Сенегал победи Катар с 3:1 в мач от Група "А" на Мондиал 2022 и на практика изхвърли от Мондиал 2022 арабския тим, който влезе в историята като първата страна-домакин на Световно първенство, която губи два мача в груповата фаза.

Катар Сенегал статистика

източник: sofascore.com

Булайе Диа (41) и Фамара Диедиу (48) дадоха аванс от два гола за африканския шампион преди резервата Мохамед Мунтари (78) да вкара историческия първи гол на световно първенство. Друг играч от пейката - Бамба Денг охлади надеждите на домакините с трето попадение за Сенегал, което оформи крайния резултат. Отличен мач на вратата на победителите направи Едуар Менди, който по този начин се реваншира в голяма степен за слабата си игра на старта от Нидерландия. Голяма част от феновете на Катар си тръгнаха още преди последния съдийски сигнал, разочаровани от втората загуба на отбора.

Двубоят започна с по-активна игра на Сенегал, който отправи и два удара към вратата на домакините. Исмаила Сар не уцели вратата след хубав пробив по десния фланг в 4-ата минута, а малко след това съотборникът му Нампали Менди шутира от дистанция в аут.

В 15-ата минута и пред домакините се откри добър шанс, но изстрелът от въздуха на Акрам Афиф бе разочароващ. Две минути след това колеблива игра на вратаря Баршам при центриране от ъглов удар едва не доведе до попадение за Сенегал. Стражът на домакините изби топката в тялото на Диедие, но за негов късмет топката мина покрай вратата.
Домакините поискаха дузпа в 33-ата минута, след като Исмаила Сар натисна в гръб Акрам Афиф в наказателното поле. Реферът Матеу Лаос бе категоричен, че единоборството е било в рамките на правилата, но съмненията останаха.

Логичното се случи в 41-ата минута, когато безобразна грешка на Буалем Кухи поднесе на тепсия топката на Булайе Диа в наказателното поле. За нападателя на Салернитана бе детска игра да прати топката в мрежата за 0:1.

Второто полувреме започна ударно за Сенегал, след като в 48-ата минута Фамара Диедиу наказа за втори път домакините. Той засече центриране от корнер на Исмаил Якобс и прати топката с глава в далечния ъгъл - 0:2.

След втория гол домакините започнаха да атакуват по-често и можеха да намалят в 56-ата при разбъркване след центриране, но не намериха верния път към вратата на Сенегал. Пропуск направи и Абдулкарим Хасан в 61-ата минута, а в 63-ата минута Едуар Менди изби страхотен удар по земя на Алмоез Али. Стражът на африканския шампион блесна с чудесен рефлекс и 4 минути по-късно, когато спаси удар отблизо на Мохамад.

Усилията на катарците додоха резултат в 78-ата минута, когато резервата Мохамед Мунтари с глава върна интригата в мача - 1:2. Пореден пробив на Исмаел Мохамад отдясно завърши с отлично центриране, което намери непокрит Мунтари и той направи безпомощен Менди.

Надеждите на домакините продължиха точно пет минути. В 83-ата минута резервата Бамба Денг сложи точка на спора, завършвайки бърза комбинация с трети гол за отбора си.

КАТАР - СЕНЕГАЛ 1:3

КАТАР (5-3-2): 22. Мешаал Баршам - 2. Педро Мигел, 17. Исмаел Мохамад, 16. Буалем Кухи, 3. Абдулкарим Хасан, 14. Хомам Ахмед - 10. Хасан Ал Хайдос, 12. Карим Будиаф, 23. Асим Мадибо - 19. Алмоез Али, 11. Акрам Афиф
Селекционер Феликс Санчес

СЕНЕГАЛ (4-3-3): 16. Едуар Менди - 21. Юсуф Сабали, 3. Калиду Кулибали, 22. Абду Диало, 14. Исмаил Якобс - 5. Идриса Гей, 6. Нампали Менди, 15. Крипан Диата - 18. Исмаила Сар, 19. Фамара Диедиу, 9. Булайе Диа