Люис Хамилтън спечели изпълненото с драма състезание за голямата награда на Великобритания. Втори завърши Макс Верстапен, пред пилотите на Макларън Ландо Норис и Оскар Пиастри.

Хамълтън стартира добре и остана на позиция зад съотботника си Ръсел през първите обиколки. Постепенно времето започна да се влошава и започна леко да вали, а Люис успя да излезе начело на колоната в 18 обиколка, когато успя да изпревари Ръсел. Дъждът обаче си усили и пилотите на Макларън Норис и Пиастри се адаптираха по-добре  към новите условия и успяха да изправят пилотите на Мерцедес, като Норис поведе в колоната и запази тази си позиция след първите спирания в бокса. Нпколко обиколки след като всички сложиха гуми интермедия, дъждът започна да на намалява и при следващите спирания Хамилтън излезе на начело пред Норис и Верстапен и запази тази позиция до края.

В генералното класиране Макс води с 255 точки, пред Норис със 181 и Леклер със 153 точки.

Gulliver/GettyImages
13 снимки

Ето как протече състезанието:

Старт на състезанието: Прекрасен старт на Джордж Ръсел, който повежда колоната пред Люис Хамилтън. Макс Верстпен изпревари Ландо Норис и вече е на трета позиция. На пето място е Оскар Пиастри пред Сайнц, Строл, Люклер, Хюлкенберг и Алонсо. Нико Хюлкенберг загуби позиции след като стартира шести. Пиер Гасли получи повреда още в загряващата обиколка и се прибра в бокса.

Обиколка 5/52: Ръсел води с малко повече от секунда пред Хамилтън, който от своя страна води със секунда и половина пред шампиона Верстапен.

Обиколка 6/52: Леклер опита атака срещу Строл, но не можа да мине пред него, а в някои части на пистата започна леко да вали.

Очаква се да завали около 15 обиколка и дъждът да продъжи 10 минути, тази информация получи Леклер по радиото.

Обиколка 13/52: Гуаню Джоу е първият, който влиза в бокса и слага твърди гуми. А през това време Леклер успява да изправи успешно Ланс Строл.

Обиколка 15/52: Норис успява да изпревари Верстапен след дълга DRS атака, подготвена още от последния сектор на предишната обиколка.

Обиколка 17/52: Оскар Пиастри с другия Макларън също изпреварва Макс и заема четвъртото място.

Обиколка 18/52: Хамилтън повежда колоната след прекрасна маневра срещу съотборника си Ръсел.

Започва да вали и пилотите едвам задържат болидите в рамките на пистата.

Обиколка 20/52: Ландо Норис повежда колоната след като изпревари и двата мерцедеса, Макларънът има много добро сцепление въпреки дъжда и Пиастри също минава пред двата Мерцедеса и вече е на 2 място. Макс е пети.

Обиколка 22/52: Ландо Норис записва най-бърза обиколка от началото на състезанието.

Обиколка 27/52: Макс Верстапен влиза в бокса за гуми интермедия и излиза на 5 място пред Сайнц, който също мина през бокса.

Обиколка 28/52: Хамилтън, Ръсел и Норис в бокса! Пиастри остава на пистата.

Обиколка 29/52: Пиастри влиза в бокса, но вече загуби много време тъй като пистата вече е мокра и излиза на 6 място.

След първите спирания в бокса Ландо Норис води пред Хамилтън, Верстапен, Ръсел, Сайнц, Пиастри, Хюлкенберг, Строл, Алонсо и Цунода.

Обиколка 34/52: Състезанието за Джордж Ръсел приключи след проблем с охладителната система.

Обиколка 38/52: Хамилтън, Верстапен и Пиастри влизат в бокса, като слагат съответно меки, твърди и средно твърди гуми.

Обиколка 39/52: Норис също влиза в бокса от първата позиция и слага меки гуми, но излиза на второ място зад Хамилтън.

Класиране в топ 10 след вторите спирания: Хамилтън, Норис Верстапен, Пиастри, Сайнц, Хюлкенберг, Строл, Алонсо, Цунода и Албън.

Обиколка 41/52: Макс прави най-бързата обиколка в състезанието с твърдите гуми.

Обиколка 48/52: Нова най-бърза обиколка този път за Оскар Пиастри, а Макс Верстапен е на по малко от секунда от Норис обиколки преди края.

Обиколка 49/52: Макс изпреварва Норис благодарение на DRS и вече на второ място на 3 секунди зад Хамилтън.