Много ефективен отбор на Левски победи Ботев Пловдив с 3:0 в дербито на 28-ия кръг в А група.

На стадион "Георги Аспарухов" разликата в играта на двата тима със сигурност не бе такава, каквато предполага крайният резултат, но "сините" демонстрира сериозна класа в завършващата фаза и се възползваха от голяма част от своите възможности.

Голмайсторът на тима през този сезон Роман Прохазка се отчете с две попадения в 40-а и 70-а минути, а преди това Венцислав Христов откри резултата в 33-ата. По този начин Левски записа най-категоричната си победа през сезона, а Боян Йоргачевич вече има 16 "сухи мрежи".

Мачът на "Георги Аспарухов" започна взривоопасно, след като още в 15-ата секунда резултатът можеше да бъде открит. Още от центъра "сините" осъществиха добра атака, но от няколко метра Божидар Краев не успя да уцели вратата, пращайки топката над нея.

Ботев от своя страна отговори подобаващо като в 4-ата минута Йордан Христов стреля силно от малък ъгъл, но Йоргачевич спаси. В следващата си атака пък "канарчетата" бяха още по-близо до гола - Тодор Неделев стреля отлично от далечно разстояние, но за негово нещастие топката срещна гредата.

В следващите минути по-добрият отбор на терена бе този на гостите. В 17-ата минута капитанът Христов се озова в изгодна позиция вдясно на вратата и пусна топката над Йоргачевич. Пред голлинията обаче нямаше негов съотборник, който да засече топката.

Краев също се отчете с нов пропуск преди в 33-ата минута Венцислав Христов да открие резултата с четвъртия си гол за "сините". Георги Костадинов пусна страхотен пас в коридор към нападателя, който с перфектно докосване изпрати топката в горния ъгъл.

В 40-ата минута Роман Прохазка удвои аванса на домакините след страхотен изстрел от около 20 метра, който не остави никакъв шанс на вратаря на "канарчетата" Виктор Голас.

През второто полувреме играта бе доста по-спокойна като "сините" имаха териториално преимущество и спокойно разиграваха топката, дебнейки за празните пространства в половината на съперника.

Франсис Нар получи наглед сериозна контузия и в 58-ата минута на негово място влезе Джереми Де Ноойер.

Именно Де Ноойер бе в основата на третия гол в двубоя, паднал след отлична комбинация в синьо. В 70-ата минута Краев напредна с топката отдясно, върна към Де Ноойер, който центрира вляво към Веселин Минев. Опитният краен бранител отправи хитро с глава топката към наказателното поле, където от няколко метра Прохазка засече за втория си гол в двубоя.

До края мачът се доиграваше като "сините" все пак можеха да реализират и четвърти гол. До това близо бе влезлият като резерва Тунде Адениджи, който получи страхотен пас с пета от Костадинов, но изстрелът му срещна страничната греда.

В класирането Левски е на второ място с 46 точки, на 11 зад лидера Лудогорец. Ботев пък заема 7-а позиция с 28 точки.

Ето и съставите на двата тима:

Левски: Боян Йоргачевич, Веселин Минев (77' Бабатунде Адениджи), Георги Костадинов, Сърджан Лукин, Александър Др. Александров, Александър Ем. Александров, Франсис Нар (58' Джереми Де Ноойер), Божидар Краев, Роман Прохазка, Радослав Цонев (68' Мики Орачев), Венцислав Христов;

Неизползвани резерви: Димитър Шейтанов, Максимилиан Карнер, Борислав Цонев, Джъстин Менголо;

Ботев: Виктор Голас, Орлин Старокин (73' Лазар Марин), Филип Филипов, Радослав Терзиев (72' Даниел Златков), Йордан Христов, Серкан Юсеин (46' Милен Гамаков), Лъчезар Балтанов, Тодор Неделев, Грегъри Нелсън, Наско Милев, Рихави Кифуети;

Неизползвани резерви: Мартин Димитров, Радослав Апостолов, Божидар Васев, Емил Камберов.