Чехия продължи 100-процентовата си серия в квалификационна група A по пътя си към Евро 2016. Момчетата на Павел Върба надиграха на собствен терен Казахстан с 4:2, като три от общо шестте гола паднаха в последните 10 минути на срещата.

Така чехите направиха голяма стъпка към първото място в групата, което преди този мач беше за отбора на Исландия, който по-късно тази вечер приема Холандия.

Окрилените домакини, които победиха Холандия миналия месец, стартираха силно и поведоха в резултата още в 13-ата минута. Тогава Даниел Колар пробва пробив отляво, а след като не успя да влезе в наказателното поле пусна към Борек Дочкал пред дъгата. Последният спря топката и шутира с левия крак през купа от играчи, за да я прати неспасяемо до дясната греда зад Андрей Сиделников.

В 34-ата минута домакините си помислиха, че дръпнаха с 2:0, ала попадението на Ладислав Крайчи правилно бе отменено заради засада. Малко след това Сергей Хижниченко можеше да изравни за Казахстан, ако изстрелът му не беше прелетял точно до дясната греда зад Петър Чех.

В последната минута на първата част чехите удвоиха аванса си. Павел Кадерабек избяга от опита за изкуствена засада и получи високо подаване отдясно в наказателното поле. Той веднага отклони към Давид Лафата и голаджията на Спарта Прага нямаше как да сбърка от няколко метра.

Втората част донесе нова опасност за Казахстан, но Юрий Логвиненко направи сериозен пропуск. Отблизо нападателят на гостите нацели лявата греда, а стартирата контраатака се оказа решаваща за крайния изход на мача. Дочкал получи топката отдясно и центрира към далечната греда, където Крайчи изскочи, за да засече в близкия долен ъгъл – 3:0.

Шест минути преди края Логвиненко намали пасива на тима си, като реагира най-бързо в наказателното поле и не остави шансове за Чех.

В 88-ата Томаш Нецид възстанови аванса от 3 гола за Чехия благодарение асистенцията на Давид Лимберски.

Отново Логвиненко обаче вгорчи леко победата за домакините. Той бе изпуснат при центриране от ъглов удар и с глава насочи кълбото под гредата пред слисаните погледи на чешките бранители.