България почти сигурно се класира за елиминациите в Европейското първенство по волейбол, след като във втория си мач надви Испания с чиста победа 3:0 (25:15, 28:26, 25:21). Загубата за иберийците намали до минимум шансовете им за класиране, след като е втора на сметката си.

По силата на регламента напред продължават първите три тима от всяка група (победителят отива директно на 1/4-финал, докато вторият и третият играят 1/8-финали). Русия изглежда като сигурен фаворит след успехите с по 3:0 над "трикольорите" и Словения, който преклони глава днес. Именно "сборная" е последният съперник на Испания, докато нас ни очаква решителен двубой срещу словенците за второто място в групата.

Първи гейм - 25:15

В първия гейм след равностойна игра двата тима стигнаха до 4:4, но след това "трикольорите" взеха инициативата и се стигна до 8:6 при първото техническо прекъсване в мача. Постепенно възпитаниците на Пламен Константинов наложиха волята си и резултатът стана 13:10. Испанците оказаха съпротива, но второто техническо прекъсване дойде в полза на България - 16:12.

Последва тотална доминация на полето, а българите играеха впечатляващо, особено Розалин Пенчев. Николай Пенчев пък направи резултата 22:14 в полза на България с две последователни точки. С отлична блокада резултатът стана 23:14 при атака на испанския тим. Виктор Йосифов даде геймбола за България с точка за 24:14, а геймът беше затворен при 25: 15 за 22 игрови минути.

Съставът на България: Братоев, Розалин Пенчев, Цветан Соколов, Николай Пенчев, Йосифов, Салпаров - либеро на тима.

Втори гейм - 28:26

Силна поредица от начални удари ни позволи да натрупаме ранен авнс в гейма. При 6:1 нашите дишаха доста по-спокойно на игрището. Ас на Розалин Пенчев първото техническо прекъсване дойде при 8:2. С много концентрация и разумни действия в атака българите продължиха да поддържат разликата. Ники Пенчев сбърка при една атака, с което Испания намали за 7:11. Впоследствие Розалин Пенчев сбърка при опит за игра по блокадата - 8:11. Веднага след този епизод съперниците ни взеха първа точка при блокада, което сведе разликата ни до две точки. Това накара селекционерът Пламен Константинов да вземе прекъсване.

Последното даде резултат и Цветан Соколов сложи край на пропадането с добра атака по диагонала - 12:9. Няколко наши грешки позволиха на Испания да се доближи опасно до нас, като все пак втората техническа пауза дойде при 16:13 за България.

Буквално от нищото позволихме на иберийците да изравнят за 19:19, а серията на противника ни стигна четири поредни точки, за да изостанем с 19:20. Прекъсването този път непомогна  - Цветан Соколов бе хванат на двойна блокада и испанците поведоха вече с 21:19. Андрес Вийена допусна грешка при последвалото дълго разиграване и пропиля шанса за контраатака, а от щаба на "ла фурия" взеха моментално прекъсване.

Вийена се реваншира по-късно и прокара топката между блокадата ни и мрежата за 24:21. Точно когато иберийците трябваше да завърши мача, играта им в атака се пропука тотално. Три сериозни грешки ни върнаха в играта - 24:24. Аут на Вийена ни даде шанс да затворим гейма. Не се възползвахме от чудесния сервис на Георги Братоев, който не позволи на испанците да организират атака - 25:25.

Надлъгването продължи до 26:26, когато на преден план излезе Тодор Скримов. Първият му сервис затрудни много испанското посрещане, а ние грабнахме своя шанс. При второто му изпълнение нападателят със зверска сила заби топката точно върху основната линия - 28:26.

Трети гейм - 25:21

И двата отбора имаха колебания в началото. Испания изпусна аванс от 6:4 и първата техническа пауза дойде при 8:7 за нас. Оспорванта размяна на точки продължи с пълна сила, като съперниците изковаваха леки аванси, а след това още по-леко ги губеха. При 19:17 лъвовете спасиха много важна топка почти от паната, а Тодор Алексиев закова в полето на испанците топката, която волейболистите им не успяха да спасят. Тодор Скримов изпълни още един чудесен сервис, с който авансът ни стигна 21:17.

Престъпване на Хосе Руис при триметровата линия ни приближи още по-близо до успеха за 23:18. Тройната ни блокада буквално запуши испанците за 24:19. Ренато Аугусто Колито изпълни добър сервис, който спаси единият от мачболите.  Вторият също остана в историята след чудесна отборна работа противника и точка по диоганала от  Ренато Аугусто - 24:21. Пламен Константинов не рискува и взе прекъсване.

В решаващото следващо разиграване българите на 2 пъти срещнаха фантастична защита от испания, преди отново Ренато Аугусто да прати топката в аут от трудна позиция - 25:21