Шампионатът все пак започва достатъчно драматично с победа на Камерун над носителите на купата - Аржентина. Франсоа Омам Биик вкарва единствения гол в мача, който камерунският отбор приключва с 9 играчи на терена – изгонени са Андре Кана, Биик и Бенджамин Масинг.

Африканците се изкачват до върха на група В, където Аржентина остава едва на трето място. В мача с Англия, Камерун повежда 2:1, но губи четвъртфинала с краен резултат 2:3, получавайки два късни гола.

Тото Скилачи се превръща в национален герой след като вкарва победния гол за Италия срещу Австрия и първия срещу Чехословакия, с което Италия спокойно заема първото място в група А.

Шотландия губи с 0:1 от Коста Рика в Група С, успява да се реваншира срещу Швеция, но допуска ново поражение срещу Бразилия с 0:1, макар че се държи на ниво през целия мач.

Помраченото настроение на шотландците контрастира с успехите на Република Ирландия. Треньорският талант на Джеки Чарлтън довежда отбора до финалите на световно първенство за първи път, а победата им след дузпи срещу Румъния дори дава известно предимство на четвъртфиналите. Италия побеждава с 1:0 с голмайстор Скилачи.

Футболистите на Германия започват устремено, както смятат и да продължат, с 4:1 срещу Югославия в група Д. На върха на група Е застава Испания.
Англичаните играят на полуфинала срещу Германия, където се стига до изпълнение на дузпи. Пропуски на Стюърт Пиърс и Крис Уодъл струват много скъпо на Англия, който отпада.

В другия полуфинал Аржентина се изправя срещу домакините Италия в града, където неотдавна играе Марадона – Неапол. Продълженията траят цели 7 минути по-дълго, преди френският рефер Мишел Вотро да разбере, че часовникът му е спрял. Италия не успява да се възползва от това и Аржентина продължава след дузпи, благодарение на здравите италиански нерви и вратаря Серхио Гойкоечея.

Италия поне заема утешителното трето място, побеждавайки Англия с 2:1 в малкия финал в Бари. Това е последният мач на Боби Робсън като селекционер на националния отбор на Англия.

На стадио „Олимпико” в Рим излизат Аржентина и Германия. Германия заслужено печели с по-добра игра, макар че самият победен гол е спорен. Аржентина обвинява Руди Фьолер, че е „паднал за дузпа“ в 81-та минута. Капитанът Лотар Матеус, оплаквайки се от контузия, предава отговорността на Анди Бреме и Гойкоечея е надигран.

Аржентина все пак се записва в историята като победена – Педро Монсон и Густаво Децоти са първите играчи, изгонени с картони от финал за Световната купа.

Голмайстор на първенството: Скилачи (Италия) – 6 гола

Състав на победителя Германия: Илгнер, Бертолд, Колер, Аугенталер, Бухвалд, Бреме, Литбарски, Хеслер, Матеус (капитан), Фьолер, Клинсман

Световен шампион    Западна Германия

Вицешампион    Аржентина

Най-резултатен мач    САЩ-Чехословакия 1:5 (Група А), Западна Германия-ОАЕ 5:1 (Група D)