Румъния нанесе първо поражение на Финландия в квалификационна група F за Евро 2016, като стигна до много ценна победа с 2:0 като гост. Опитният Богдан Станку беше героят за северните съседи, които излязоха на второ място благодарение на спечелените три точки тази вечер.

На Олимпийския стадион в Хелзинки гостите бяха тези, които стартираха по-силно и можеха да поведат в 12-ата минута. Овидиу Хобан отправи чутовно воле от далечна дистанция към вратата на Ники Маенпаа, а топката прелетя опасно близо до левия стълб.

Две минути по-късно дойде и отговорът на домакините. Перпарим Хетемай получи високо подаване в наказателното поле, овладя кълбото и веднага стреля към долния десен ъгъл. Чиприан Татарушану обаче с хубав рефлекс предотврати попадението.

В 34-ата минута Румъния беше близо до гола. Кристиан Танасе получи топката пред наказателното поле и стреля ниско по тревата, ала Маенпаа съхрани нулевото равенство на почивката.

След нея обаче падна и голът за Румъния.  Сънмартян центрира от ъглов удар в 54-ата минута, а Богдан Станку стреля мощно с глава, за да опъне мрежата на скандинавците – 1:0.

Секунди по-късно ситуацията за Финландия се влоши още повече, тъй като Александър Ринг беше изгонен за втори жълт картон.

Четвърт час преди края на срещата Танаса можеше да сложи точка на спора, но Маенпаа отново спаси отбора си. Румънският футболист опита изстрел извън наказателното поле, който влиташе под гредата, а стражът  на Финландия със светкавичен рефлекс парира изпълнението.

Станку сложи точка на интригата в 85-ата минута с втория си гол в мача. Нападателят овладя кълбото пред наказателното поле и стреля без забавяне, а Маенпаа беше безпомощен въпреки усилията си.

Северна Ирландия празнува

източник: БГНЕС

Другият мач в групата узакони за пореден път изненадващото лидерство на Северна Ирландия. Играчите на Майкъл О’Нийл записаха малко очакван успех с 2:0 срещу тима на Гърция, който все още няма победа в квалификациите.

Островитяните поведоха още в 9-ата минута, след като тяхна опасна контраатака доведе до корнер вляво от вратата на Орестис Карнезис. Оливър Норууд вдигна топката, която премина покрай няколко гръцки защитника, преди да попадне у Джейми Уорд около точката на дузпата. Нападателят не чака втора покана и с плътен удар я прати в мрежата.

В 34-ата минута домакините можеха да изравнят чрез Йоргос Самарас, ала опитният нападател не успя да намери очертанията на вратата от изгодна позиция.

В самия край на полувремето футболистите на Клаудио Раниери имаха късмет да не увеличат пасива си. Кайл Лафърти получи топката  и стреля силно към вратата, ала ударът му срещна гредата.

Не така стояха нещата в 51-ата минута, когато Лафърти се реваншира. Северноирландците направиха поредната си бърза контраатака, а нападателят пусна топката покрай пазача си, пробяга почти половината терен и стреля между краката на вратаря за 2:0.

Така с пълен комплект от 9 точки Северна Ирландия остава на първото място, докато Гърция е рпедпоследен с 1 точка от първите си три мача. Затова спомогна и победата на Унгария над абсолютния аутсайдер Фарьорски острови с 1:0.