За първи път от 32 години страна от Острова – Англия – печели титлата.

Англия завършва 0:0 с Уругвай в първия мач, а във Втора група Западна Германия показва потенциала си с 5:0 срещу Швейцария. Бразилия разочарова с играта си. След победата си над България с 2:0 губи мача си с Унгария, в чийто отбор доминира Алберт, а след това пада и от Португалия, където Еузебио се представя най-добре и ще се превърне в една от звездите на това първенство.

Отборът на СССР безпроблемно стига до четвъртфинал. Италианците падат от СССР с 0:1 и трябва да победят Северна Корея, за да останат в първенството. Предстоящият двубой им изглежда просто формалност, но се превръща в истински кошмар за тях. В 42-та минута Пак Доо Ик отнема от Ривера, напредва и забива светкавичен удар покрай Албертоси. И това е единственият гол в мача. Италия отпада.

На „Гудисън Парк” четвъртфиналът Корея – Португалия започва повече от сензационно. Гол пада още в самото начало, после втори и трети – и всичките са за Корея. Тогава Еузебио показва гениалността си и благодарение на него и огромния Торес Португалия се добира до равенство, след което и до крайното 5:3.

Полуфиналът Англия – Португалия е класика. Боби Чарлтън изиграва, както мнозина смятат, мача на живота си. Този спектакъл става прекрасна реклама на фубола и е на светлинни години от влаченето по терена в мача с Аржентина на четвъртфинала, в който Ратин е прогонен с картон, а на терена се появява новата изгряваща звезда Джеф Хърст.

Западна Германия преодолява СССР в неособено красив двубой, с което спечелва място на финала, където първият гол е вкаран от Халер. Хърст изравнява, а с гола на колегата му от Уест Хем Мартин Питърс Англия повежда в резултата. Малко преди края на мача попадение на Вебер е причината да се играят продължения. В стотната минута се разгаря спор. Алън Бол подава към Хърст, който стреля, а топката се отбива от горната греда и тупва, но не преминава гол линията. Швейцарският рефер Дийнст не е сигурен. Страничният съдия от СССР Бахрамов обаче е категоричен, че има гол и Англия повежда с 3:2. Боби Мур изпраща дълъг пас към Хърст, който догонва топката и я изстрелва над главата на Тилковски. С този си гол Хърст става първият фуболист на финал за Световна купа, записал хеттрик.

Голмайстор на първенството: Еузебио (Португалия) – 9 гола

Състав на победителя Англия: Бенкс, Коен, Уилсън, Стайлс, Дж. Чарлтън, Мур (капитан), Бол, Хърст, Хънт, Б. Чарълтън, Питърс