Европа е в криза, Аржентина и Уругвай не вземат участие, но за първи път на Световно първенството се появяват Куба, Полша и Холандските Антили. Първенството през 1938 г. е съпроводено от много скандали. Труден е и изборът на домакин. ФИФА е изправена пред сложна дипломатическа задача. Втората световна война е на прага. Испания е раздирана от гражданска война, британските страни все още са в конфликт с централата. От друга страна, ФИФА е дала обещание - първенствата ще се редуват. Едно в Южна Америка, едно в Европа. По всичко личи, че сега трябва да се играе в Южна Америка, кандидат е Аржентина. Пътуването обаче е дълго и скъпо, опитът от Уругвай '30 e горчив. Решението се подлага на гласуване и домакинството се дава на Франция. Аржентина и Уругвай обявяват бойкот и отказват участие.

Германия взима в състава си най-добрите австрийски футболисти и Австрия остава без отбор. ФИФА кани на нейно място Англия, но получава отказ. Така в първенството участват нечетен брой страни - 15. Налага се на 1/8 финалите един тим да почива. Жребият определя това да е Швеция.

В първата фаза до победа в редовното време стигат само Унгария с категоричното 6:0 срещу Холандски Антили и Франция с 3:1 срещу Белгия. Всички останали мачове са с продължения или се преиграват. Носителят на титлата Италия печели в допълнителното време срещу Норвегия, а победния гол отбелязва Пиола.

Един от най-интересните мачове през 1938 г. е Бразилия - Полша, който влиза в топ 10 на най-добрите двубои, играли се на световни първенства. Тук блесва геният на Леонидас да Силва, който става голмайстор на първенството. Той и полякът Вилимовски се надпреварват кой ще вкара повече. Първият се разписва три пъти, вторият - четири. Мачът завършва 4:4, а в продължението Бразилия печели - 6:5.

Във втората фаза няма много изненади, макар че на Бразилия му е нужно преиграване, за да отстрани Чехословакия и така да стигне до полуфинал с Италия, в който капитанът на италианския отбор Меаца отбелязва победната дузпа. В другия полуфинал Унгария побеждава Швеция с 5:1.

На финала Колауси извежда Италия напред в шестата минута, но Титкос изравнява от близка дистанция още в следващата минута. Тогава Италия възвръща надмощието си на терена най-вече с изявите на нападателите Меаца и Ферари. Пиола вкарва в 15-ата минута, а Колауси довежда резултата до 3:1 в 35-та. В 65-та минута Шароши все пак успява да прати топката в италианската врата, но великолепно подаване с пета на Биавати поднася на Пиола топката за победния гол. Минути преди финала в съблекалнята пристига телеграма от Бенито Мусолини. Състои се само от три думи -"Победа или смърт". Титлата остава при италианците цели 12 години. Заради Втората световна война следващото първенство се провежда чак през 1950 г.

Голмайстор на първенството: Леонидас (Бразилия) – 8 гола

Състав на победителя Италия: Оливиери, Фони, Рава, Серантони, Андреоло, Локатели, Биавати, Меаца, Пиола, Ферари, Колауси