Саутхемптън надви Лийдс с 1:0 в двубой от финалния плейоф за влизане във Висшата лига. Единственото попадение в двубоя бе дело на Адам Армстронг през първата част. Лийдс нямаше много чисти голови положения, като най-добрата ситуация бе в края на мача, когато Даниел Джеймс нацели напречната греда. Усещането през целия двубой бе сякаш Саутхемптън надиграва тактически своя опонент, а грешките в редиците на "светците" бяха сведени до минимум. Илия Груев изигра добър мач, като нямаше някакви големи възможности за гол, но отсътваха и неточностите в играта му. Саутхемптън се класира във Висшата лига, след като на полуфиналната фаза надви Уест Бромич с общ резултат 3:1 и съумя на финала на "Уембли" да победи Лийдс.

Getty/Gulliver images
58 снимки

В 4-а минута дойде първият удар в срещата. Арчи Грей напредна с топка в крака и опита късмета си от границата на наказателното поле, но не успя да намери целта. Малко след това Уилфред Нонто направи подобен пробив като своя съотборник и шутира, но изстрелът бе слаб и Алекс МакКарти улови.

В 13-а минута Уилям Смолбоун опита директно да стреля от пряк свободен удар, но Мелие внимаваше и успя да избие в корнер. В 24-а минута Лийдс беше разконцентриран в защита и Уилям Смолбоун бе намерен по чудесен начин между няколко противникови състезатели, а след това самият той пусна извеждащ пас към Адам Армстронг, за да може нападателят на "светците" да завърши прецизно и да открие резултата - 1:0 за Саутхемптън.

До края на полувремето Лийдс опитваше да установи контрол върху срещата и да създаде голови положения, но Саутхемптън бе мобилизиран и не позволи сериозни опасности пред своята врата. В 45-а минута "светците" отново изпълниха хитро пряк свободен удар, а Адам Армстронг бе на страхотна стрелкова позиция, като шутира в далечния ъгъл, но Мелие го отказа с чудесно спасяване.

В 49-а минута Лийдс организира най-доброто си нападение, като Джо Родън стреля след индивидуален пробив, но бе блокиран, а след това Съмървил имаше възможност от границата на наказателното поле да отправи удар, който премина много близо до левия страничен стълб на Саутхемптън.

В 68-а минута "светците" можеха да удвоят резултата след грешка на Лийдс при разиграването. Сам Едози бе изведен по превъзходен начин и бе очи в очи с Мелие, но не успя да уцели вратата след неточния си завършващ удар.

В 84-а минута Даниел Джеймс размени страхотно двойно подаване със свой съотборник в противниковото наказателно поле, като накрая уелският национал отправи снаряд с десния крак, който се отби от напречната греда.

В четвъртата минута на добавеното време отново Дан Джеймс бе най-острият футболист за Лийдс, като офанзивният играч опита удар в далечния ъгъл, но МакКарти внимаваше и изби встрани.

@gong_bg Убийствената атмосфера преди Лийдс - Саутхемптън на Уембли #leedsunited #southamptonfc ♬ original sound - Gong

Стартови състави:

Лийдс: 1. Илан Мелие, 4. Итън Ампадоу, 14. Джо Родън, 3. Жуниор Фирпо, 22. Арчи Грей, 8. Глен Камара, 44. ИЛИЯ ГРУЕВ, 24. Жоржиньо Рутер, 10. Крисенсио Съмървил, 7. Джоел Пиру, 29. Уилфред Нонто

Саутхемптън:  1. Алекс МакКарти, 35. Ян Беднарек, 2. Кайл Уолкър-Питърс, 21. Тейлър Харууд-Белис, 5. Джак Стивънс, 7. Джо Арибо, 36. Дейвид Брукс, 4. Флин Даунс, 26. Райън Фрейзър, 16. Уилям Смолбоун, 9. Адам Армстронг