Мексико се заема с домакинството на втора Световна купа с известни разногласия, но в крайна сметка записва рекорди в историята на първенството – 52 мача, играни пред 2 406 511 общ брой зрители.

Първоначално за домакин е определена Колумбия. Но това е преди броят участници да бъде увеличен от 16 на 24, след което домакинството получава Испания. Вътрешни проблеми с гарантиране сигурността на шампионата вече започват да се обсъждат, когато в края на 1982 г. колумбийската федерация поднася ултиматум на президента на ФИФА Жоао Хавеланж. Колумбия заявява, че с радост би станала домакин, но само ако на финалите броят участници е както по-рано – 16.

ФИФА отказва, Колумбия оттегля кандидатурата си и започва невъзможното търсене на нов домакин в Северна или Южна Америка в останалото много кратко време. Кандидатират се Мексико, САЩ и Канада. Американците смятат, че с политическото влияние на бившия държавен секретар Хенри Кисинджър първенството им е в кърпа вързано. Но ФИФА избира Мексико. По-късно ще се изсипят купища обвинения най-вече по отношение на професионалните и спортни връзки между Хавеланж и вице-президента на ФИФА Гилермо Канедо – човек на ръководна позиция в голям кабелен оператор – който косвено е заплатил за по-голямата част от разходите по организирането на първенство срещу преотсъпени теливизионни права.

Този скандал едва е утихнал, когато Мексико преживява ужасно земетресение, което взема хиляди жертви. ФИФА започва да мисли за ново преместване на първенството… но се поддава на правителствените петиции, в които се твърди, че домакинството на Световното първенство точно в този момент за народа на Мексико е от изключителна важност.

Най-после на 31 май на стадион Ацтека в Мексико Сити започва първият мач от шампионата между носителите на Купата – Италия и Бразилия, който завършва 1:1. Алесандро Алтобели, който бележи третия гол за победата на Италия през 1982 г., вкарва гола срещу България. Наско Сираков изравнява пет минути преди края на мача.

Но никой отбор не може да предложи играч, сравним с невероятния Диего Марадона. Под ръководството на своя мениджър – вдъхновения стратег Карлос Билардо, капитатът на аржентинския отбор създава ситуации и реализира голове от изключителна важност (да не споменаваме и колко оспорвани). Схемата, разработена от Билардо 3-5-2, предлага най-добрите възможности за реализиране на таланта на Марадона.

Много са незабравимите моменти на това първенство: хеттрикът на Гари Линекер за Англия срещу Полша; тирадата от четири гола на испанеца Емилио Бутрагеньо срещу непобедимите датчани; и четвъртфинал, в който Франция бие Бразилия с дузпи, след като трима от най-добрите футболисти на света – Зико, Сократес и Мишел Платини – пропускат от бялата точка.

Аржентина застава начело в своята група пред Италия, след което изпраща стария си враг Уругвай у дома във втората фаза и стига до много напрегнат четвъртфинал с Англия. Над стадион Ацтека надвисват спомени за Фолклендската война. Аржентина побеждава с 2:1 по най-безобразен начин. Първият вкаран гол е прословутото попадение, при което помага „Божията ръка“, когато Марадона отбива топката покрай вратаря Питър Шилтън с ръка и това остава незабелязано от тунизийския рефер Бен Насеур. Вторият аржентински гол обаче не може да бъде оспорен – брилятно индивидуално изпълнение на Марадона, с което си пробива път през английска защита и прехвърля вратаря Шилтън с един от най-красивите голове в цялата история на Световното първенство.
И за да докаже, че не е било проста случайност, Марадона вкарва точно такъв гол още в следващия мач, в който Аржентина побеждава Белгия и така стига до финал срещу отбора на Западна Германия, който тогава се ръководи от Франц Бекенбауер. Германците елиминират Франция в полуфиналите и излизат на финала с Аржентина, където до 56-та минута получават два гола – от Хорхе Браун и Хорхе Валдано.

Германия се пробужда почти безнадежно късно и стига до впечетляващо изравняване с голове на Карл-Хайнц Румениге и Руди Фьолер. Но усилията им са напразни. Пет минути преди края на мача Марадона се измъква напред и подава на Хорхе Буручага, който вкарва победния гол, а с него Аржентина печели и втората си световна титла. Марадона, който не е допуснат да играе през 1978 г., защото няма навършени години, изживява звездния си миг. От този ден нататък кариерата му ще върви само надолу.

Голмайстор на първенството: Линекер (Англия) – 6 гола

Състав на победителя Аржентина: Пумпидо, Кучиуфо, Олартикоечеа, Руджери, Браун, Джисти, Буручага, Батиста, Валдано, Марадона (капитан), Енрике

Световен шампион    Аржентина

Вицешампион    Западна Германия

Най-резултатен мач    Дания-Уругвай 6:1 (Групова фаза)