Бразилия защитава короната си с Гаринча и с нова леко променена схема 4-3-3.

СССР и Югославия безпроблемно преодоляват Уругвай и Колумбия в Първа група, а в Трета единственото притеснение за бразилците е равният 0:0, който постигат срещу Чехословакия – изненадата на това първенство.

Англия започва лошо. Не съумява да разкъса масираната защита на унгарците, след като Спрингет е преодолян с далечен топовен изстрел на Тичи; по-късно резултатът е изравнен от дузпа, която е реализирана от Рон Флауърс, но впечетляващият Алберт вкарва победния гол за Унгария 18 минути преди края на мача с добро индивидуално изпълнение. Англия все пак постига победа с 3:1 срещу Аржентина. Още една дузпа за Флауърс, а Боби Чарлтън и Джими Грийвс също се записват в голмайсторите, с което за първи път от 1954 г. стигат до финали на световно първенство.

Бразилия продължава да вдъхновява с играта си дори и без Пеле, който е контузен в мач от груповата фаза срещу Мексико. Гаринча зашеметява Англия, след което разбива и Чили на полуфинала, на който за съжаление е изваден с червен картон.

Във Вина Дел Мар едва 5 000 души гледат Чехословакия, който печели място на финала, отстранявайки Югославия.

Чехите повеждат срещу Бразилия в 16-та минута с гол на Масопуст. Амарилдо, който заменя Пеле, бързо изравнява резултата, но едва в 69-та минута Зито вкарва втория гол за бразилците, а Вава добавя до 3:1, като прехвърля чешкия вратар Шройф.

Голмайстори на първенството с по четири гола: Гаринча (Бразилия), Вава (Бразилия), Л. Санчес (Чили), Жеркович (Югославия), Алберт (Унгария), В. Иванов (СССР)

Състав на победителя Бразилия: Жилмар, Д. Сантуш, Мауро (капитан), Зозимо, Н. Сантуш, Зито, Диди, Гаринча, Вава, Амарилдо, Загало

Световен шампион Бразилия

Вицешампион Чехословакия

Най-резултатен мач СССР - Колумбия 4:4 (Група 1)

Общо отбелязани гола 89

Голове средно на мач 2,78

Голмайстори Иванов (СССР), Йеркович (Югославия), Санчес (Чили), Алберт (Унгария), Гаринча, Вава (Бразилия) по 4 гола