Григор Димитров победи китаеца Юнченг Шан в 5-сетов трилър на "Уимбълдън" с резултат 5:7,6:7,6:4,6:2,6:4 за 3 часа и 29 минути.

Григор наниза 19 аса и направи 9 двойни грешки за победата, като завърши с 82% спечелени точки на първи сервис.

В 3 кръг на Уимбълдън, Григор ще се изправи срещу Гаел Монфис в следващия кръг, който победи Стан Вавринка с 3:0 сета.

Мачът започна равностойно, като и двамата състезатели печелеха сервис геймовете си. Китаецът обаче успя да пробие за 6:5, след което затвори сета със 7:5.

През втория сет Шан поведе с пробив, но Григор успя да го върне и се стигна до тайбрек. В него Григор направи една двойна грешка, която се оказа напълно достатъчна, за да загуби и втория сет.

В третия сет пробив за българина в 5 гейм му донесе предимство и той затвори частта с 6:4.

В четвъртия сет Григор повиши нивото си още и направи 2 пробива за крайното 6:2

В решаващата част хасковлията проби още в първия гейм и запази преднината си до края, като затвори сета, а с него и мача с 6:4

Григор Димитров статистика

източник: Sofascore.com

Първи сет:

Григор започва колебливо мача, българинът направи 2 двойни грешки, но въпреки това успява да поведе с 1:0.

Китаецът отвръща с бърз гейм и определено изглежда по-фокусирания от двамата. 1:1

Гейм на 0 и за Гришо, който започна да вкарва първия сервис и спечели гейма си за по-малко от 2 минути. 2:1

Григор не може да разгадае сервиса на съперника и все още не е спечелил точка, когато посреща. 2:2

Два страхотни уинъра по правата от форхенд и бекхенд за българина и лесно спечелен гейм на 30. 3:2

Трети пореден гейм на 0 за Шан, който печели много лесни точки благодарение на сервиса си. 3:3

След като загуби първата точка в гейма, Григор доминира с форхенда си и повежда с 4:3.

Първи колеблив гейм на сервис за китаеца, който изостана с 15:40, но показа здрави нерви и изравни за 4:4.

Българинът започна с двойна грешка, но това не му повлия и след солидно сервиране се доближава само на гейм до спечелване на първия сет. 5:4

Труден гейм за Шан, но китаецът не допусна да се стигне до до точки за пробив и затваря гейма на 30. 5:5

Пробив за китаеца, който изигра много силен гейм на ретур и обезличи първата ни ракета. 5:6

СЕТ за Шан! Григор достигна до 2 точки за връщане на пробива и вкарване на сета в тайбрек, но не успя да ги реализира и първият сет отива в сметката на китаеца.

Втори сет:

Гришо започна втория сет с бърз гейм на 0. Българинът сервира солидно и не даде никакви шансове на противника. 1:0

Труден гейм за китаеца, който бе притиснат до стената, но успя да спечели гейма си за 1:1

Пробив на 0 за Шан, който показа много солидна игра на ретур и повежда и във втория сет. 1:2

Китаецът изостана с 0:30, но до края на гейма на загуби нито точка и затвърждава пробива. 1:3

Григор намалява изоставането след ефектни форхенд уинъри и резултатът става 2:3.

Пробив за Григор! Българинът се връща в битката за спечелване на втория сет след няколко страхотни отигравания на ретур. 3:3

Гришо определено вдигна нивото и след ас повежда във втория сет с 4:3.

Отговорът на Шан не закъснява и също с ас печели гейма си на 0 и изравнява резултата. 4:4

Сервисът на Григор се подобрява с всеки следващ гейм. Българинът печели на 15 и повежда с 5:4.

Китаецът изравнява с бърз гейм и изглежда в момента и двамата играят най-добрия си тенис. 5:5

Гришо си гарантира минимум тайбрек във втория сет след нов бърз гейм и Шан ще трябва да сервира за оставане в сета. 6:5

Страхотна комбинация, завършена със форхенд по правата носи на китаеца успеха в гейма. Сетът ще се реши в Тайбрек 6:6.

СЕТ за Шан! Вторият сет също е за китаеца, който показа много стабилна игра в тайбрека и го спечели със 7:4.

Трети сет:

Шан печели първия гейм в третия сет след няколко добри отигравания и повежда. 0:1

Григор отговаря с бърз гейм на 0 и стартира убедително третия сет. 1:1

Гейм на 0 и за китаеца, който продължава да играе на много високи обороти. 1:2

Трети пореден гейм на 0, страхотно сервиране на Гришо, който не дава шанс на китаеца да влезе в разиграване. 2:2

Пробив! Григор успява да реализира пробив, след дълго разиграване и повежда в третият сет! 3:2

Българинът затвърждава пробива след няколко солидни сервиса и прави резултата 4:2.

Шан печели гейма си на 15 и се доближава в резултата. 4:3

Медицински таймаут. Китаецът изглежда има проблеми с бедрото и физиотерапевтът е на корта.

Лесен гейм за Григор и българинът се доближава само на гейм от спечелването на третия сет. 5:3

Шан също печели гейма си без особени затруденения и Григор ще трябва да сервира за сета. 5:4

СЕТ за Григор! Българинът печели гейма си, а с него и третия сет! 6:4

Четвърти сет:

Шанг започва с бърз гейм, в който българинът направи няколко грешки е резултатът в 4 сет е открит. 0:1

Григор отговаря с гейм на 0. Сервисът в момента е основното оръжение на хасковлията. 1:1

Пробив! Григор се възползва от неубедителния сервис на Шан, който направи и двойна грешка и повежда с пробив и в 4 сет. 2:1

Пълна домианция на сервис за българина и за около минута затвърждава пробива за 3:1.

Китаецът намалява изоставането си след труден гейм. 3:2

Труден гейм за българина, но благодарение на силния си сервис Григор успява да поведе с 4:2.

Втори пробив! След като пласира фамозен бехкенд ретур уинър за 15:30, Григор завърши елегантно на мрежата за 5:2.

СЕТ за Григор! Българинът не трепна сервирайки за сета и вкарва мача в решителен 5 сет.

Пети сет:

Пробив! Григор започва решителната част по мечтан начин, българинът притисна съперника си още от първата точка и успя да пробие за 1:0.

Григор затвърждава пробива, въпреки че се стигна до 30:30, хасковлията затвори гейма без проблеми. 2:0

Шан успява да се задържи в мача, след труден гейм, в който отрази точка за пробив. 2:1

Убедителен гейм за Григор, който даде само 1 точка на китаеца и прави резултата 3:1.

Бърз гейм и за Шан, който намалява изоставането. 3:2

Българинът продължава стабилното си представяне на собствен сервис с печели гейма си за 4:2

Китаецът печели макар и трудно гейма и не оставя Григор да се откъсне в геймовете. 4:3

Поределен силен сервис гейм за Григор, който се доближава само на гейм от крайната победа в мача. 5:3

Шан спаси мачбол и успя да спечели гейма си, като Григор ще трябва да сервира за сета, съответно и за мача. 5:4

Григор не трепна и затвори мача с 6:4.