща в една глобална машина за пари, както е в последните години с всякакви големи шампионати, събиращи на едно място огромната част от звездите на световния футбол.
От икономическа гледна точка, този форум се очертава като изключителен успех. Да, Франция вложи много милиарди в построяването на четири нови съоръжения и обновяването на други пет. Но в страна, където футболът е религия, това вложение е инвестиция, която ще се изплати изключително бързо, а след края на Евро 2016 няма да има чудене какво да се прави със стадионите и те няма да стоят празни. Както например се случва в Южна Африка, където след Световното през 2010 г. чудесните нови съоръжения стоят празни.
Освен пари за изграждането на стадионите, Франция вложи много средства за подобряване на инфраструктурата си, което от жизненоважно значение за икономиката ѝ. Затова редица анализатори отбелязват, че страната има един от най-високите растежи на годишна база на БВП за 2016 г. до момента и тази тенденция се очаква да се запази.
А и че организацията на Европейското не е само харчене на пари, но и сериозни постъпления, говори и фактът, че до момента 16 големи спонсора са подписали договори и ще платят космически суми, за да може логата им да са по стадионите в градовете-домакини. Сумите засега не се разкриват официално, но със сигурност става въпрос за десетки, дори стотици милиони евро.
Очаква се оборотът, завъртян вследствие на Евро 2016, на Стария континент като цяло, да надхвърли няколко десетки милиарда евро само за лятото, което означава, че този шампионат може да даде глътка въздух на задъхващата се европейска икономика.
Като пример се дава и Великобритания, която за първи път от 1958 г. ще има три участника на такова първенство – Англия, Северна Ирландия и Уелс, а към тях се прибавя и съседна Ирландия, което прави островите една от най-представените европейски зони на този форум. Та очакванията са феновете там да похарчат минимум 3.5 млрд. паунда за различни стоки, свързани с Европейското. Като например телевизори, бира, бързи закуски, храна, спортни артикули, екипи и т.н. Всички тези пари се очаква да се включат обратно в икономиката и тя да получи страхотен бууст от това първенство.
Засега това са само очаквания за цяла Европа, подплатени с обосновани прогнози, като анализаторите са оптимисти за всичко, което ще се случи в икономически план от 10 юни нататък, когато ще бъде даден първият съдийски сигнал на този значим форум.
Но освен в макроикономически план, този шампионат ще налее много пари и в сметките на федерациите, чийто национални тимове са по терените във Франция. УЕФА увеличи значително наградния фонд и всички 24 участници ще се облажат здраво. Нарастването му е с над 30% в сравнение с предишното първенство. Сега тимовете ще си разделят 301 млн. евро, докато преди четири години тази сума беше 196 млн. Само за класиране бонусът вече е 8 млн. евро. Отделно всяка победа ще носи 1 млн. евро, а равенството – 500 хил.
Класирането на 1/8-финал носи бонус от 1.5 млн., на 1/4-финал – 2.5 млн., на 1/2-финал – 4 млн., загубилият финала ще вземе 5 млн., а победителят – 8 млн. евро. Така, ако победителят в турнира спечели всичките си мачове по пътя към трофея, ще прибере сумата от 27 млн. евро, при това само от наградния фонд.
Затова и федерациите са щедри на обещания към играчите си. Германците, например, които са едни от големите фаворити, ще получат по 300 хил. евро на човек, ако спечелят титлата. Но освен това ще има различни бонуси от спонсори и други премии, така че сумите може да набъбнат сериозно за звездите на Йоаким Льов. Подобни пари се очаква да получат и нетолкова изявени фаворити като Швеция и Русия. В Уелс пък имаше разногласия за размера на парите за играчите, но след дискусия всичко беше оправено и недоволството на звездите отмря.
Освен всичко, на Евро 2016 ще гледаме и едни от най-скъпите играчи в историята на футбола. Поне по официални данни за платени трансферни суми, по терените във Франция ще видим двамата футболисти, за които са платени най-много пари досега. Това са Гарет Бейл, който за първи път ще защитава честта на Уелс на голям форум, както и съотборникът му в Реал Мадрид Кристиано Роналдо, на когото разчита цяла Португалия. За тези играчи официално бяха платени съответно 100 млн. и 94 млн. евро и въпреки информациите, че Барселона е платил много повече за Неймар, официалните счетоводни данни сочат друго.
Трябва обаче да се отбележи, че от 10-те играчи, за които са платени най-много пари, само четирима са европейци. Но и четиримата ще гледаме на Евро 2016. Освен Бейл и Роналдо, това са седмият в тази своеобразна класация Златан Ибрахимович, който ще носи екипа на Швеция, и десетият – Кевин де Брюин, който ще излезе с екипа на Белгия. А трябва да се отбележи, че в такава ранглиста няма как да намери място геният на съвременния футбол Лео Меси, просто защото той никога не е осъществявал трансфер.
И все пак, въпреки че южноамериканските звезди няма да са на линия за този турнир, има достатъчно скъпоплатени и приковаващи вниманието футболисти от Стария континент, които да гарантират, че едномесечното зрелище по европейските терени ще си заслужава и ще предложи на жадните за красиви моменти и емоции фенове всичко това, което очакват и желаят да видят.
Коментирай