Нидерландия победи Сенегал с 2:0 в първи мач и за двата отбора на Мондиал 2022. Точни за успеха на "лалетата" бяха Коди Гакпо (85) и Дейви Клаасен дълбоко в добавеното време на мача. Срещата, която е от група А, на турнира в Катар се игра на стадион "Ал Тумама" в Доха.

Европейският състав не изигра най-добрия си мач, но все пак успя да пречупи своя африкански съперник. И за двата гола вина носи вратаря на "лъвовете" Едуар Менди.

Така Нидерландия събра 3 точки и се изравни с Еквадор на върха във временното класиране, докато Сенегал и Катар са с по 0 точки.

ГЛЕДАЙ НА ЖИВО С КАРТИНА ТУК

ВИЖТЕ КОЙ Е ИГРАЧ НА МАЧА

Първият удар към една от двете врати отправи Булайе Диа в 1-ата минута, но след рикошет топката излезе в корнер. "Лалетата" отговориха с много опасна атака в 4-ата минута. Тогава Коди Гакпо напредна отдясно и пусна пас в наказателното поле, където Стивън Бергвайн не успя да засече във вратата. Малко след това Исмаила Сар се озова на стрелкова позиция пред наказателното поле, но стреля над вратата на Андрийс Нопер.

Gulliver/GettyImages
96 снимки

В 17-ата минута Дензъл Дъмфрис намери Гакпо отдясно. Фланговият нападател отправи коварно центриране, а в наказателното поле Дейли Блинд надскочи Юсуф Сабали, но не намери очертанията на вратата. Две минути по-късно "лалетата" пропуснаха нов отличен шанс за гол. Европейците организираха страхотна контраатака, при която Стивън Бергхуис изведе Бергвайн отдясно, а той със страхотен пас намери Френки де Йонг сам срещу вратаря. Последният обаче се засуети и вместо да нанесе удар, топката му беше отнета.

Пет минути след това Исмаила Сар проби отляво, елиминира съперник и опита фалцов удар в далечния ъгъл, но Върджил ван Дайк изби с глава в корнер. В 27-ата минута Ван Дайк се извиси след центриране на Гакпо, но ударът му с глава не намери очертанията на вратата. Крепин Диата отправи първия точен удар в мача в 33-ата минута, но не затрудни Нопер с шут от около 20 метра.

В 40-ата минута Нидерландия организира многоходова атака. Дъмфрис намери Берхуис пред наказателното поле, който отправи силен и опасен удар, но над вратата.

Първата отлична възможност за гол през втората част се откри през европейския състав. Ван Дайк се извиси над всички след центриране от корнер и отправи удар с глава, който мина опасно над вратата на Менди. В 57-ата минута Абду Диало центрира остро в наказателното поле, а на втора греда Крепин Диата се размина с топката.

В 65-ата минута Де Йонг сбърка в центъра, което позволи на Нампали Менди да му отнеме топката и да пусне отличен пас за Диа. Нападателят отправи удар в близкия ъгъл, но Нопер демонстрира добър рефлекс и спаси.

В 72-ата минута Шейху Куяте получи контузия в куриозна ситуация с Френки де Йонг, поради което халфът на Сенегал беше изнесен на носилка от терена. Малко след това Сар проби отляво и намери Идриса Гей пред наказателното поле. Полузащитникът отправи силен удар, който Нопер успя да спаси.

В 85-ата минута "лалетата" нанесоха своя удар. Топката стигна до Де Йонг отляво и халфът центрира в наказателното поле, където защитата "забрави" за Гакпо, Едуар Менди закъсня с излизането си и нападателят с глава вкара за 0:1.

"Лъвовете" отговориха с коварен удар на резервата Папе Гей. Халфът потърси близкия долен ъгъл на Нопер, но стражът се справи и изби. Дълбоко в добавеното време Нидерландия стигна до втори гол. Топката беше отклонена към Депай, който напредна с топката и отправи удар, който Менди успя да избие, макар и неубедително. Кълбото се озова в Дейви Клаасен, който от 7-8 метра не сбърка за 0:2.

Сенегал - Нидерландия 0:2

0:1 Коди Гакпо (85)

0:2 Дейви Клаасен (90+8)

Сенегал: 16. Едуар Менди, 21. Юсуф Сабали, 3. Калиду Кулибали, 22. Абду Диало (62 - 14. Исмаил Якобс), 4. Папе Абу Сисе, 6. Нампали Менди, 8. Шейху Куяте (74 - 26. Папе Гей), 5. Идриса Гей, 15. Крепин Диата (74 - 7. Николас Джаксън), 18. Исмаила Сар, 9. Булайе Диа (68 - 20. Бамба Диенг)

Селекционер: Алиу Сисе

Нидерландия: 23. Андрийс Нопер, 3. Матайс де Лихт, 4. Върджил ван Дайк, 5. Нейтън Аке, 22. Дензъл Дъмфрис, 17. Дейли Блинд, 21. Френки де Йонг, 11. Стивън Бергхуис (79 - 20. Тин Копмайнерс), 8. Коди Гакпо (90 - 16. Мартен де Роон), 7. Стивън Бергвайн (79 - 16. Дейви Клаасен), 18. Винсент Янсен (62 - 10. Мемфис Депай)

Селекционер: Луис ван Гаал

Ж.к.: Нампали Менди, Идриса Гей (Сенегал); Матайс де Лихт (Нидерландия)

Съдия: Уилтон Сампайо

Стадион: "Ал Тумама", Доха