Националният отбор на България трябва да съжалява, тъй като не успя да победи Беларус при „визитата“ си на съперника в Унгария. В Залаегерсег двете селекции направиха нулево равенство (0:0), а големият герой в двубоя на „ЗТЕ Арена“ беше вратарят на беларусите – Фьодор Лапухов.

21-годишният страж на съперника направи изключителен мач и спаси близо дузина големи ситуации пред неговата врата, като не позволи на хората на Илиан Илиев да вземат пълния комплект точки на старта от това издание на Лига на нациите.

Четвърт час преди края на двубоя реферът от Румъния – Овидиу Хацеган, изгони с втори жълт картон Филип Кръстев.

По този начин „лъвовете“ продължават без поражение под ръководството на опитния варненски специалист, който замени Младен Кръстаич миналия октомври. След само три дни българите приемат Северна Ирландия във втори мач от тази група, докато Беларус ще гостува на Люксембург.

Във втората минута българите създадоха добро нападение отляво. Фабиан Нюрнбергер се пусна към аутлинията и намери начин да комбинира с Алекс Колев. Таранът овладя лошо и можеше да остави за Кирил Десподов, след което беларуските футболисти се справиха и изчистиха напред.

В петата минута Филип Кръстев се пребори за топката сред двамата опорни халфове на Беларус и даде вертикален пас към Десподов, който беше на дъгата. Капитанът отправи много тежък шут, но Фьодор Лапухов отрази зрелищно. След корнера пък Филип Кръстев посрещна отбитата топка и отправи силен удар към съперниковата врата, ала отбраната на символичния домакин се справи.

В седмата минута Кирил Десподов получи вдясно отличен пас и проби в наказателното поле на съперника. Той подаде към Радослав Кирилов, но бранител на Беларус от голлинията изби и предотврати сигурен гол в неговата врата. Осем след това българите стигнаха до пряк свободен удар, а Кирил Десподов стреля край беларуската стена, ала Лапухов спаси удара на играча на ПАОК.

При ответното нападение домакините можеха да открият, след като Йевгени Шикавка се измъкна от Живко Атанасов, но Фабиан Нюрнбергер изчисти току преди нападателя на Беларус да отправи удар към родната врата. В 19-ата минута Дмитри Антилевски отправи много силен удар по диагонала, а Димитър Митов отрази шута на играча на Апоел Хайфа.

След 24 минути Филип Кръстев даде извеждащ пас към Кирил Десподов, ала родната звезда беше изпреварен от Лапухов, който изби топката встрани. След 30 минути игра Филип Кръстев беше декориран с жълт картон, след като реферът прецени, че родният халф е симулирал, което не се потвърди в реално време.

startphoto.bg
100 снимки

В 33-ата минута Филип Кръстев даде към Десподов, който с пета подаде към Алекс Колев. Вратарят на Беларус направи изключително важно спасяване за неговата селекция. Секунди след това отново Лапухов се прояви фантастично. Нюрнбергер изведе Десподов вляво, чийто шут от воле беше отбит от стража на беларусите. Послед Радослав Кирилов не успя да добави към беларуската врата.

Шест преди края на първото полувреме Кирил Десподов намери с отлично центриране Алекс Колев, който продължи топката с глава назад, но Фьодор Лапухов спаси и този удар на "трикольорите". Малко след това мощен удар на Филип Кръстев беше отразен с върха на пръстите от Лапухов, който изигра фантастично първо полувреме в Залаегерсег.

Две преди това Антилевски беше намерен в наказателното на "лъвовете" и отигра от въздуха, но доста неточно. Девет след подновяването Радослав Кирилов получи вляво след многоходова българска комбинация. Капитанът на ЦСКА 1948 финтира опонент и шутира силно по диагонала, но Лапухов за пореден път се справи.

Макс Ебонг получи топката между линията на полузащитата и отбраната и шутира, ала опитът му не притесни по никакъв начин Димитър Митов. В 74-ата минута Филип Кръстев направи напълно излишен фал, след като загуби топката от Захар Волков в половината на Беларус, след което Кръстев го спъна отзад и реферът Хацеган го изгони.

Четвърт час преди края Евегени Яблонски стреля мощно от разстояние, но вратарят на Абърдийн - Димитър Митов, направи рутинно спасяване. Малко след това Митов направи второ спасяване в рамките на секунди след удар на Ебонг. Илиан Илиев реагира на червения картон с две промени и извади Радослав Кирилов, пускайки Иван Минчев. Мартин Минчев пък замени Валентин Антов.

Осем преди края Ахмед Ахмедов замени Колев, а Станислав Иванов смени капитана Десподов. В 85-ата Иван Минчев центрира от фал в наказателното на Беларус, но Алекс Колев не отправи точен изстрел и играта бе подновена чрез аут.

FT / БЕЛАРУС - БЪЛГАРИЯ 0:0

Рефер: Овидиу Хацеган (Румъния)

Стадион: "ЗТЕ Арена" (Залаегерсег, Унгария)

Беларус: 16. Фьодор Лапухов – 15. Юри Ковальов, 20. Захар Волков, 4. Александър Мартинович (К), 3. Павел Забелин – 18. Кирил Капленко, 14. Евгени Яблонски – 23. Дмитри Антилевски, 9. Макс Ебонг, 2. Кирил Печенин, 7. Йевгени Шикавка

Резерви: 1. Сергей Игнатович, 12. Павел Павлюченко – 5. Трофим Мелниченко, 6. Герман Барковски, 8. Александър Селява, 10. Иван Бахар, 11. Максим Киреев, 13. Сергей Карпович, 17. Валери Громико, 19. Иля Максаленчук, 21. Владислав Климович, 22. Александър Пвловец

Селекционер: Карлос Алос

България: 1. Димитър Митов – 16. Виктор Попов, 3. Живко Атанасов, 5. Алекс Петков, 13. Фабиан Нюрнбергер – 6. Валентин Антов, 4. Илия Груев – 11. Кирил Десподов (К), 20. Филип Кръстев, 8. Радослав Кирилов – 9. Александър Колев

Резерви: 21. Светослав Вуцов, 23. Иван Дюлгеров – 2. Ертан Томбак, 7. Иван Минчев, 10. Георги Минчев, 12. Ангел Лясов, 14. Георги Русев, 15. Симеон Петров, 17. Мартин Минчев, 18. Васил Панайотов, 19. Ахмед Ахмедов, 22. Станислав Иванов