Българският шампион Лудогорец спечели гостуването си на Ботев Пловдив с 2:1 в първи мач от петъчната програма на третия кръг от плейофите в първата шестица на efbet Лига. Спас Делев откри в 39-ата, а Па Конате изравни в 45-ата минута. Джеймс Ето'О обаче си отбеляза автогол в 56-ата минута и по този начин донесе трите точки на разградчани.

Антон Узунов
58 снимки

С тази победа "орлите", които вече си осигуриха шампионската титла, имат 73 точки. Сблъсъкът беше важен за Ботев в битката за челните места в класирането. "Жълто-черните" остават трети с 49 точки, с три повече от четвъртия Черно море, който малко по-късно обаче приема Левски, който е със същия актив като "моряците".

В следващия кръг Ботев, който записа втора поредна загуба след тази от "сините", гостува на ЦСКА, докато Лудогорец приема Черно море.

КЛАСИРАНЕ В efbet ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Отзивите след двубоя:

Делев с усмивка: Може би пак няма да запишат гола на мое име

Шимунджа разкри защо Десподов не е бил в групата​

Валентич: Всяка ситуация 50/50 отива на страната на опонента, трудно е​

Гостите стартираха по-добре двубоя и още в рамките на първите пет минути изпълниха два ъглови удара, но до нещо опасно пред вратата на Хидайет Ханчич не се стигна.

Ботев Пловдив обаче първи стигна до интересна ситуация след чудесна контраатака в шестата минута. Емануел Току се пребори за топката в своята половина и направи чудесен индивидуален пробив през центъра, след което подаде надясно за капитана Тодор Неделев, който стреля пред наказателното поле. Топката тупна коварно пред вратаря Симон Слуга, който все пак успя да я отрази в корнер.

В 13-ата минута Бернард Текпетей опита удар по диагонала към далечния ъгъл пред наказателното поле, но топката излезе на безопасно разстояние в аут.

Ботев Пловдив - Лудогорец / efbet Лига, плейофи, първа шестица, трети кръг, 06.05.2022 г.

източник: Антон Узунов

Лудогорец постепенно се настани по-трайно в половината на своя съперник и в 19-ата минута отново Текпетей беше замесен в опасна ситуация, след като получи вдясно пред наказателното поле, нагласи си топката и стреля фалцово по тревата към далечния ъгъл, но покрай дясната греда на Ханкич.

В 27-ата минута се наложи да бъде извършена принудителна смяна в Лудогорец. Рик Джонатан замени контузилия се Доминик Янков. Родният национал получи травмата след единоборство със Самюел Супрайен няколко минути по-рано.

Две минути по-късно Емануел Току си освободи пространство за удар пред пеналтерията, но прати топката покрай лявата греда на Слуга.

"Орлите" имаха отличен шанс да открият резултата в 32-ата минута. Капитанът Сисиньо се пребори за топката отдясно, влезе в наказателното поле и комбинира с Матиас Тисера. Аржентинецът задържа добре и стреля между двама ниско към далечния ъгъл, но на сантиметри от дясната греда на домакините.

В 38-ата минута Дени Групер опита удар от далечна дистанция, но прати топката доста над вратата.

Само минута след това Лудогорец откри резултата. Текпетей намери отдясно в половината на Ботев Спас Делев, който напредна влезе в наказателното поле, след което залъга Виктор Генев и отправи изстрел, който рикошира в Супрайен и излъга вратаря Ханкич – 0:1.

Шампионите имаха нова възможност за второ попадение в 42-ата минуата, когато Тодор Неделев сбърка с паса си назад, което позволи на Тисера да пресече, след което стреля отдясно в наказателното поле към далечния ъгъл, но покрай вратата.

Ботев обаче успя да отговори и да изравни в последната минута от редовното време на първата част. Реда Рабей центрира остро отдясно в наказателното поле в линията между вратаря и защитата, а Конате засече от близко разстояние за 1:1.

Четири минути след началото на втората част Текпетей стреля от дистанция по тревата, но топката премина покрай вратата.

Лудогорец взе нов аванс в резултата в 56-ата минута след доста куриозен автогол. Мануел Шоу проби през центъра и след това комбинира с Текпетей пред наказателното поле. Ганаецът опита да подаде към Делев отляво в пеналтерията, където обаче Джеймс Ето'о отклони топката неспасяемо към своята врата за 1:2.

"Каначретата" имаха добър шанс отново да изравнят бързо резултата. В 63-ата минута Ето’О комбинира с Емануел Току отдясно пред наказателното поле. Ганаецът пък пусна пас за Мохамед Брахими, който стреля в близкия ъгъл, но Слуга го беше покрил добре и изби в корнер.

Домакините вдигнаха оборотите и пет минути след това отново имаха прекрасна възможност за второ попадение. Току даде чудесен извеждащ пас отдясно за Брахими, който напредна към центъра, влезе в наказателното поле, справи се с Жан Карничник и стреля към вратата, но Слуга скъси бързо дистанцията и блокира изстрела.

В 76-ата минута Сисиньо стреля в близкия ъгъл на вратата, но Ханкич внимаваше и улови топката в ръцете си.

В третата минута от добавеното време Пиерос Сотириу стреля силно от свободен удар пред наказателното поле, но Ханкич успя да избие с плонж в корнер. Това беше и последното действие в срещата.

FT | БОТЕВ ПЛОВДИВ – ЛУДОГОРЕЦ  1:2

0:1 Спас Делев 39'

1:1 Па Конате 45'

1:2 Джеймс Ето'О (автогол) 56'