Съвместна рубрика с вестник „7 дни спорт”
Емоциите и коментарите от историческите четвъртфинали в турнира за Купата на федерацията в Англия не затихват. В сряда пък видяхме нашите битки на абсолютно същия етап. Какъв по-удобен момент да отчетем приликите, да усетим разликите и изобщо да сравним ситуацията в осем различни категории. Осем, посветени на осемте отбора, стигнали до този етап във всеки от турнирите. И на тези осем, които продължават - там и тук.
1. ИЗНЕНАДИТЕ
Безспорно тези в четвъртфиналите за ФА Къп имаха по-широк отзвук и в самата Англия, и в Европа. Извадените на преден план статистики, че такова чудо не се е случвало от 100 години, звучат неестествено. В крайна сметка един отбор от елита и три от долната дивизия си е пълен купон. Ситуацията в България е симетрична, но с обратен знак. Калиакра се промъкна единствена от "Б" група, но за нас това си е живо постижение. Вече в романтичното минало на турнирните надпревари са финали от сорта на ЦСКА срещу Марица-Изток Раднево, играли последния мач за вече несъществуващата Купа на Съветската армия. И докато нашите големи тимове бързо забравят загубите, то за отбори от класата на Челси, Ливърпул, Арсенал и Манчестър Юн срамът от ранната капитулация в най-стария турнир на света е голям и дълго време непростим от страна на феновете.
2. ГОЛЕМИЯТ ЧЕРВЕН ЛИПСВАЩ
В турнира за Купата на България ЦСКА рано сви байрака. Всъщност в това издание почти не успя дори да го развее. Отпадане в първия мач, вярно, след като нацели на жребия един от най-трудните противници. Локо Пд спря червените у дома в края на същия месец, в който и Тулуза съсредоточи ЦСКА изцяло върху българското първенство. В Англия големите червени отсъстващи от четвъртфиналите бяха Ливърпул и Арсенал. Лондончани имат цели три отличия повече от мърсисайдци. Подигравките обаче останаха най-вече за тима на Бенитес, който стигна до преиграване с Барнзли и го загуби насред "Анфийлд". Самите Барнзли за броени дни се превърнаха в синоним на изненада, на симпатичния тим от периферията, който пише уводните страници на своята история.
3. ДРАМИТЕ
Тук май ние сме крайни победители. Въпреки тоталното превъзходство в групата на последните четири на нискоразредни тимове на Острова, мачовете там преминаха къде по-спокойно. Нито едно преиграване, почти никакво трепетно очакване на последния съдийски сигнал. Емблематичните Барнзли си поведоха на Челси, а милионерите от Лондон така и не посмяха до края да изравнят. Преди това Портсмът, единствения сторожник на елитните тимове, също си поведе на Юнайтед и с лекота си довърши започнатото дело. На другия ден интригата съвсем бе погребана. Уелските воини от Кардиф мушнаха два на Боро и клатиха до 90-ата минута, а Уест Бромич направо разпиля третодивизионния Бристол Роувърс като BG фен пакетче семки на напечен мач. Тук дори само дузпите на Литекс и Левски печелят съревнованието в категория драма.
4. ПУБЛИКАТА
В този раздел ни настъпиха по мазола. Уж някакви невероятни сблъсъци, сензации и възможност да стъпиш на крачка от финала, но математиката сочи следния резултат. В четирите родни мача в сряда общата посещаемост въпреки нерегламентираната система за отчитане бе между 9 и 10 хиляди. Твърде малко за подобен етап и при такъв заряд! Само на стадиона на шеметите от Роувърс имаше 12 011 зрители - повече от всички български двубои накуп. А калкулацията сочи общо 142 780 зрители за ФА Къп. И то при положение че единствен Манчестър Юн от тимовете с големи стадиони бе домакин. По-добре направо да бягаме към следващата категория.
5. ТЕЛЕВИЗИЯТА
Много любопитно сравнение. Защо от четирите мача в България директно в ефир бе излъчван само един? И добре че той бе Литекс - Левски, защото можеше да бъде забърсан целият четвъртфинален етап. Вън от съмнение е излъчването на всяка една минута от двубоите в Англия. Какво ни пречи у нас да следваме тези стандарти? И един изключително приятен събеседник в студиото на телевизията - Кирил Качаманов, но определено там са объркали графика. Той трябваше да бъде гост за грандиозния тв избор за миналия уикенд Славия - Локо Пд. Все едно дама да тръгне в планината с обувки с токчета или да утолявате лятна жега с топла бира. ТВ резултатът е 10:0 за Англия.
6. РЕГЛАМЕНТЪТ
На Острова той продължава да бъде уникален в световен мащаб. Преиграванията са традиция, която буди респект. С присъствието на полуфиналната фаза в България на отбори като Литекс, Калиакра, Черно море и Ботев - или без отбор от водещата четворка в шампионата, категорично се налага настоящият модел. Без реванши! Вярно, липсата на трета надпревара намалява значително игровия ритъм на тимовете у нас, но този правилник за Купата на страната трябва за много години напред да остане непокътнат.
7. ЖРЕБИЯТ
Ами сега? Всички тръпнем да разберем кой ще акостира в Каварна, преди това да сторят през лятото поредната порция рок банди. И дали Литекс с лекота ще стигне до финала? Кога е жребият ли? Ами аз лично не знам. Толкова ли е трудно веднъж и завинаги да се регламентира този елемент от турнира? И защо не пак да бъде заимстван от Англия. В понеделник, веднага след мачовете. Или ако се търси атракция - на полувремето на контролата България - Финландия в края на месеца.
8. ФИНАЛЪТ
Едно е сигурно - и в България, и в Англия той няма да е повторение от миналата година. Литекс и Левски вече играха, така както в Стара Загора през 2007 г. Сините сдадоха отличието, а в Англия миналогодишните финалисти Челси и Манчестър Юн продължават да ближат рани и да гледат гърба на станалите всенародни любимци Кардиф, Уест Бромич и Барнзли. Портсмът - какво изобщо правите сред последната четворка?
Коментирай