Феновете на футбола в Ал Раян станаха свидетели на зрелищен мач. Иран изигра страхотен двубой и напълно заслужено победи с резултат 2:0 надъхания Уелс във втория си двубой от група „B“ на Световното първенство в Катар. Рузбех Чешми откри в 99-ата, а в 101-ата минута Рамин Резаеян отбеляза второ попадение и оформи крайния резултат. Четири минутипреди края на редовното време обаче вратарят на "драконите" Уейн Хенеси беше изгонен с червен картон и остави своя тим с човек по-малко, което в крайна сметка се оказа и една от причините за поржението на европейския отбор.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

През първото полувреме играта беше равностойна, като попадение на Иран беше отменено. През вторите 45 минути на терена обаче имаше само един отбор - този на Карлош Кейрош. Тимът му удари две греди, създаде редица положения и напълно доминираше над своя опонент. В последните петнадесет минути настана истинската драма. Първо Хенеси беше изгонен с червен картон, а в самия край на добавеното време азиатците отбелязаха две красиви попадения, с което постигнаха напълно заслужен успех.

По този начин Иран взе първи три точки в актива си и излезе на втора позиция, докато Уелс остава последен с един пункт. В последния си мач "персите" иргаят със САЩ, докато "драконите" имат дерби с Англия, където единствено победа ще им остави шансове за класиране към 1/8-финалите. Мачовете ще се играят във торник, 29.11.

ВСИЧКО ЗА МОНДИАЛ 2022 МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Първият удар в мача дойде в третата минута, когато Хари Уилсън получи отляво и комбинира с Нико Уилямс, който стреля пред наказателното поле, но високо над вратата.

В седмата минута пък бе отправен и първит точен изстрел. Сердар Азмун шутира ниско от дистанция, но твърде слабо и в ръцете на вратаря Уейн Хенеси.

98 снимки

Уелс имаше страхотен шанс да открие резултата в 12-ата минута. Конър Робъртс центрира отдясно в паналтерията, където в на границата на малкото наказателно поле бе изпуснат Кийфър Муур, който засече топката, но вратаря Хосеин  Хосеини спаси.

В 16-ата минута "персите" отбелязаха попадение във вратата на Хенеси, което обачше не беше зачетено. Робъртс сбърка с подаването си в своята половина, което позволи на Али Голизадех да отнеме, а след това разигра отлично със Сердар Азмун, с когото направиха двойно. Нападателят на Байер Леверкузен влезе отдясно в наказателното поле и пусна пас обратно за Голизадех, който вкара топката във вратата, но попадението беше отменено след проверка заради засада.

Персийците имаха нова отлична възможност в 23-ата минута, когато Рамин Резаеян центрира от свободен удар в наказателното поле, където Азмун беше изпуснат от Джо Родън и стреля с глава, но покрай дясната греда на Хенеси.

Шест минути по-късно Гарет Бейл опита изстрел от дистанция от въздуха с левия си крак, но слабо и право в ръцете а стража на Иран.

100 снимки

Иран беше изключително близо до откриващо попадение в началото на втората част, когато просто нямаха късмет. В 51-ата минута Аарън Рамзи загуби в средата на терена, топката бе пратена в предни позиции към Сердар Азмун, който напредна отлично, след което обаче стреля в лявата греда на Хенеси. Секунди след това, в началото на 52-ата минута, Али Голизадех стреля технично пред наказателното поле, но този път топката срещна дясната греда, а при добавката Азмун стреля с глава, но в обятията на Хенеси.

През второто полувреме "персите" напълно контролираха събитията на терена и бяха притиснали "драконите" в тяхната половина.

Азиатците бяха близо до гол в 73-ата минута. Тогава Саид Езатолахи шутира ниско и качествено пред наказателното поле, но Хенеси се отличи с прекрасна намеса и изби в ъглов удар.

Десет минути по-късно най-сетне играчите на Уелс имаха добра възможност за попадение, когато Бен Дейвис шутира силно и опасно точно пред наказателното поле, но топката профуча над напречната греда.

75 снимки

В ответната атака Мехид Тереми бе изведен зад защитата на Уелс по отличен начин, но вратарят Уейн Хенеси излезе напред и го фаулира много грубо. Първоначално съдията Марио Ескобар му показа жълт картон, но след проверка със системата ВАР промени решението и го изгони с директен червен картон. Веднага след това на терена се появи резервният страж Дани Уорд, който замени Аарън Рамзи.

Две минути преди края на редовното време иранците имаха нов страхотен шанс. Появилият се като резерва Мехди Тораби шутира много силно от дъгата пред наказателното поле, но топката премина на сантиметри от лявата греда на Уорд.

В  последната от деветте минути добавено време Иран успя да си стигне до така жадуваното попадение. Джо Алън не изчисти никак добре топката след едно центриране и тя попадна в Роозбех Чешми, който с много силен и плътен изстрел пред дъгата на наказателното поле прати кълбото в долния ляв ъгъл на Дани Уорд – 1:0 в полза на Иран.

Две минути след това „персите“ сложиха точка на спора. Те организираха отлична контраатака, при която Мехди Тареми напредна в половината на Уелс, стигна почти до наказателното поле и подаде за връхлитащия Рамин Резаеян, който не бе възпрепятстван от никого и от около точката на дузпата прехвърли вратаря неспасяемо за крайното 0:2!